Latanie samolotem w ciąży
Początek ciąży a lot samolotem
Nie ma żadnych przeciwwskazań, by w pierwszych etapach ciąży przyszła mama latała samolotem, bądź też podróżowała w inny sposób. Sprawy jednak mają się inaczej, jeśli kobieta jest na zwolnieniu lekarskim z powodu zagrożenia ciąży. Zwiększone ryzyko wiąże się z dodatkowymi ograniczeniami. Jeśli lekarz uzna, że podczas lotu mogą pojawić się powikłania, to lepiej unikać tego rodzaju podróży.
Można spotkać się też z opiniami mówiącymi o tym, że lepiej w ogóle zrezygnować z latania, bez względu na to, czy ciąża jest zagrożona, czy nie. Argumentowane jest to tym, że tak naprawdę nigdy nie wiadomo jak organizm kobiety zareaguje na lot. Powinno się też unikać ekstremalnych doświadczeń.
Podczas podróży samolotem można spodziewać się, że dolegliwości wiążące się z ciążą przybiorą na sile. Warto się też przemyśleć decyzję dotyczącą wejścia na pokład jeśli kobieta jest w ciąży mnogiej albo ma problemy z układem krążenia. W przypadku braku pewności, najlepiej jest się skonsultować z lekarzem.
Radzi się też unikać latania podczas pierwszego i trzeciego trymestru ciąży. Najlepiej, by lot wypadł pomiędzy 14. a 27. tygodniem. W pierwszym trymestrze może się zwiększyć ryzyko poronienia, na co ma wpływ na przykład promieniowanie rentgenowskie urządzeń znajdujących się na lotnisku. Czasem też same linie lotnicze wprowadzają na kobiety w ciąży ograniczenia i wymagają zaświadczeń lekarskich, więc warto sprawdzić jak odnoszą się do tego w regulaminie.
Co robić podczas lotu?
Jeśli w trakcie podróży chcemy zminimalizować niedogodności wiążące się z ciążą, warto się odpowiednio przygotować i wiedzieć co robić, a czego unikać na pokładzie samolotu.
Należy unikać spożywania napojów gazowanych przed lotem, wybrać miejsce blisko toalety, o ile takie jest dostępne, co jakiś czas dbać o to, żeby rozprostować nogi i pilnować odpowiedniego nawodnienia, jako że kobieta w ciąży potrzebuje więcej płynów, przynajmniej 2,3 litra dziennie. Latanie samolotem w ciąży będzie przyjemniejsze, jeśli kobieta poinformuje o swoim stanie obsługę. Na pewno poświęcą jej wtedy dodatkową uwagę i ułatwią podróż.
Pas bezpieczeństwa chroni przed nagłymi turbulencjami, jednak warto mieć na względzie zapięcie go w taki sposób, żeby nie uciskał brzucha, zwłaszcza jeśli jest on już widoczny.
Wybierając miejsce, do którego lecimy, zastanówmy się czy będzie tam odpowiednia opieka medyczna, jakiej może potrzebować przyszła mama. Ma to znaczenie zwłaszcza w wypadku, gdy lot może zwiększyć ryzyko powikłań. Dobrym pomysłem będzie też zabranie ze sobą ważnej dokumentacji medycznej i listy leków, które się obecnie zażywa.
Latanie samolotem w ciąży – do którego miesiąca?
Latanie samolotem w ciąży uznawane jest za najbezpieczniejsze przed 37 tygodniem. Niektóre z linii lotniczych, jak na przykład Wizz Air, pozwalają na latanie kobietom do 34. tygodnia ciąży, a zaświadczenie od lekarza prowadzącego ciążę trzeba przedstawić po 28. tygodniu. Nasz rodzimy LOT nie wymaga podobnych zaświadczeń, jednak powyżej 32. tygodnia trzeba wypełnić formularz MEDIF.
Należy przygotować się na to, że w późniejszym etapie ciąży podczas lotu mogą nasilić się typowe dolegliwości, które są z nią kojarzone. Warto też mieć na względzie termin porodu, zazwyczaj stanowczo odradza się lot po 36. tygodniu.