Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > KTG płodu – co oznaczają liczby?
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:13

KTG płodu – co oznaczają liczby?

KTG płodu – co oznaczają liczby?
pixabay.com

Co to jest KTG płodu i na czym polega badanie?

Skrót KTG oznacza kardiotokografię. W rzeczywistości są to dwa połączone ze sobą pomiary, kardiografia oraz tokografia. Najwcześniej wykonywane jest w dwudziestym piątym tygodniu ciąży, ale jeśli lekarz nie widzi potrzeby by przeprowadzać je tak szybko, zazwyczaj można się go spodziewać w okolicy terminu porodu. Od tego momentu jednak przyszła mama musi stawiać się na to badanie regularnie, zazwyczaj co dwa, trzy dni.

Przyśpieszone badanie KTG płodu należy przeprowadzić gdy kobieta skarży się na dolegliwości takie jak długotrwały, powtarzający się ból brzucha czy też krwawienie z pochwy. Podobnie ma się sprawa w przypadku nadciśnienia tętniczego w okresie ciąży lub problemów z nerkami, a także konfliktu serologicznego lub gdy doszło do urazu brzucha.

Na brzuch kobiety zakłada się dwa pasy z czujnikami. Jeden służy do monitorowania liczby uderzeń serca płodu, drugi do rejestrowania skurczów macicy. Zazwyczaj trwa około trzydziestu minut, w niektórych przypadkach jednak może wymagać przedłużenia. Ważne jest zachowanie stabilnej i nieruchomej pozycji podczas badania.

Badanie można wykonać w sposób niestresowy oraz stresowy. Sposób niestresowy opisano powyżej, stresowy polega zaś na podaniu kroplówki z oksytocyną po pierwszych dwudziestu minutach badania, aby wyzwolić czynności skurczowe macicy. Ma to za zadanie symulować tętno płodu podczas porodu.

Wynik określamy jako negatywny (czyli prawidłowy) jeśli w trakcie skurczów serce płodu pracuje prawidłowo. O pozytywnym wyniku mówimy w przypadku gdy po ponad 50% skurczów spada czynność akcji serca płodu. Wynik wątpliwy jest wtedy gdy akcja serca spada po mniej niż 50% skurczów – w tym przypadku wykonuje się badanie decydujące o tym, czy zakończyć ciążę, czy stale nadzorować za pomocą zapisu KTG.

Jeśli po podaniu oksytocyny nie pojawiły się skurcze, mówimy o nieudanym wyniku, a jeśli skurcze występują częściej niż co dwie minuty lub trwają dłużej niż półtorej minuty, to stan taki nazywamy hiperstymulacją.

KTG płodu – co oznaczają liczby?

Zapis KTG płodu informuje nas o tym ile razy w ciągu minuty bije serce płodu i jaki jest stosunek pulsu do skurczów macicy. Wynik ma postać dwóch wykresów, górnego oznaczającego tętno, i dolnego symbolizującego skurcze.

Jeśli chodzi o górny wykres, to gdy dziecko śpi jego bicie serca nie powinno przekraczać 110-160 uderzeń na minutę i ten stan określany jest normokardią. Jeśli nie śpi, tętno może wzrosnąć nawet do 170 uderzeń na minutę po tym jak poruszy się w brzuchu mamy, jednak zaraz po tym powinno wrócić do regularnego poziomu. Jeśli wartość spadnie poniżej 110 uderzeń na minutę mówimy o barykardii płodu, może to świadczyć na przykład o niedotlenieniu.

Gdy mamy do czynienia z pulsem o stałej wartości większej niż 160, również jest to stan patologiczny, nazywany tachykardią.

Wykres dolny jest bardziej ustabilizowany im dalej od terminu porodu. Może się utrzymywać na poziomie 10-20 skurczów, zależnie od ułożenia ciała podczas badania.

Tagi: Dziecko
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?