"Lex Czarnek" przeszło przez sejm. Ministerstwo Edukacji tłumaczy, co czeka uczniów
13 stycznia 2022 roku sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo Oświatowe. Projekt znany jako "Lex Czarnek" może całkowicie zmienić organizację zajęć w polskich szkołach. Na oficjalnej stronie rządowej ukazał się opis zapowiadanych modyfikacji.
Ministerstwo Edukacji i Nauki udostępniło opis projektu nowelizacji ustawy Prawo Oświatowe. "Wzmacniamy rolę kuratora oświaty" - czytamy w tytule. "Lex Czarnek" niedługo trafi przed senat.
Ministerstwo Edukacji zapowiada zmiany
- Wzmocnienie roli kuratorów oświaty i roli rodziców w szkole oraz zmiana zasad funkcjonowania organizacji pozarządowych na terenie szkół i placówek to najważniejsze zmiany proponowane w projekcie ustawy przyjętym wczoraj przez Sejm — czytamy w komunikacie opublikowanym na Twitterze.
Projekt "Lex Czarnek" został przyjęty przez sejm 13 stycznia. Zakłada on znacząco zwiększenie roli kuratora oświaty. Projekt od samego początku wzbudzał wielkie kontrowersje. Przez Polskę przetoczyły się fale manifestacji sprzeciwiających się zmianom zaproponowanym przez ministra Czarna. Mimo to projekt z łatwością przeszedł przez sejm. Za jego przyjęciem głosowało 227 posłów, 214 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Niedługo trafi do senatu.
Co czeka uczniów po nowelizacji ustawy Prawo Oświatowe?
Na stronie gov.pl możemy dowiedzieć się jakie zmiany zakłada nowelizacja ustawy Prawo Oświatowe. Najważniejsze z nich dotyczą roli kuratora. Będzie on mógł wezwać dyrektora każdej placówki, a nawet wystąpić do organu prowadzącego z wnioskiem o jego odwołanie.
Gigantycznym regulacjom ulegnie wchodzenia organizacji z zewnątrz do szkół. Ich program zajęć będzie musiał być z wyprzedzeniem zatwierdzony przez kuratorium.
- Nowelizacja ustawy dotyczy także kwestii zajęć dodatkowych prowadzonych w szkole przez stowarzyszenia i organizacje pozarządowe. Zakłada ona, że dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły oraz konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na zajęciach. Dodatkowo dyrektor będzie musiał uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dotyczącą działań takiej organizacji w szkole lub placówce. Udział ucznia w zajęciach dodatkowych prowadzonych przez organizacje i stowarzyszenia będzie wymagał pisemnej zgody rodzica lub opiekuna. Wyjątkiem są organizacje harcerskie — czytamy.
Artykuły polecane przez redakcję Portalu Parentingowego:
1. Ważna informacja dla każdego rodzica. Chodzi o 500 plus 2. Jest komunikat z rządu. Dotyczy uciążliwych obostrzeń, Polacy powinni wiedzieć 3. Dziewczynka ciągle dotykała swojej głowy. Porażające, co jej mama usłyszała od lekarza
Źródło: gov.pl