portalparentingowy.pl
Kolor oczu dziecka

pixabay.com

Kolor oczu dziecka

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Wiele genów ma wpływ na kolor oczu dziecka. Nie zawsze łatwo przewidzieć ostateczną barwę tęczówki, chociaż rodzice o ciemnych oczach mają większe szanse, że właśnie takie odziedziczą po nich dzieci. Co dokładnie wpływa na kolor tęczó

Zmiany koloru oczu niemowlęcia

Nie należy dziwić się niebieskim oczom niemowlęcia, nawet jeśli oboje rodziców ma brązowe. Do roku po narodzinach kolor oczu dziecka będzie najpewniej którymś z odcieni błękitnego lub szarego. Dopiero po tym okresie można będzie się przekonać jaką właściwie barwę będą miały oczy naszego potomka.

Kolor tęczówki zależy od ilości melaniny, tego samego pigmentu, który znajduje się w skórze i włosach. Podczas gdy płód przebywał w brzuchu mamy nie docierało tam zbyt wiele światła, więc oczy nie miały okazji by się dobrze rozwinąć. Po przyjściu na świat ten stan się zmienia, wystawione na światło oczy inicjują zwiększoną produkcję melaniny.

Im mniej tego pigmentu, tym tęczówki są jaśniejsze. Wraz ze zwiększaniem się jego ilości oczy przechodzą w kolor szary, potem brązowy, a w końcu czarny, zależnie od tego na jakim poziomie ilość melaniny się ustabilizuje. Pierwszych zmian należy spodziewać się około roku po narodzinach dziecka, a ostateczny kolor oczy przyjmują po mniej więcej trzech latach.

Kolor oczu dziecka – dziedziczenie

Kolor oczu u dziecka jest dziedziczny i wpływ na niego ma więcej niż jeden gen. Przez to trudno określić barwę tęczówki, która niekiedy okazuje się zupełnie niespodziewana. Za ciemne oczy odpowiadają geny dominujące, czyli takie, które objawiają się częściej. Jasne oczy to zaś geny recesywne, czyli słabsze, zazwyczaj wypychane przez te dominujące.

Każda osoba posiada dwie kopie danego genu i efekt końcowy jest ich rezultatem. Dzięki temu para o brązowych oczach, przekazująca dziecku dwa dominujące geny, może być niemal pewna, że będzie ono miało właśnie taki kolor tęczówki. W przypadku, w którym tylko jedno z rodziców ma brązowe oczy, co daje jeden dominujący i jeden recesywny gen, również można się spodziewać takiego rezultatu. Jednak u pary o jasnych oczach, przekazującej dwa recesywne geny, oczy dziecka będą jasne.

Może się jednak zdarzyć, że jeśli babcia albo dziadek dziecka ma niebieskie oczy, to będzie mogło ono odziedziczyć barwę oczu właśnie po nich. Istnieje na to około 25% szans. Pamiętajmy, że mimo iż para ciemnookich rodziców może mieć dziecko o niebieskich oczach, to odwrotna sytuacja występuje niezmiernie rzadko. Dzieje się tak dlatego, że w tym wypadku mamy do czynienia z dwoma recesywnymi genami, więc brakuje tego dominującego, a nie może on się pojawić znikąd.

Obliczanie koloru oczu dziecka

W Internecie można znaleźć różnego rodzaju kalkulatory, które biorą pod uwagę powyższe zasady i na ich podstawie obliczają szansę na dany kolor oczu dziecka wedle podanych im danych. Nie należy jednak spodziewać się po nich stuprocentowej skuteczności, nie uwzględniają one wielu odcieni tęczówki i nie biorą pod uwagę całego skomplikowanego procesu genetycznego, ponieważ barwa oczu nie zależy tylko od genów rodziców.

Podobne artykuły

Prezenty na chrzest

Dziecko

Jakie prezenty na chrzest?

Czytaj więcej >
Basen dla dziecka

Dziecko

Basen ogrodowy dla dzieci - jaki wybrać?

Czytaj więcej >
Pierwszy spacer

Dziecko

Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?

Czytaj więcej >
psychiatria dziecięca

Dziecko

Z jakimi problemami mierzą się dziś dzieci? Rozmowa z Sarą Romską, autorką książki "Dzieci Psychiatryka"

Czytaj więcej >
pytanie na śniadanie

Dziecko

"Pytanie na śniadanie": wpadka programu w temacie o dzieciach

Czytaj więcej >
Huśtawka zarwała się pod 10-latką

Dziecko

Niebezpieczny wypadek w Nysie. Huśtawka zerwała się pod 10-latką

Czytaj więcej >