portalparentingowy.pl
Kosmówka – co to jest, przyczyny i skutki odklejenia

pixabay.com

Kosmówka – co to jest, przyczyny i skutki odklejenia

16 Listopada 2020

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Kosmówka, czyli błona płodowa znajdująca się na zewnątrz owodni, stanowi najbardziej zewnętrzną z błon płodowych. Zbyt wczesne odklejenie się kosmówki stanowi bardzo duże niebezpieczeństwo dla życia zarówno matki jak i dziecka. Dlateg

Kosmówka w ciąży – co to jest?

Co to jest kosmówka? To zewnętrzna błona płodowa, znajdująca się pomiędzy błoną śluzową macicy, a odwodnią. Kosmówka pojawia się mniej więcej w 3 tygodniu od zapłodnienia, w skutek połączenia naczyń krwionośnych kosmówki z macicą. To właśnie kosmówka odpowiada za wytworzenie się hormonu HCG, który odgrywa ogromną rolę przy utrzymaniu ciąży. Nieco później, bo w okolicach 3-4 miesiąca ciąży, następuje podział kosmówki na gładką i kosmatą, z której tworzy się łożysko.

Objawy odklejenia kosmówki

Objawy odklejenia kosmówki są na tyle silne, że z łatwością można zauważyć, że dzieje się coś niepokojącego. Najczęściej spotykanym symptomem charakterystycznym dla odklejenia się kosmówki jest pojawiający się nagle silny ból w dolnej części brzucha. W takim wypadku czas odgrywa kluczową rolę, dlatego należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Nie zawsze jednak przy odklejeniu kosmówki mamy do czynienia z silnym bólem. Dlatego należy zwracać uwagę także na inne niepokojące objawy, takie jak plamienie lub nawet krwawienie z dróg rodnych. W takiej sytuacji, niezależnie od obfitości plamienia, niezwłocznie należy zgłosić się do lekarza. W przeciwnym wypadku może dojść do zagrożenia życia matki i dziecka.

Odklejenie kosmówki może także skutkować pojawieniem się krwiaka. Zdarza się to jednak tylko wtedy, gdy odklejenie jest nieznaczne. W takiej sytuacji nie ma potrzeby, aby pacjentka leżała w szpitalu, ale konieczne jest przyjmowanie leków na podtrzymanie ciąży i leżenie w łóżku przez kilka dni. W takich przypadkach zazwyczaj potrzeba około miesiąca, aby krwiak zniknął. Jeśli jednak nie zachowamy odpowiedniej ostrożności, konsekwencje mogą być wyjątkowo groźne. Nawet niewielkie odklejenie kosmówki może zagrażać życiu dziecka.

Niestety nie zawsze w takich przypadkach udaje się uniknąć leżenia w szpitalu. W przypadku, gdy kosmówka odklei się w znaczącym stopniu, ryzyko poronienia jest zdecydowanie większe. Dlatego najczęściej zaleca się, aby pacjentka leżała aż do porodu. Może się jednak okazać, że w wyniku odklejenia kosmówki doszło do krwotoku. W takim wypadku konieczny jest przedterminowy poród, aby nie dopuścić do uszkodzenia płodu.

Kosmówka – przyczyny

Powodów, przez które może dojść do odklejenia kosmówki, jest co najmniej kilka. Duże znaczenie odgrywa wiek przyszłej matki, szczególnie narażone są kobiety, które przekroczyły 35 rok życia. Nie bez znaczenia jest także ogólny stan zdrowia. Do odklejenia kosmówki może dojść także z powodu nadciśnienia tętniczego, dlatego tak ważne jest, aby kobiety, które zmagają się z nadciśnieniem, były pod szczególną kontrolą specjalisty. Duży wpływ na odklejenie kosmówki ma także picie alkoholu i palenie tytoniu w czasie ciąży. To zresztą nie jedyne konsekwencje, którą grożą w przypadku stosowania używek przez przyszłe matki, dlatego koniecznie należy wystrzegać się zarówno palenia jak i spożywania nawet niewielkich ilości alkoholu. Do odklejenia kosmówki może również dojść w skutek urazu brzucha. Zwłaszcza w ostatnim trymestrze ciąży stanowi to ogromne niebezpieczeństwo dla nienarodzonego dziecka, dlatego tak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności.

Kosmówka z poronienia

Kosmówka odgrywa ważną rolę nie tylko w trakcie ciąży, ale również w przypadku poronienia. Okazuje się, że stanowi ona ważny materiał, który jest wykorzystywany w badaniach genetycznych. Na podstawie kosmówki z poronienia można określić płeć dziecka, a także dowiedzieć się czy płód posiadał problemy genetyczne. Dzięki tej wiedzy można zbadać, co było powodem poronienia i czy ewentualne wady zarodka mogły mieć wpływ na poronienie.

Podobne artykuły

stopy

Ciąża i poród

Domowe sposoby na opuchnięte stopy podczas ciąży

Czytaj więcej >
bliźniaki

Ciąża i poród

Jakie mam szanse na posiadanie bliźniąt?

Czytaj więcej >
stajk kobiet - aborcja

Ciąża i poród

Ogólnopolski Strajk Kobiet opublikował nową mapę Protestu Kobiet. Chodzi o aborcję

Czytaj więcej >
niemowlę

Ciąża i poród

Czy będzie kolejny baby boom? Ekonomiści i epidemiolodzy odpowiadają

Czytaj więcej >
Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

Ciąża i poród

Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

Czytaj więcej >
Cysta w ciąży

Ciąża i poród

Cysta w ciąży

Czytaj więcej >