Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Krwawienie w ciąży – co należy zrobić
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:14

Krwawienie w ciąży – co należy zrobić

Krwawienie w ciąży – co należy zrobić
pixabay.com

Krwawienie na początku ciąży – co oznacza?

Jeśli krwawienie wystąpiło na początku ciąży, a więc w pierwszym trymestrze, nie musi to oznaczać nic niepokojącego. Po 6-12 dniach od zapłodnienia u wielu kobiet pojawia się plamienie, nazywane krwawieniem implantacyjnym. Oznacza ono, że doszło do zagnieżdżenia się jaja w macicy, w skutek czego u niektórych kobiet pojawia się krwawienie. Nie dzieje się tak jednak w każdym przypadku, dlatego nie należy braku plamienia na początku ciąży traktować jako nieprawidłowości w jej przebiegu. Bywa także, że za krwawienie w pierwszym trymestrze odpowiada niedobór progesteronu, czyli hormonu płciowego, który pełni niezbędną funkcję przy zapłodnieniu i utrzymaniu ciąży. Jeśli krwawienie jest spowodowane niedoborem progesteronu to konieczne jest jego uzupełnienie. W przeciwnym razie zbyt niski progesteron może doprowadzić do poronienia. Inną przyczyną krwawienia w pierwszym trymestrze jest pojawienie się krwiaka podkosmówkowego, polipa albo nadżerki. Niestety nie zawsze plamienia w pierwszym trymestrze ciąży są niegroźne. Może się zdarzyć, że powodem krwawienia jest ciąża pozamaciczna, która stanowi realne zagrożenie dla życia matki. Istnieje także ryzyko, że doszło do poronienia. Charakterystycznym objawem świadczącym o tym są długie i obfite krwawienia, którym towarzyszy ból i skurcze brzucha, a także odejście płynu owodniowego. Dlatego też nawet jeśli krwawienie pojawiło się w pierwszych tygodniach ciąży, kiedy w większości przypadków nie oznacza to nic niepokojącego, i tak należy udać się do lekarza. Tylko w ten sposób można poznać przyczynę krwawienia i tym samym w porę zapobiec niebezpieczeństwu.

Krwawienie w drugim trymestrze – co oznacza?

O ile w pierwszym trymestrze ciąży krwawienia pojawiają się nawet u co trzeciej kobiety, o tyle w drugim trymestrze zdarza się rzadziej. Niestety, na tym etapie ciąży krwawienia są bardzo niepokojącym objawem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że nastąpiły powikłania, którą mogą być niebezpieczne zarówno dla matki jak i dziecka. Krwawienia w drugim trymestrze mogą być oznaką, że doszło do przedwczesnego odklejenia łożyska, urazu dróg rodnych albo porodu przedwczesnego. Może także zdarzyć się, że krwawienie jest objawem nowotworu szyjki macicy.

Krwawienie pod koniec ciąży – co oznacza?

Krwawienie pod koniec ciąży jest sygnałem, aby jak najszybciej udać się do lekarza. Wśród przyczyn plamienia w trzecim trymestrze prawdopodobne są te związane z łożyskiem jak: łożysko przodujące, które wymaga hospitalizacji oraz przedwczesne odklejenie się łożyska, które może być niebezpieczne dla życia matki jak i dziecka. Inna przyczyna krwawienia pod koniec ciąży to odklejenie się czopa śluzowego, co sygnalizuje, że poród zbliża się wielkimi krokami.

Krwawienie w ciąży po stosunku

Może się zdarzyć, że krwawienie z pochwy pojawi się po stosunku seksualnym. W takim przypadku przyczyną plamienia jest podrażnienie ścian pochwy, które w czasie ciąży są szczególnie wrażliwe i delikatne. Nie jest to jednak powód do niepokoju, choć oczywiście warto poinformować o tym swojego lekarza prowadzącego. Co więcej, nawet jeśli po stosunku pojawiło się krwawienie nie oznacza to wcale, że trzeba zrezygnować ze współżycia. O ile lekarz nie zdecyduje inaczej, można dalej prowadzić aktywne życie seksualne, choć dobrym pomysłem byłaby zmiana pozycji, aby nie podrażniać ścian pochwy.

Tagi: Dziecko
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?