portalparentingowy.pl
Lamblioza – co to jest, jakie są objawy, jak wygląda leczenie

unsplash.com/Ben Blennerhassett

Lamblioza – co to jest, jakie są objawy, jak wygląda leczenie?

28 Listopada 2020

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Lamblioza to choroba pasożytnicza, która choć może występować u każdego niezależnie od wieku, to najczęściej pojawia się u dzieci. Nieleczona może nieść za sobą poważne konsekwencje, dlatego ważne jest, aby w porę ją wykryć. Jakie są objawy lamblio

Lamblioza – co to dokładnie jest?

Lamblioza, znana także pod nazwą giardioza, to najczęściej dotykająca człowieka choroba pasożytnicza, wywoływana przez pierwotniaki Giardia lamblia. Polega na zakażeniu jelita cienkiego, dlatego też bywa również nazywana giardią jelitową. Choroba ta jest przenoszona drogą pokarmową, najczęściej do zakażenia dochodzi poprzez zjedzenie żywności, w której znajdowały się cysty pierwotniaka albo poprzez wypicie skażone wody. Jednak nie można wykluczyć, że do zarażenia doszło także poprzez kontakt z osobą zarażoną. Najczęściej są to domownicy, współpracownicy oraz dzieci z przedszkola i szkoły. Pasożyt lambliozy posiada cztery pary wici, które umożliwiają mu poruszanie się. Stosunkowo łatwo się rozmnaża, przez co w krótkim czasie ich ilość w jelicie znacznie się powiększa. Najczęściej znajduje się na kosmkach jelitowych, w drogach żółciowych, w dwunastnicy oraz w pęcherzyku żółciowym. Pojawieniu się lambliozy sprzyja niski poziom higieny, dlatego mimo że występuje we wszystkich krajach na świecie to zdecydowanie najwięcej zachorowań jest w krajach dotkniętych biedą i słabo rozwiniętych.

Lamblioza – jak się objawia u dzieci?

Choć lamblioza może występować również u dorosłych to zdecydowanie najczęściej dotyka dzieci, które przechodzą ją bardziej intensywnie. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że lamblioza będzie miała przebieg bezobjawowy. Giardioza u dzieci najczęściej powoduje nudności, wymioty, wysoką temperaturę, bóle głowy, brak apetytu, zaburzenia trawienia, bóle brzucha, osłabienie organizmu, uczucie zmęczenia, a nawet ostrą biegunkę. Objawy te nie są zbyt charakterystyczne i często pojawiają się także w przypadku innych chorób, dlatego w razie pojawienia się niepokojących objawów koniecznie należy skontaktować się z lekarzem. W przeciwnym razie nieleczona giardioza może spowodować trudności z wchłanianiem się tłuszczów, witamin B12, minerałów, węglowodanów i kwasu foliowego. Skutkiem tych niedoborów może być upośledzenie funkcji poznawczych, takich jak zaburzenia pamięci, opóźnienie rozwoju fizycznego i zaburzenia wzrostu.

Lamblioza – jak się objawia u dorosłych?

Lamblioza u dorosłych objawia się w sposób podobny, co u dzieci, ale zazwyczaj dorośli są na nią bardziej odporni. Do najbardziej charakterystycznych i najczęściej występujących objawów zalicza się wymioty, nudności, ostrą i przewlekłą biegunkę, spadek masy ciała, bóle brzucha, luźne stolce, gazy i wzdęcia. Może pojawić się na ciele wysypka alergiczna oraz trądzik. Wśród objawów należy uwzględnić także podwyższoną temperaturę, niskie ciśnienie oraz ogólne zmęczenie i osłabienie organizmu. Także w przypadku dorosłych nieleczona giardioza może mieć poważne konsekwencje, takie jak zespół jelita drażliwego, niedokrwistość, odwodnienie, utrata wagi, choroba Whipple’a, czyli infekcja bakteryjna występująca głównie w jelicie cienkim. Do skutków nieleczonej lambliozy zalicza się także problemy z wchłanianiem witamin A, B12 i kwasu foliowego oraz laktozy.

Lamblioza – jak wygląda leczenie?

O wyborze metody leczenia lambliozy powinien zawsze decydować lekarz. Jeśli choroba ma łagodny przebieg najczęściej lekarz zaleci leczenie zachowawcze polegające na uzupełnianiu płynów i elektrolitów. Jeśli jednak będą jej towarzyszyły silne objawy może zajść konieczność podania antybiotyków. Czasem zdarza się, że pasożyt jest odporny na podany lek – w takiej sytuacji konieczna będzie zmiana antybiotyku. Równie ważne jest dbanie o higienę oraz stosowanie się do diety. W związku z niedoborem witamin B12, A, kwasu foliowego oraz minerałów, ważne jest aby w pożywieniu znajdowały się brakujące składniki odżywcze. Dzięki temu można uzupełnić niedobory wywołane lambliozą i tym samym przyczynić się do szybszego powrotu do zdrowia.

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >