Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Krup – czym jest i dlaczego nie wolno go lekceważyć
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:11

Krup – czym jest i dlaczego nie wolno go lekceważyć

Krup – czym jest i dlaczego nie wolno go lekceważyć
pixabay.com

Czym jest krup?

Krup to choroba, która znana jest również jako podgłośniowe zapalenie krtani, błonica krtani lub dławiec rzekomy. Jest on najczęściej powiązany z infekcją wirusową, choć niektórzy krupem nazywają również niektóre bakteryjne choroby obrębu krtani i tchawicy takie jak bakteryjne zapalenia krtani i tchawicy.

W przypadku zakażeń wirusowych najczęściej mamy do czynienia z wirusem paragrypy, rzadziej z wirusami grypy A i B, wirusem odry, wirusem RSV, adenowirusem lub ludzkim metapneumowirusem. W przypadku krupu spazmatycznego, można mówić o takiej samej przyczynie jak w przypadku ostrego zapalenia tchawicy lub krtani. Przy czym, wówczas infekcja jest bezobjawowa a reakcja organizmu na ewentualne leczenie zazwyczaj jest taka sama w obu przypadkach.

Krup obecnie dzięki obowiązkowym szczepieniom należy do chorób, które występują raczej rzadko, niemniej jednak, można założyć, że chorobę przechodzi około 15% dzieci w wieku od 6m-cy do 6lat i w tej grupie wiekowej jest on przyczyną nawet do 5% hospitalizacji. Jest to choroba sezonowa – występuje najczęściej jesienią i dotyka ona raczej mężczyzn.

Objawy choroby i diagnostyka.

Najczęstszymi objawami choroby są ‘szczekający’ kaszel, chrypka, duszność, świst krtaniowy (wysoki dźwięk, jaki można usłyszeć podczas oddychania). Kaszel przypomina dźwiękiem odgłosy wydawane przez foki, występowanie świszczenia natomiast świadczyć może o zwężeniu dróg oddechowych.

Jeśli chodzi o rozpoznanie choroby, to w większości przypadków lekarz pediatra nie będzie potrzebował dodatkowych badań w celu postawienia prawidłowej diagnozy. Konieczne jest zapewnienie dziecku spokoju, aby lekarz mógł ocenić nasilenie i charakterystykę objawów takich jak świst, sinica czy zaciąganie klatki piersiowej. Poza tym, lekarz może w razie chęci potwierdzenia diagnozy wykonać badanie oksymetrem w celu ustalenia saturację.

Podczas badania można ocenić stopień choroby. Służy to tego tak zwana skala Westleya oceniająca objawy akie jak: stan świadomości, stridor, sinica, wdech i zaciąganie klatki piersiowej w skali od 0 – 5. Ocena wskazuje na stopień krupu.

Suma punktów ≤ 2 – łagodny krup,Suma punktów 3–5 – umiarkowany krup,Suma punktów 6–11 – ciężki krup,Suma punktów ≥ 12 – możliwa niewydolność oddechowa. 

Krup – leczenie

W przypadku najmłodszych chorujących na krup priorytetem rodziców i opiekunów powinno być uspokojenie dziecka. W przebiegu choroby kaszel może powodować uczucie duszności a to może powodować stres i panikę u dziecka, a te mogą owe duszności nasilić. Ponadto w przypadku dzieci o saturacji mniejszej niż 92% powinien zostać podany tlen. W przypadku najmłodszych niekoniecznie zalecane jest korzystanie z maski tlenowej, ponieważ może ona powodować stres, zalecane jest np. wdmuchiwanie tlenu dziecku. Bardzo rzadko (mniej niż 0.5% przypadków) wymaga natomiast intubacji w trakcie leczenia.

W przypadku konieczności podania leków najczęściej stosowane są:

Sterydy (kortykosterydy) – deksametazon i budezonid – oba te środki mogą być stosowane w przypadku leczenia krupu. Poprawa stanu zdrowia pacjenta następuje bardzo szybko, bo po kilku godzinach od podania. Zazwyczaj preferowaną formą podania jest podanie doustne.

Epinefryna – stosowana w przypadku wystąpienia ciężkiej postaci krupu podana w formie nebulizacji. Adrenalina (bo tym jest epinefryna) zaczyna działać zazwyczaj w ciągu 10-30 minut. Epinefrynę podaje się raczej w szpitalu (choć osoby u których istnieje wysokie ryzyko duszności, lub silnej reakcji anafilaktycznej często mają ją w jakiejś formie w domu) i po ustabilizowaniu stanu pacjenta odczekuje się do 2godzin w celu wykluczenia nawrotu niebezpiecznych objawów.

undefined

Powikłania po krupie.

Z racji tego, że sama choroba obecnie należy do rzadkości, to ewenementem są powikłania jakie mogą po niej wystąpić. Co nie znaczy, że ich nie ma i można je zlekceważyć. Pomimo łagodnego, w większości przypadków przebiegu choroby, może zdarzyć się, że dziecko po wyzdrowieniu może zachorować na bakteryjne zapalenie tchawicy. Wówczas leczenie, jak w przypadku większości chorób wywołanych przez bakterie odbywa się przy użyciu środków farmakologicznych, a uściślając antybiotyków takich jak cefotaksym i  wankomycyna.

undefined

Bibliografia

https://pl.wikipedia.org/wiki/Podg%C5%82o%C5%9Bniowe\_zapalenie\_krtani#Epidemiologia

https://www.medonet.pl/zdrowie,krup---charakterystyka--objawy-i-leczenie,artykul,1732593.html

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/138899,podglosniowe-zapalenie-krtani-krup-wirusowy

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-zakazne/krup-czyli-ostre-podglosniowe-zapalenie-krtani-aa-B5Ah-1Maz-78NH.html

https://podyplomie.pl/medical-tribune/17922,nie-lekcewazmy-zespolu-krupu

https://www.doz.pl/czytelnia/a15072-Podglosniowe\_zapalenie\_krtani\_krup\_wirusowy\_u\_niemowlat\_i\_dzieci\_\_przyczyny\_objawy\_i\_leczenie

undefined

Tagi: Dziecko