portalparentingowy.pl
Laparotomia – czym jest i kiedy się z niej korzysta

unsplash.com/ Martha Dominguez de Gouveia

Laparotomia – czym jest i kiedy się z niej korzysta

15 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Jan Hylla

Udostępnij:

Laparotomia to zabieg otwarcia powłok brzusznych o dwojakim zastosowaniu. Z laparotomią spotkamy się zarówno przy diagnostyce jak i leczeniu. Jakie są przesłanki do wykonania laparotomii? Kiedy nie powinno się jej przeprowadzać? Jak długo po zabieg

Rodzaje Laparotomii

Laparotomia wykorzystywana jest zarówno w diagnostyce jak i leczeniu, dlatego wyróżnia się laparotomię diagnostyczną i leczniczą.

Laparotomia lecznicza wykorzystywana jest w sytuacji, gdy rozpoznana jest już choroba pacjenta i zabieg ten jest konieczny do uzyskania dostępu do narządów znajdujących się w brzuchu chorego.

Laparotomia diagnostyczna  - stosowana, kiedy konieczne jest zdiagnozowanie przyczyn objawów występujących u pacjenta, a żadne inne nieinwazyjne, lub mniej inwazyjne metody diagnostyczne nie dały spodziewanych rezultatów.

Jak przebiega Laparotomia

Laparotomia to zabieg, który przebiega w znieczuleniu ogólnym. Rzadko kiedy nie jest to zabieg zaplanowany z odpowiednim wyprzedzeniem i poprzedzona jest badaniami przygotowującymi takimi jak tomografia, rezonans magnetyczny lub badaniem radiologicznym. Podczas zabiegu lekarz-chirurg rozcina powłoki brzuszne w celu oceny stanu i wyglądu narządów wewnętrznych, ewentualnego wycięcia zmiany lub jej części (biopsji). Następnie dochodzi do zamknięcia powłok brzusznych.

Lekarze dysponują dość szerokim wachlarzem możliwości, jeśli chodzi o sposób otwarcia brzucha. Stosowane są cięcia:

Kochera – znane jako poprzeczne, umiejscowione pod łukami żebrowymi

Pfannesteila – poprzeczne wykonywane pomiędzy pępkiem a spojeniem łonowym

Pośrodkowe – cięcie górne lub dolne. Cięcie wykonywane najrzadziej z całej trójki.

Istotne jest również to, co dzieje się przed zabiegiem, pacjenci z zaplanowaną laparotomią przyjmowani sią do szpitala przynajmniej na 24 godziny przed operacją, na 6-8 godzin przez transportem na stół operacyjny nie powinien już przyjmować żadnych pokarmów lub płynów. Jeśli zabieg ma dotyczyć przewodu pokarmowego, wówczas konieczne jest oczyszczenie jelit przez pacjenta.

Wskazania do Laparotomii

Laparotomia (zwłaszcza diagnostyczna) powoli wypierana jest przez inne, mniej inwazyjne dla człowieka metody (zabiegi laparoskopowe), niemniej jednak, w niektórych sytuacjach dalej jest metodą, która daje najlepsze możliwości. Przypadkami, kiedy to właśnie na laparotomia ma być optymalnym rozwiązaniem czy to w diagnostyce czy leczeniu są przypadki takie jak:

  • Perforacja przewodu pokarmowego

  • Nowotwory przewodu pokarmowego

  • Zapalenie wyrostka robaczkowego

  • Powikłane zapalenie trzustki

Po laparotomię sięgają nie tylko chirurdzy, jest to zabieg zalecany czy wykonywany również przez ginekologów (mówimy wówczas o laparotomii ginekologicznej). Laparotomia znajdzie zastosowanie przy usuwaniu mięśniaków macicy lub zmian nowotworowych jajników. Laparotomię stosuje się również przy usuwaniu ognisk endometriozy.

Przeciwwskazania do Laparotomii

Jak w przypadku prawie każdego zabiegu znanego chirurgom, tak w przypadku laparotomii również istnieje szereg przeciwwskazań do wykonania. W przypadku tego zabiegu lista nie jest szczególnie długa, ale i tak warto mieć ją w głowie. Do przeciwwskazań należą:

  • Stwierdzona u chorego skaza krwotoczna lub niewydolność krążeniowo oddechowa

  • Otyłość pacjenta – w niektórych przypadkach stopień otyłości pacjenta może technicznie uniemożliwiać jakiekolwiek przeprowadzenie zabiegu

Istnieje też przesłanka formalna – to jest brak wyrażenia zgody na odpowiednim formularzu na przeprowadzenie tego zabiegu. Formularz zawiera bowiem informacje o zabiegu z uwzględnieniem możliwych powikłań.

Powikłania i rekonwalescencja

W przypadku jakichkolwiek zabiegów chirurgicznych często pojawiają się pytania o ewentualne powikłania po zabiegu, oraz o to, jak długo po wyjściu ze znieczulenia pacjent będzie dochodzić do siebie i czy konieczna jest specjalistyczna rekonwalescencja, czy wystarczy spędzić przysłowiowy tydzień w łóżku. Możliwymi powikłaniami w przypadku laparotomii są:

  • Powstanie przepukliny w bliźnie pooperacyjnej (zazwyczaj po dłuższym czasie od operacji)

  • Infekcja po zabiegu

  • Krwawienie z jamy brzusznej (wymaga to interwencji, ponownego ‘otwarcia’ chorego i zatamowania źródła krwawienia).

Do szczególnie rzadkich powikłań natomiast należą reakcje alergiczne na podane znieczulenie. Reakcja może wystąpić natychmiast lub podczas operacji.

Co do rekonwalescencji natomiast – laparotomia nie należy do ‘małych’ zabiegów, a czas pozostania w szpitalu po jego wykonaniu zawsze jest indywidualną sprawą każdego pacjenta. Najczęściej trwa to do kilku dni (nie więcej niż 3), niemniej jednak, może się on znacznie wydłużyć. Dodatkowo, do kilku tygodniu po zabiegu zaleca się pacjentom unikanie wysiłku fizycznego. Nie oznacza to, że mają leżeć na kanapie i się nie ruszać, ale jeśli mają do wykonania jakieś domowe prace (mycie okien), to tym razem nie powinno to stanowić dla nich priorytetu. Uprawianie sportu jest więcej niż niewskazane.

Bibliografia

https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-pokarmowy/laparotomia-diagnostyczna-i-laparotomia-zwiadowcza-aa-KUCz-cwHF-WfVX.html#laparotomia-wskazania

https://www.doz.pl/czytelnia/a12730-Na\_czym\_polega\_laparotomia

https://www.medonet.pl/zdrowie,laparotomia---wskazania-do-zabiegu--przebieg--powiklania,artykul,1728620.html#kiedy-nie-powinnismy-decydowac-sie-na-zabieg-laparotomii

undefined

Tagi:

Jan HyllaAutor

Jan Hylla

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Zdrowie

Eko menstruacja? Koniec ery jednorazowych produktów higienicznych!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zdrowe nawyki żywieniowe — jak przekazywać je dziecku od najmłodszych lat?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Problemy z jedzeniem u dzieci w wieku przedszkolnym

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zanieczyszczenie toksynami dotyczy także organizmów naszych dzieci. Czas na rewolucję w myśleniu!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zbiórka dla opiekunów dzieci z niepełnosprawnością. "Madko Polko, przepuść na głupoty!"

Czytaj więcej >

Zdrowie

Na ciele chłopca pojawiła się dziwna wysypka. Kilka godzin później wylądował w szpitalu

Czytaj więcej >