Krwiaki w ciąży – skąd się biorą, czy są niebezpieczne, jak się je leczy?
Skąd się biorą krwiaki w ciąży?
Krwiaki to nic innego, jak miejsca na ciele wypełnione krwią w wyniku uszkodzenia naczyń krwionośnych. Ich łagodną odmianą są siniaki, które powstają na skutek uderzenia. Nie zawsze jednak krwiaki w ciąży są wywołane urazem. Duży wpływ na ich powstawanie mają uwarunkowania genetyczne albo choroby związane z układem krążenia. Czasem zdarza się, że nie można jednoznacznie wskazać przyczyn ich powstawania. O ile siniaki zdarzają się niemal każdemu i nie są groźne dla zdrowia, o tyle krwiaki w ciąży mogą stanowić niebezpieczeństwo. Wiele zależy od rodzaju krwiaka oraz miejsca, gdzie się znajduje.
Krwiak podkosmówkowy w ciąży
Krwiak podkosmówkowy jest dość często występującą patologią w ciąży. Najczęściej pojawia się w pierwszym trymestrze, choć nie jest to regułą. Krwiak podkosmówkowy powstaje pomiędzy kosmówką, czyli zewnętrzną błoną płodową, a błoną śluzową ściany macicy. Nie da się jednoznacznie określić jakie stanowi zagrożenie dla ciąży, ponieważ w dużym stopniu zależy to od jego wielkości. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy krwiak podkosmówkowy prowadzi do poronienia. Dzieje się tak wtedy, gdy pod wpływem krwiaka dochodzi do oderwania się kosmówki od macicy. Często jednak następuje samoczynne wchłonięcie krwiaka pod wpływem ucisku naczynia, które uległo uszkodzeniu.
Krwiak w ciąży – krwiak pozałożyskowy
Innym typem krwiaka, który występuje w ciąży jest krwiak pozałożyskowy. Jego pojawienie się ma związek z przedwczesnym oddzieleniem się łożyska, które skutkuje powstaniem krwiaka. W niektórych przypadkach krwiak pozałożyskowy jest bardzo niebezpieczny. Dotyczy to sytuacji, gdy z powodu krwiaka płód ma utrudniony dostęp do tlenu, co stanowi realne zagrożenie dla dziecka.
Jakie są objawy krwiaka w ciąży?
Objawem, który zawsze powinien zwrócić szczególną uwagę, jest krwawienie lub plamienie z dróg rodnych. Jedną z możliwych przyczyn takich dolegliwości jest właśnie pojawienie się krwiaka. Nawet w przypadku niewielkiego krwawienia należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Nie zawsze jednak krwiak daje jasne objawy. Istnieje możliwość, że o jego pojawieniu się dowiemy się wyłącznie po wykonaniu badania USG. Dlatego także tak ważne jest, aby w czasie ciąży być pod stałą kontrolą lekarza, który będzie mógł podczas wizyty kontrolnej sprawdzić, czy ciąża rozwija się prawidłowo i nie ma żadnych niepokojących sygnałów.