portalparentingowy.pl
kobieta w ciąży

fot. pexels.com/MART PRODUCTION

Kobieta w ciąży chciała wejść do lekarza bez kolejki. Staruszce się to nie spodobało

25 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Kamil Olek

Udostępnij:

Każda kobieta przeżywa ciążę inaczej – do prawdy tej nie trzeba przekonywać nikogo. Dla części pań czas ten niewiele różni się od pozostałych okresów życia (niektóre decydują się nawet na kontynuowanie pracy zawodowej aż do momentu rozwiązania), inne zaś już od pierwszych tygodni borykają się z poważnymi ograniczeniami. Stąd też szereg stref, w których pierwszeństwo mają właśnie kobiety spodziewające się dziecka. Do grona takich miejsc należą między innymi pojazdy komunikacji publicznej, niektóre sklepy, a także gabinety lekarskie.

Kwestia uprzywilejowania ciężarnych nie zawsze bywa jednak respektowana. Co więcej, część osób należy do grona jej zaciekłych krytyków. Potwierdzeniem tych słów jest historia, która przydarzyła się Aleksandrze.

"Ciężarne poza kolejnością"? Nie tym razem

Kobieta podzieliła się swoimi doświadczeniami z redakcją serwisu Papilot. W liście poruszyła między innymi kwestię braku zrozumienia dla swojego stanu, a także coraz rzadziej spotykanej życzliwości, szczególnie wśród osób starszych.

– Gdyby jeszcze [seniorzy – przyp. red.] potrafili się zachować, ale z tym jest problem. Przekonałam się o tym ostatnio, kiedy poszłam do mojej internistki. Zapisałam się w ostatniej chwili, kiedy bloczki zostały już przydzielone. To jednak nie powinien być problem, bo jestem w ciąży. W kilku miejscach widziałam wielkie plakaty, że ciężarne przyjmowane są poza kolejnością – rozpoczęła swoją historię.

Dzieci: Minister Edukacji podał ważne informacje dotyczące powrotu do szkół

Minister Edukacji przekazał informacje dotyczące powrotu uczniów do szkół

CZYTAJ DALEJ

Następnie Aleksandra napotkała przed gabinetem opór trzech starszych kobiet, które... nie chciały przepuścić jej w kolejce.

– Powiedziałam grzecznie, jak sprawa wygląda. Nawet wypięłam brzuch, żeby nie było wątpliwości. One pozostały niewzruszone. Nigdzie mnie nie przepuszczą, bo są stare i schorowane – kontynuowała.

Przyszła matka usłyszała również, że "ciąża to nie choroba". Po ponowieniu prośby w osłupienie wprawiła ją zaś słowa według których... nie takie rzeczy jeszcze przed nią, bo macierzyństwo to nie przelewki.

– Kiedy wreszcie otworzyły się drzwi, wtedy wskoczyłam szybko. Za mną jedna z nich i szarpiemy się przy drzwiach. Aż krzyknęła. Na szczęście lekarka okazała się mądrzejsza od tej staruszki. To okropne, że nawet w tym stanie muszę się o wszystko prosić – dodała na zakończenie.

Pierwszeństwo kobiet w ciąży – dlaczego?

Przede wszystkim ze względów medycznych. Serce kobiety już od początku ciąży pracuje na zwiększonych obrotach, co z kolei skutkuje dużo szybszym męczeniem się. Może również doprowadzać do omdleń lub zasłabnięć (ich występowaniu sprzyja zaś – co może wydawać się paradoksalne – właśnie bezruch). Podobnie ma się kwestia nerek, które filtrują dużo większe ilości krwi. Ciąża osłabia również odporność, co stanowi kolejny argument za uprzywilejowaniem w wybranych miejscach kobiet spodziewających się dziecka.

Warto dodać również, że kwestia, o której opowiedziała Aleksandra... jest uregulowana prawnie (i to od ponad 4 lat). Zgodnie z zapisami przyjętej wtedy ustawy, ciężarne mają bowiem prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością. Podobne przepisy dotyczą również aptek.

Czy dobrze znasz się na dzieciach? Ten quiz wyjaśni wszystkie wątpliwości!

Pytanie 1 z 10

Na czym polega zespół Angelmana?

Kamil OlekAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Ciąża i poród

Opozda nie wytrzymała, w końcu napisała mocny komentarz o ciąży. ''Wstrętne''

Czytaj więcej >
Ciąża

Ciąża i poród

''Nie dopytujcie, nie wywierajcie presji''. Dlaczego nie pytać kobiet o ciążę?

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Niecodzienne zdjęcie z USG. Przyszła mama myślała, że urodzi dwoje dzieci

Czytaj więcej >
Noworodek na oddziale szpitalnym.

Ciąża i poród

Psycholog na każdej porodówce? Smutne wnioski po raporcie NIK

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Pokazała, jak naprawdę wygląda poród. Takiej reakcji się nie spodziewała

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Antykoncepcja trudno dostępna w Polsce. Może się to zmienić dzięki usłudze subskrypcji

Czytaj więcej >