Ciąża to całość procesu fizjologicznego, związana z przyjściem na świat nowego organizmu. Czas jej trwania mierzy się od momentu zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik aż do porodu. Przebieg ciąży – wraz z jej rezultatem, czyli narodzinami potomstwa – jest taki sam dla wszystkich ssaków łożyskowych i torbaczy, choć różnić się może czas trwania ciąży, a także ilość potomstwa przypadającego na jedną ciążę.
Współcześnie, w odniesieniu do człowieka, mianem ciąży określa się nie tylko rozwój dziecka w łonie matki, ale również ogół zmian zachodzących w ciele kobiety w trakcie trwania ciąży. Wymienić w tym zakresie można nie tylko zmiany fizyczne, ale również hormonalne.
Ciąża u człowieka trwa w przybliżeniu 280 dni, a więc 40 tygodni, czyli 9 miesięcy. Powszechnie dzieli się ją na trzy trzymiesięczne okresy, zwane trymestrami. Ciążę można podzielić również na dwa okresy, związane ze stadiami rozwojowymi dziecka – zarodkową i płodową.
Powstanie ciąży jest nieodłącznie związane ze stosunkiem płciowym kobiety i mężczyzny. Jej początek liczony jest od momentu zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik, choć wielu naukowców postuluje, by początkiem ciąży oznaczać moment zagnieżdżenia się zarodka w macicy.
Pierwszy trymestr to okres datowany od pierwszego do 12 tygodnia. Zmiany w ciele kobiety nie są wówczas dostatecznie widoczne, by potwierdzić ciążę bez odpowiednich badań. Wskazaniem do wizyty u ginekologa może być spóźniająca się miesiączka i pozytywny wynik testu ciążowego.
Drugi trymestr, a więc okres pomiędzy 12 a 24 tygodniem ciąży, to najintensywniejszy czas rozwoju dziecka, w trakcie którego prawidłowo rozwinięte są już wszystkie jego kończyny i narządy. Na początku drugiego trymestru warto wykonać badania prenatalne, które wykluczą obecność wad genetycznych płodu, a także pozwolą na określenie płci dziecka.
Trzeci trymestr stanowi już wyłącznie oczekiwanie na poród, który nastąpić powinien pomiędzy 38 a 42 tygodniem ciąży (zwykle ma to miejsce w 40 tygodniu). W tym czasie rozwój dziecka w łonie matki polega niemal wyłącznie na zwiększaniu masy jego ciała.
Okresowe wizyty u ginekologa są w czasie ciąży niezbędne dla ochrony zdrowia matki i dziecka. Pomagają one także wykluczyć występowanie jakichkolwiek wad rozwojowych płodu, a w razie zagrożenia ciąży dają możliwość skutecznego ratowania życia dziecka, przy jednoczesnym zachowaniu zdrowia i dobrego samopoczucia matki.
Współczesna medycyna pozwala także na szybkie wykrycie nieprawidłowego rozwoju ciąży, który może poważnie zagrażać życiu matki. Przykładem może być ciąża pozamaciczna (ciąża ektopowa), a więc sytuacja, w której zarodek zagnieżdża się poza macicą, na przykład w jajowodzie. Prawidłowy rozwój ciąży jest w takiej sytuacji niemożliwy, wobec czego jego finał zawsze stanowi poronienie.
Bez pilnej interwencji medycznej poważnie zagrożone będzie życie matki, gdyż na przykład w wyniku pęknięcia jajowodu, powodowanego rozrostem nieprawidłowo zagnieżdżonego zarodka, może dojść do krwawienia wewnętrznego. W medycynie rozpoznajemy również przypadek ciąży mnogiej, w ramach której jeden z zarodków zagnieżdża się prawidłowo, a drugi nie – jest to ciąża heterotopowa. Choć zarodka umiejscowionego nieprawidłowo nie można uratować, to istnieją duże szanse na uratowanie życia dziecka rozwijającego się prawidłowo, przy zachowaniu zdrowia matki.
Pokaż więcej
Ciąża i czas, w którym dziecko przychodzi na świat, to jedne z najważniejszych wydarzeń w życiu każdej kobiety. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że to nie jedynie piękne przeżycia, ale także dodatkowe obowiązki i cała masa zmian w codzienności. Marka Neno dąży do tego, aby jak najbardziej ułatwić odnalezienie się w nowej rzeczywistości zarówno mamom, jak i ich najbliższym.
Mieszkania socjalne to nie są wille z basenem, jednak dla wielu osób znajdują się w strefie marzeń. To jednak dach nad głową, suche ściany i ciepłe łóżko. Sprawdziliśmy, kto może się ubiegać o mieszkanie z gminy i jakie warunki lokalowe takie mieszkanie musi spełniać.Dla wielu to jedyna szansa na dach nad głową. Przy obecnych cenach nieruchomości, niedostępności kredytów i ich koszcie, nawet wynajem nie wypada korzystnie. Często za pokój z kuchnią trzeba zapłacić nawet 3 tys. zł miesięcznie. A kiedy dach wali się na głowę, albo dom trzeba opuścić, by nie wychowywać dzieci w domu z przemocą, z pomocą przychodzą gminy.
Ania i Kuba z programu "Rolnik szuka żony" to jedna z najpopularniejszych par programu. Zaręczyli się w Boże Narodzenie i ogłosili, że spodziewają się dziecka. Teraz na Instagramie Ani krążą informacje o rozwodzie. Co się wydarzyło?
Pierwsze objawy ciąży czasami łatwo przeoczyć. Wbrew pozorom poranne mdłości wcale nie pojawiają się na samym początku, a pierwsze symptomy są o wiele subtelniejsze.Dlatego czasami trudno zauważyć, że to ten moment. Tym bardziej że często można odnieść wrażenie, że to tylko osłabienie albo niewyspanie. Jakie są pierwsze objawy ciąży?
W 2015 roku media rozpisywały się o Barbarze Sienkiewicz. Została okrzyknięta przez nie “najstarszą mamą w Polsce”, dlatego że w wieku 60 lat urodziła dwoje dzieci — bliźnięta.Piotrusiem i Anią zajmowała się sama. Barbara Sienkiewicz zmarła w nocy z czwartku na piątek 7 czerwca 2024 roku.
Wyjeżdżając na wakacje, szczególnie z dziećmi, myślimy o wszystkim. Czasem jednak wychodząc z założenia, że pewne rzeczy można kupić wszędzie, nie zabieramy z domu np. środków higienicznych. Nawet jeśli masz regularne cykle i TE DNI nie wypadają w czasie urlopu - lepiej spakuj ulubione podpaski.Na wakacjach żyje się trochę inaczej. Większy wysiłek fizyczny, bo w końcu się ruszasz, leżenie na słońcu, zmiana diety - to wszystko może wpłynąć na przyspieszenie miesiączki. Nie wspominając nawet o tym, że jeśli masz córkę w wieku nastoletnim - wszystko się zdarzyć może. Cenna rada od naszej czytelniczki - zabierz ze sobą ulubione tampony, albo podpaski.
W maju Polską wstrząsnęła informacja o 13-latce, która w czasie wycieczki szkolnej urodziła dziecko. Czy taka historia może mieć swój szczęśliwy finał? Może. Choć z pewnością jest to trudne doświadczenie, zarówno dla dziewczynki, jak i jej bliskich, zwłaszcza mamy, która wychowuje ją w pojedynkę.Jeszcze niedawno z niepokojem słuchaliśmy lekarzy ze szpitala, w którym przebywało niemowlę. Mówili, że maleńkiego chłopca nikt nie odwiedza. Czy zostanie w szpitalu? Zastanawiali się wszyscy? Jak się okazuje - nie. Jeszcze w tym tygodniu maluch opuści oddział i trafi pod opiekę bliskich.
Będąc w ciąży, często zastanawiamy się, jak się żyje naszemu dziecku tam, w środku. W naszym brzuchu jest na pewno ciepło i bezpiecznie, ale, z drugiej strony, jest też mokro i ciemno. A w jaki sposób dziecko oddycha? To pytanie zadaje sobie większość przyszłych rodziców, bo to dość tajemnicze. Z jednej strony wiadomo, że dziecko w łonie matki nie oddycha płucami, tylko przy pomocy krwi. Ale na czym dokładnie to polega?
Jest decyzja sądu w sprawie dalszych losów dziecka 13-latki, która urodziła w czasie wycieczki szkolnej w Zatorze. Niemowlęciem zajmie się krewna ze strony matki.Sytuacja jest bardzo trudna, bo młoda mama ma zaledwie 13 lat, ojciec dziecka dopiero w wakacje skończy 15. Żadne z nich w świetle prawa nie może więc zostać opiekunem prawnym syna.
Dwa tygodnie temu podczas szkolnej wycieczki 13-letnia dziewczynka urodziła dziecko. Oboje natychmiast zabrano do szpitala dziecięcego. Stan noworodka lekarze określili wówczas jako ciężki.Chłopczyk przebywał na oddziale intensywnej opieki medycznej. Jak w tym momencie się czuje? Co czeka wkrótce jego i jego młodą mamę? Wyjaśnia rzeczniczka szpitala.
W Polsce wciąż żywy jest stereotyp, zgodnie z którym opieka nad małym dzieckiem i jednoczesne zajmowanie się domem to naturalna, niewymagająca szczególnego wysiłku rola kobiety, a nie ciężka praca wymagająca uznania i wsparcia. Według dostępnych danych kobiety w Polsce poświęcają niemal dwukrotnie więcej czasu bezpłatnej pracy opiekuńczej i domowej niż mężczyźni. Trwa zbieranie podpisów pod petycją do rządu w sprawie zmiany wspierającego szkodliwe przekonania określenia „urlop macierzyński / rodzicielski / ojcowski” na „przerwa macierzyńska / rodzicielska / ojcowska”.
Tak czytałam w mądrych książkach. Tak mówiła mi też mama, siostra i przyjaciółka. Że endorfiny, oksytocyna, hormon przywiązania, te sprawy. Że kiedy tylko zobaczę dziecko, od razu zaleje mnie fala miłości i szczęścia. Tak wielka, że w niej utonę.Bardzo w to wierzyłam. Dlatego byłam tak rozczarowana. Bo przez pierwsze dni na pewno nie porwała mnie żadna fala. Byłam na to zbyt oszołomiona, zmęczona, a przede wszystkim — przerażona.
Można być mamą wielu dzieci, można kochać wszystkie jednakowo mocno. Ale nic nie jest w stanie wymazać tego uczucia, kiedy na świecie pojawia się Twoje pierwsze dziecko. Lubię określenie "narodzić się jako matka". Dla mnie stało się to 1 września 2010 roku o godzinie 6:05. Tak, nowa część mnie przyszła na świat razem z moim synem. Pamiętam dokładnie, kiedy jako niespełna 25-letnia dziewczyna wyszłam lekko zszokowana z łazienki i powiedziałam do mojego męża: "Jestem w ciąży". Chwilę potem zaczęłam płakać, wcale nie za szczęścia, ale z przerażenia. Chcieliśmy zostać rodzicami, marzyliśmy o tym, ale kiedy stało się to faktem, bałam się jak nigdy dotąd.
Czwartkowy wieczór przyniósł radosne wieści o ciąży partnerki Marcina Hakiela. Dominika w rozmowie z Plejadą przyznała, że nie planowali dzielić się jeszcze dobrą nowiną ze światem. “Kostium mnie zdradził” - przyznała, potwierdzając ciążę.
Marcin Hakiel znów będzie ojcem! Tancerz, który niespełna dwa lata temu rozwiódł się z Kasią Cichopek, szczęście znalazł u boku ciemnowłosej Dominiki. Para pochwaliła się radosnymi wieściami na imprezie zorganizowanej przez portal plotkarski. Marcin Hakiel był w związku z Katarzyną Cichopek przez 17 lat. Para poznała się na planie "Tańca z gwiazdami". W 2008 roku para stanęła na ślubnym kobiercu. Zdjęcia z sesji ślubnej zdobiły okładkę magazynu "VIVA!". Przez lata para uchodziła za jedną z najlepiej dobranych w polskim showbiznesie.
Miłośnicy plażowania zapewne się cieszą, ale dla wielu ludzi upały to nic dobrego. A wszystko wskazuje na to, że przed nami gorące miesiące. Naukowcy przeanalizowali temperatury z ostatnich 2 tysięcy lat i okazało się, że ubiegłoroczne lato było najcieplejsze w historii.Nie mają także złudzeń. Ten rok będzie jeszcze gorętszy. Już dziś poczujemy tego przedsmak. A wszystko za sprawą zjawiska El Niño.
Zwolnienia lekarskie są opatrzone kodem choroby, a w spisie tych kodów ciąża jako taka w ogóle nie występuje. Są za to inne oznaczenia, które wpisują lekarze w L4 dla ciężarnych. To od nich zależy czy kobieta na takim zwolnieniu może wychodzić z domu albo wyjeżdżać na wakacje. To bardzo ważne, bo ZUS masowo kontroluje zwolnienia i prawo do zasiłku chorobowego bardzo łatwo stracić.Na pewno nie raz słyszałaś słynne powiedzenie: "ciąża to nie choroba". Ale tylko kobiety wiedzą, że w tym odmiennym stanie można czuć się gorzej niż podczas poważnego zachorowania. Dlatego tzw. ciążowe L4 wystawiane są na potęgę. Sama z takiego zwolnienia korzystałam. Problem w tym, że niewiele kobiet ma świadomość, co może, a czego nie może robić, będąc na zwolnieniu. A ZUS nie śpi.
Objawy ciąży to nie tylko mdłości i większa senność. Są takie, które mogą przyszłą mamę zaskoczyć. Niektóre pojawiają się, kiedy już wiesz o maleństwie rosnącym z twoim łonie, wtedy można się przestraszyć. Np. dreszcze w ciąży. Czy należy się nimi martwić i co mogą oznaczać?Pewnie nie raz słyszałaś, że ciężarnej, z racji na zwiększoną objętość krwi w organizmie, ciągle jest gorąco. Tym bardziej może więc zdziwić, kiedy tobie, przeciwnie, jest zimno i masz dreszcze. Czyżbyś się przeziębiła? Skąd bierze się uczucie chłodu w ciąży?
Od kilku lat na szczycie rankingu najpopularniejszych imion dla dziewczynek są Zosia, Zuzia i Laura. Jednak już niedługo. Coraz więcej dziewczynek nazywane jest tym pięknym kwiatowym imieniem. W najbliższych latach to ono może okazać się najczęściej wybieranym przez rodziców.
Dlaczego w ciąży puchną nogi, albo stopy? To część procesu przygotowywania się ciała do porodu, której nie da się całkowicie wyeliminować. Ale na spuchnięte nogi w ciąży jest kilka sposobów. Warto też wiedzieć, kiedy opuchlizna może być powodem do niepokoju.Spuchnięte łydki i stopy, których nie można wcisnąć w żadne buty. Niektóre ciężarne mają jeszcze gorzej, bo puchną im także dłonie. Opuchlizna to jedna z całej gamy nieprzyjemnych ciążowych dolegliwości, z którą zmaga się większość przyszłych mam. Jaka jest jej przyczyna?
Bocianie gniazdo na polskiej wsi było zawsze odczytywane jako dobry znak. Mówiono różnie, albo, że bocian zagnieździł się w obejściu, bo ludzie dobrzy, albo, że gospodarze będą mieć szczęście, bo boćki go wybrały. Bocianie gniazda na dachu to rzadkość, najczęściej ptaki wybierają specjalne platformy.Dlaczego bociany gniazdują przy ludzkich siedliskach i co nimi kieruje, kiedy wybierają takie, a nie inne okolice? Przez wielki te ptaki obrosły w legendy, nie wszystkie prawdziwe. Dziś rozprawiamy się z tym, co fałszywe o bocianim żywocie.
“Nie jesteś w pełni kobietą” - takie zdanie powiedziała jedna z uczestniczek programu “Konfrontacje Agaty” emitowanego TVN Style. Wszystko dlatego, że jej rozmówczyni urodziła dziecko drogą cesarskiego cięcia.Kontrowersyjna wypowiedź spotkała się z ogromnym sprzeciwem wśród telewidzów i internautów. Zwłaszcza że padła z ust osoby, która na co dzień zajmuje się wspieraniem kobiet.
Holandia przyjęła nowe prawo, zgodnie z którym Polki po teleporadzie będą mogły otrzymać pocztą tabletki aborcyjne z tego kraju. Holandia jest jednym z głównych państw, w których Polki szukają pomocy w przypadku niechcianej ciąży."Jeśli kobieta bardzo nie chce być w ciąży, to znajdzie sposób na to, aby ją usunąć” – mówi była położna, a dziś deputowana holenderskiego parlamentu, Elke Slagt-Tichelman.
Orzechy włoskie są zdrowe. Co do tego stwierdzenia nikt nie ma wątpliwości. Ale ile właściwie orzechów możemy zjeść dziennie? Okazuje się, że dzienna porcja jest znacznie mniejsza, niż nam się wydaje.Orzechy włoskie działają zbawiennie na nasz mózg, obniżają cukier i spowalniają proces starzenia. Niezbędne są również w diecie kobiety starającej się o dziecko i karmiącej piersią. Jednak tu też pojawia się pewne "ale".
Zaparcia w ciąży to problem, który dotyka co drugiej przyszłej mamy. Mogą być uciążliwe i niekomfortowe, wpływają na samopoczucie ciężarnej, a mogą również nieść konsekwencje zdrowotne. Z zaparciami w ciąży można walczyć, a najskuteczniejszym i darmowym sposobem na poprawę perystaltyki jelit jest dieta.Zmiany hormonalne i fizyczne w czasie ciąży mogą wpływać na trawienie i jakość wypróżniania u ciężarnej. Zaparcia w ciąży to żaden powód do wstydu. By uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji zatwardzenia, warto zmodyfikować dietę. To najprostszy i najbardziej skuteczny sposób na zaparcia.
Czasami wydaje nam się, że dziecko zaczyna poznawać świat dopiero po narodzinach. A jednak nieprawda! Jego zmysły rozwijają się już w życiu płodowym i nawet z brzucha mamy docierają do niego jakieś informacje.Dziecko odbiera bodźce, jego mózg je analizuje i zapamiętuje. To fascynujące, z jakim zasobem wiedzy mały człowieczek przychodzi na świat!
W grudniu 2023 roku na świat przyszły niesamowite bliźnięta. Ciąża, której były owocem, zdarza się rzadziej, niż wygrana na loterii, bo zaledwie raz na dwa miliardy!Kobieta, która je urodziła, ma dwie macice, a dzieci rozwijały się pojedynczo w każdej z nich. Według lekarzy można je nazwać bliźniętami dwujajowymi. Taka ciąża to prawdziwy fenomen.
Dziecko urodzone w kwietniu zostało poczęte na przełomie lipca i sierpnia. Jesteś już pewnie zmęczona końcówką ciąży, która przypadła na zimę. Konieczny okazał się nowy płaszcz, bo w żadnej kurce nie mogłaś się dopiąć. Kwiecień, jeśli będziemy mieć trochę szczęścia, będzie piękny, ale jak wiadomo, z tym bywa różnie. "Kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy, trochę lata" i tak jest też z charakterem osób urodzonych w kwietniu - są zmienne. Jednak mają wspólną cechę - kochają luksus. Jednak to nie wszystko, co łączy kwietniowe dzieci.