Lewatywa przed porodem
pixabay.com
Grzegorz Piórkowski - 30 Listopada 2020

Lewatywa przed porodem

Kiedyś lewatywę przed porodem przeprowadzano rutynowo, wierząc że niesie ze sobą szereg korzyści, najnowsze badania jednak zrewidowały ten pogląd. Dziś robi się to jedynie za zgodą lub na życzenie pacjentki. Mimo braku typowo zdrowotnych korzyści, lewatywa przed porodem może dać kobiecie komfort psychiczny. Co należy mieć na względzie decydując się na ten zabieg?

Jak wygląda lewatywa przed porodem?

Lewatywa to nic innego jak wlanie specjalnej mieszanki do okrężnicy i jelita grubego, której celem jest spowodowanie wypróżnienia, dzięki czemu usuwa się niestrawione resztki i złogi jelitowe. Używa się do tego wody z mydłem lub specjalnych preparatów, a całkiem do niedawna była ona wykonywana rutynowo przed każdym porodem. Uważano, że znajdujący się w jelicie kał może napierać na drogi rodne, co z kolei może spowolnić urodzenie się dziecka.

Sądzono też, że jeśli ograniczy się kontakt dziecka z bakteriami, które znajdują się w kale, będzie ono mniej podatne na zakażenia. Najnowsze badania jednak wykazują, że brak jest bezpośredniego, korzystnego związku lewatywy z porodem. U niemowląt rodzonych po wykonanym wlewie odbytniczym nie zarejestrowano mniejszej ilości zakażeń, a jeśli odbytnica jest pełna, to i tak zawsze następuje jej wypróżnienie zanim dziecko przyjdzie na świat.

Z powyższych względów kobieta nie musi się zgadzać na ten zabieg, zwłaszcza że w niektórych przypadkach może on być nieprzyjemny lub nawet bolesny, jeśli wykonuje się ją w towarzystwie bólów porodowych i skurczów.

Lewatywa przed porodem – korzyści

Lewatywa przed porodem niesie ze sobą jednak korzyści innego rodzaju. Bardzo wiele kobiet odczuwa stres i skrępowanie na myśl, że podczas porodu będą się wypróżniać w towarzystwie personelu medycznego. W tym przypadku lewatywę można więc zrobić jeszcze przed przyjazdem do szpitala. Można poprosić o to partnera, albo zrobić to własnoręcznie, ponieważ na każdym zestawie do lewatywy kupionym w aptece jest instrukcja jak należy ją wykonać. Świadomość, że może nie dojść do krępującej sytuacji przed pielęgniarkami i lekarzami często daje bardzo duży komfort psychiczny.

Wypróżnienie podczas porodu nie jest jednak czymś nadzwyczajnym, bywa że ma to miejsce nawet pomimo lewatywy. Oczywiście wszyscy są na to przygotowani, a higieniczne podkłady są wymieniane od razu, jak tylko to nastąpi.

Lewatywa przed porodem może również pomóc kobietom, które zmagają się podczas ciąży z zaparciami. Pomoże też ona odwlec moment pierwszego wypróżnienia się po porodzie, co może okazać się bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem, i dzięki wlewie odbytniczemu łatwiej będzie można je znieść, bo nastąpi nieco później niż zazwyczaj.

Jeśli przyszła mama nie chce sama tego zrobić, może o to poprosić personel medyczny. Do odbytu wkłada się wtedy cewnik, który podłączony jest ze zbiornikiem roztworu do lewatywy. Często kobieta jest wtedy na fotelu ginekologicznym.

Choć lewatywa przed porodem nie wiąże się ściśle ze zdrowiem dziecka czy matki, to doświadczone położne na pewno wyjaśnią, dlaczego warto ją wykonać. Mimo tego, rodząca nigdy nie powinna zostać do tego zmuszona i ostateczna decyzja zawsze należy do niej.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News