Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Laparotomia – czym jest i kiedy się z niej korzysta
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:11

Laparotomia – czym jest i kiedy się z niej korzysta

Laparotomia – czym jest i kiedy się z niej korzysta
unsplash.com/ Martha Dominguez de Gouveia

Rodzaje Laparotomii

Laparotomia wykorzystywana jest zarówno w diagnostyce jak i leczeniu, dlatego wyróżnia się laparotomię diagnostyczną i leczniczą.

Laparotomia lecznicza wykorzystywana jest w sytuacji, gdy rozpoznana jest już choroba pacjenta i zabieg ten jest konieczny do uzyskania dostępu do narządów znajdujących się w brzuchu chorego.

Laparotomia diagnostyczna  - stosowana, kiedy konieczne jest zdiagnozowanie przyczyn objawów występujących u pacjenta, a żadne inne nieinwazyjne, lub mniej inwazyjne metody diagnostyczne nie dały spodziewanych rezultatów.

Jak przebiega Laparotomia

Laparotomia to zabieg, który przebiega w znieczuleniu ogólnym. Rzadko kiedy nie jest to zabieg zaplanowany z odpowiednim wyprzedzeniem i poprzedzona jest badaniami przygotowującymi takimi jak tomografia, rezonans magnetyczny lub badaniem radiologicznym. Podczas zabiegu lekarz-chirurg rozcina powłoki brzuszne w celu oceny stanu i wyglądu narządów wewnętrznych, ewentualnego wycięcia zmiany lub jej części (biopsji). Następnie dochodzi do zamknięcia powłok brzusznych.

Lekarze dysponują dość szerokim wachlarzem możliwości, jeśli chodzi o sposób otwarcia brzucha. Stosowane są cięcia:

Kochera – znane jako poprzeczne, umiejscowione pod łukami żebrowymi

Pfannesteila – poprzeczne wykonywane pomiędzy pępkiem a spojeniem łonowym

Pośrodkowe – cięcie górne lub dolne. Cięcie wykonywane najrzadziej z całej trójki.

Istotne jest również to, co dzieje się przed zabiegiem, pacjenci z zaplanowaną laparotomią przyjmowani sią do szpitala przynajmniej na 24 godziny przed operacją, na 6-8 godzin przez transportem na stół operacyjny nie powinien już przyjmować żadnych pokarmów lub płynów. Jeśli zabieg ma dotyczyć przewodu pokarmowego, wówczas konieczne jest oczyszczenie jelit przez pacjenta.

Wskazania do Laparotomii

Laparotomia (zwłaszcza diagnostyczna) powoli wypierana jest przez inne, mniej inwazyjne dla człowieka metody (zabiegi laparoskopowe), niemniej jednak, w niektórych sytuacjach dalej jest metodą, która daje najlepsze możliwości. Przypadkami, kiedy to właśnie na laparotomia ma być optymalnym rozwiązaniem czy to w diagnostyce czy leczeniu są przypadki takie jak:

  • Perforacja przewodu pokarmowego

  • Nowotwory przewodu pokarmowego

  • Zapalenie wyrostka robaczkowego

  • Powikłane zapalenie trzustki

Po laparotomię sięgają nie tylko chirurdzy, jest to zabieg zalecany czy wykonywany również przez ginekologów (mówimy wówczas o laparotomii ginekologicznej). Laparotomia znajdzie zastosowanie przy usuwaniu mięśniaków macicy lub zmian nowotworowych jajników. Laparotomię stosuje się również przy usuwaniu ognisk endometriozy.

Przeciwwskazania do Laparotomii

Jak w przypadku prawie każdego zabiegu znanego chirurgom, tak w przypadku laparotomii również istnieje szereg przeciwwskazań do wykonania. W przypadku tego zabiegu lista nie jest szczególnie długa, ale i tak warto mieć ją w głowie. Do przeciwwskazań należą:

  • Stwierdzona u chorego skaza krwotoczna lub niewydolność krążeniowo oddechowa

  • Otyłość pacjenta – w niektórych przypadkach stopień otyłości pacjenta może technicznie uniemożliwiać jakiekolwiek przeprowadzenie zabiegu

Istnieje też przesłanka formalna – to jest brak wyrażenia zgody na odpowiednim formularzu na przeprowadzenie tego zabiegu. Formularz zawiera bowiem informacje o zabiegu z uwzględnieniem możliwych powikłań.

Tagi: Dziecko
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?