portalparentingowy.pl
Krwiaki w ciąży – skąd się biorą, czy są niebezpieczne, jak się je leczy?

pixabay.com

Krwiaki w ciąży – skąd się biorą, czy są niebezpieczne, jak się je leczy?

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Krwiaki w ciąży najczęściej budzą niepokój i lęk o zdrowie matki i dziecka. Dla niektórych taka diagnoza jest niczym wyrok. Nie należy jednak wpadać w panikę i martwić się na zapas. Wprawdzie krwiak w ciąży może oznaczać poważne niebezpiecze

Skąd się biorą krwiaki w ciąży?

Krwiaki to nic innego, jak miejsca na ciele wypełnione krwią w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych. Ich łagodną odmianą są siniaki, które powstają na skutek uderzenia. Nie zawsze jednak krwiaki w ciąży są wywołane urazem. Duży wpływ na ich powstawanie mają uwarunkowania genetyczne albo choroby związane z układem krążenia. Czasem zdarza się, że nie można jednoznacznie wskazać przyczyn ich powstawania. O ile siniaki zdarzają się niemal każdemu i nie są groźne dla zdrowia, o tyle krwiaki w ciąży mogą stanowić niebezpieczeństwo. Wiele zależy od rodzaju krwiaka oraz miejsca, gdzie się znajduje.

Krwiak podkosmówkowy w ciąży

Krwiak podkosmówkowy jest dość często występującą patologią w ciąży. Najczęściej pojawia się w pierwszym trymestrze, choć nie jest to regułą. Krwiak podkosmówkowy powstaje pomiędzy kosmówką, czyli zewnętrzną błoną płodową, a błoną śluzową ściany macicy. Nie da się jednoznacznie określić jakie stanowi zagrożenie dla ciąży, ponieważ w dużym stopniu zależy to od jego wielkości. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy krwiak podkosmówkowy prowadzi do poronienia. Dzieje się tak wtedy, gdy pod wpływem krwiaka dochodzi do oderwania się kosmówki od macicy. Często jednak następuje samoczynne wchłonięcie krwiaka pod wpływem ucisku naczynia, które uległo uszkodzeniu.

Krwiak w ciąży – krwiak pozałożyskowy

Innym typem krwiaka, który występuje w ciąży jest krwiak pozałożyskowy. Jego pojawienie się ma związek z przedwczesnym oddzieleniem się łożyska, które skutkuje powstaniem krwiaka. W niektórych przypadkach krwiak pozałożyskowy jest bardzo niebezpieczny. Dotyczy to sytuacji, gdy z powodu krwiaka płód ma utrudniony dostęp do tlenu, co stanowi realne zagrożenie dla dziecka.

Jakie są objawy krwiaka w ciąży?

Objawem, który zawsze powinien zwrócić szczególną uwagę, jest krwawienie lub plamienie z dróg rodnych. Jedną z możliwych przyczyn takich dolegliwości jest właśnie pojawienie się krwiaka. Nawet w przypadku niewielkiego krwawienia należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Nie zawsze jednak krwiak daje jasne objawy. Istnieje możliwość, że o jego pojawieniu się dowiemy się wyłącznie po wykonaniu badania USG. Dlatego także tak ważne jest, aby w czasie ciąży być pod stałą kontrolą lekarza, który będzie mógł podczas wizyty kontrolnej sprawdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo i nie ma żadnych niepokojących sygnałów.

Czy krwiaki w ciąży są niebezpieczne?

Statystycznie jedna na pięć kobiet w ciąży dowiaduje się, że ma krwiaka. Choć mogłoby się wydawać, że taka informacja jest niczym wyrok w rzeczywistości często nie zagraża to dziecku. Oczywiście wszystko zależy od etapu ciąży, rodzaju krwiaka oraz tego, gdzie jest umiejscowiony. Krwiak w ciąży może być niebezpieczny w kilku przypadkach, ale uważa się, że największe ryzyko powikłań występuje w pierwszym trymestrze. Na wczesnym etapie ciąży rozmiar krwiaka może przerastać płód, co stanowi dla niego zagrożenie. Zdarza się, że jest on ulokowany w takim miejscu, że uniemożliwia transport tlenu lub wartości odżywczych, które są konieczne dla prawidłowego rozwoju i przeżycia płodu. Czasem poprzez złe umiejscowienie się krwiaka może nawet dojść do odklejenia się łożyska.

Jak leczyć krwiaka w ciąży?

Leczenie krwiaka w ciąży nie jest prostym zadaniem. Zazwyczaj w takich przypadkach korzysta się z nieinwazyjnych metod, które są bezpieczniejsze dla matki i dziecka. W przypadku innych metod, takich jak interwencja chirurgiczna, istnieje zbyt duże ryzyko niepowodzenia, dlatego zabiegi te są niewskazane. Najczęściej leczenie w takich przypadkach opiera się na podawaniu leków przeciwzakrzepowych, które maja na celu wchłonięcie się krwiaka. Ważne jest także wzmocnienie naczyń krwionośnych, dlatego w tym celu lekarze zalecają pacjentkom zażywanie witaminy C. Pod żadnym pozorem nie należy w takiej sytuacji leczyć się na własną rękę. Wiele dostępnych na rynku leków nie może być stosowane przez kobiety w ciąży, ponieważ mają szkodliwy wpływ na dziecko. Dlatego też krwiak u kobiety w ciąży powinien być monitorowany przez specjalistę, który dostosuje leczenie do indywidualnych potrzeb.

Tagi:

dziecko

Martyna TrębaczAutor

Martyna Trębacz

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Ciąża i poród

Domowe sposoby na zgagę w ciąży. Jak pozbyć się problemu?

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy w ciąży można jeść parmezan? Odpowiadamy

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy można jeść kiwi w ciąży?

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy kobiety czują moment zapłodnienia? Pierwsze objawy ciąży można łatwo pomylić

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Czy można jeść oscypek w ciąży? Lepiej uważać

Czytaj więcej >

Ciąża i poród

Fioletowy motyl przy łóżeczku noworodka. Ma bardzo smutną symbolikę

Czytaj więcej >