portalparentingowy.pl
Krew w kale u niemowląt

pixabay.com

Krew w kale u niemowląt

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Widok krwi w stolcu naszego dziecka często budzi niepokój, jednak nie zawsze oznacza poważne powikłania i w większości przypadków nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia. Zazwyczaj występuje sporadycznie i w niewielkich ilościach, a czase

Krew w kale u niemowląt – przyczyny

Krew może pojawić się w stolcu z różnych powodów. Niektóre z nich są poważne i wymagają interwencji lekarza, inne zaś jedynie cierpliwości, bo po pewnym czasie problem rozwiązuje się sam. Przyczyną może być alergia, infekcja lub zaburzenia przewodu pokarmowego.

Sama krew w kale u niemowląt przyjmuje różne formy. Czasem jest wymieszana ze stolcem, a w innym przypadku występuje tylko w jednym miejscu. Po tym jaką przybiera postać rozpoznać można powód, dla którego się pojawiła. Czasem zdarza się, że krew jest utajona, czyli jej obecność wychodzi na jaw dopiero podczas badań laboratoryjnych.

Jedną z częstszych przyczyn pojawiania się krwi są zaparcia. Krew wtedy zaobserwować można w postaci nitek, które pojawiają się w wyniku podrażnienia śluzówki odbytu. Dochodzi do tego przy oddawaniu twardego, zbitego stolca, który nie jest zmieszany z krwią. Ta ma zaś jasnoczerwony kolor, i widać ją zazwyczaj w jednym miejscu.

Krew w kale u niemowląt pojawia się też często z powodu alergicznego zapalenia jelita grubego. Dochodzi do niego z powodu reakcji alergicznej na pokarm, zazwyczaj poprzez nietolerancję na białka mleka krowiego. W tym przypadku krew można zauważyć gołym okiem, choć czasami jest też utajona. Nie jest ona jedynym objawem, pojawiają się jeszcze zaparcia lub biegunka oraz bóle brzucha.

Bakterie i wirusy przyczyniające się do infekcji jelitowych też mogą objawiać się obecnością krwi w stolcu. Są to bardzo często występujące rotawirusy lub bakterie takie jak na przykład salmonella.

Krew może spłynąć do odbytu również z wyższych partii układu pokarmowego. Jeśli występuje krwawienie w jelicie górnym lub dolnym, warto zwrócić uwagę na kolor krwi, która dużo powie nam o tym, gdzie pojawiła się rana. Jeśli jest to żołądek, to w stolcu zobaczyć można czarne nitki, a kał będzie miał smolisty wygląd. Może to wskazywać na obecność ciała obcego, zapalenie śluzówki przełyku bądź żołądka, ale też niedobór witaminy K czy problemów z krzepliwością. W przypadku rany w dolnym odcinku przewodu pokarmowego, kał będzie czerwony i wyraźnie widać w nim będzie krew.

Krew w kale u niemowląt – leczenie

Po tym jak zauważymy ten objaw u naszego dziecka, należy o tym powiedzieć pediatrze. Będzie on w stanie na podstawie zebranych danych określić, czy to poważne zagrożenie i jak sobie z nim poradzić.

Jeśli krwawienie pojawiło się z powodu zapalenia jelita grubego, ważne będzie wdrożenie odpowiedniej diety. Trzeba będzie przede wszystkim wyeliminować czynniki alergiczne jak mleko oraz jego przetwory. W przypadku gdy mama karmi dziecko piersią, to będzie ona musiała zrezygnować z tych produktów.

Jeśli krwawienie będzie obfite i nagłe, a wraz z nim bardzo pogorszy się ogólny stan dziecka, pojawią się bóle oraz gorączka, to należy zgłosić się do lekarza natychmiast. Podobnie lepiej zgłosić się do lekarza, jeśli krew w kale u niemowlęcia pojawia się często. Takie sytuacje na szczęście występują rzadko, zazwyczaj krwawienie nie jest znaczące i nie oznacza poważnych powikłań.

Podobne artykuły

Nietolerancja laktozy u niemowląt – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Niemowlę

Nietolerancja laktozy u niemowląt – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Ulewanie – przyczyny i sposoby zapobiegania

Niemowlę

Ulewanie - przyczyny i sposoby zapobiegania

Czytaj więcej >
Skaza białkowa u noworodka – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

Niemowlę

Skaza białkowa u noworodka – jak ją rozpoznać i wyleczyć?

Czytaj więcej >
Nadmiar pokarmu

Niemowlę

Nadmiar pokarmu

Czytaj więcej >
Trądzik niemowlęcy

Niemowlę

Trądzik niemowlęcy

Czytaj więcej >
Objawy kolki u niemowląt

Niemowlę

Objawy kolki u niemowląt

Czytaj więcej >