Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Laktator ręczny – co to jest, jaki wybrać, jak używać?
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:11

Laktator ręczny – co to jest, jaki wybrać, jak używać?

Laktator ręczny – co to jest, jaki wybrać, jak używać?
pixabay.com

Laktator ręczny – do czego służy?

Laktator to absolutny niezbędnik świeżo upieczonej mamy. Służy do odciągania pokarmu znajdującego się w piersiach. Dzięki temu młode mamy, które nie mogą karmić piersią albo mają problem z laktacją mogą szybko i bezboleśnie ściągać pokarm. Warto zakupić go jeszcze przed porodem, aby w razie potrzeby móc w każdej chwili z niego skorzystać. Nawet jeśli młoda mama chce karmić piersią czasem z różnych przyczyn nie jest to możliwe, dlatego warto mieć laktator w pobliżu, na tzw. czarną godzinę. Urządzenie to jest szczególnie przydatne w sytuacji gdy młoda mama musi wyjść z domu, albo co więcej będzie musiała rozdzielić się z dzieckiem na kilka dni. Właśnie w takich sytuacjach warto skorzystać z laktatora, aby odciągnąć pokarm dla dziecka. Również w sytuacji gdy kobieta jest rozdzielona od dziecka na dłuższy czas niż przerwa pomiędzy karmieniami, ściągnięcie pokarmu jest koniecznością. Wynika to z faktu, że po kilku godzinach z powodu nadmiaru pokarmu piersi stają się obolałe i nabrzmiałe, dlatego odciągnięcie mleka jest niezbędną czynnością. Co więcej, jeśli kobieta w porę nie odciągnie mleka może dojść do zastoju pokarmu albo do zapalenia piersi, co stanowi duży dyskomfort i ból. Laktator może także być pomocny w sytuacji, gdy młoda mama ma zbyt mało pokarmu. Dzięki odciąganiu mleka laktatorem można nie tylko przywrócić pokarm ale także sprawić, że jego ilość się zwiększy, co pozwoli nakarmić maluszka bez wspomagania się mlekiem modyfikowanym. Laktator może również pomóc w sytuacji gdy piersi są zbyt twarde, przez co karmienie piersią stanie się prostsze i sprawniejsze.

Laktator ręczny – jak używać?

W przeciwieństwie do modeli elektrycznych, laktator ręczny wymaga nieco siły fizycznej, ponieważ aby odciągnąć pokarm należy samodzielnie pompować mleko za pomocą specjalnej rączki. Trzeba jednak mieć świadomość, że w przypadku ściągania pełnego pokarmu korzystanie z modeli ręcznych może być uciążliwe i męczące, ponieważ proces ten jest długotrwały. Dlatego też większość mam wybiera modele ręczne, wtedy gdy odciąga pokarm jedynie sporadycznie. Do regularnego odciągania mleka zdecydowanie lepiej sprawdzi się laktator elektryczny.

Laktator ręczny – jaki wybrać?

Na rynku dostępne są różne typy laktatorów ręcznych. Należą do nich laktatory z pompką, laktatory z gruszką oraz laktatory z tłokiem, który działa niczym strzykawka. Każdy z nich, zwłaszcza na początku wymaga zaangażowania obydwu rąk, co może być nieco kłopotliwe. Działają one na podobnej zasadzie, dlatego wybór powinien być uzależniony w główniej mierze od rozmiaru. Dzięki temu odciąganie pokarmu będzie przebiegało sprawnie i bezboleśnie.

Laktator ręczny czy elektryczny?

Odpowiedź na pytanie, czy wybrać laktator ręczny czy elektryczny zależy od tego jak często będzie używany. W przypadku gdy młoda mama chce odciągnąć pokarm sporadycznie z pewnością lepiej wybrać laktator ręczny, który jest znacznie tańszy. Jeśli odciąganie pokarmu nie odbywa się regularnie, a jedynie w wyjątkowych sytuacjach nie ma sensu wydawać pieniędzy na droższe modele. Laktator ręczny świetnie sprawdzi się również wtedy, gdy chcemy wybrać urządzenie, które będzie działało cicho. Modele ręczne z pewnością nie obudzą dziecka, co również jest ich niekwestionowaną zaletą i przewagą nad modelami elektrycznymi. Mimo to większość młodych mam wybiera laktatory elektryczne. Powód jest prosty, przy dłuższym stosowaniu zdecydowanie odciąganie mleka laktatorem manualnym jest męczące, a laktatory elektryczne nie wymagają siły. Ich zaletą jest także wydajność. W krótkim czasie są w stanie odciągnąć dużo większą ilość pokarmu niż laktatory ręczne.  Co więcej, laktatory elektryczne pozwalają ściągnąć pokarm z obydwu piersi w tym samym czasie.

Tagi: Dziecko
Powiązane
Niemowlę
Jak wspierać prawidłowy rozwój niemowlęcia, które nie jest karmione piersią?
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?