portalparentingowy.pl
Lidokaina

unsplash.com/ Bofu Shaw

Lidokaina

16 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Lidokaina działa znieczulająco, najczęściej można ją spotkać w lekach mających zapewnić znieczulenie miejscowe, ale ma też zastosowanie przy problemach z arytmią serca. Silne działanie niesie ze sobą jednak możliwe skutki uboczne, dlatego ważne jest, by s

Czym jest lidokaina?

Lidokaina jest środkiem wykorzystywanym najczęściej do zapewnienia miejscowego znieczulenia. Zapobiega przewodzeniu bodźców w miejscu gdzie została zaaplikowana, co sprawia, że nerwy odpowiadające za przekazywanie informacji o bólu oraz temperaturze zostają zablokowane.

Stosuje się ją także jako lek przeciw arytmii, czyli migotaniu komór po zawale lub częstoskurczowi komorowemu. Po podaniu leku pacjentowi, do komórek trafia duża ilość sodu i potasu, dzięki czemu rytm serca się wyrównuje. Jest to szczególnie korzystne u osób cierpiących na tachyarytmię.

Można ją też znaleźć w niektórych lekach bez recepty, takich jak preparaty na ból gardła pod postacią sprayu albo pastylek do ssania, żele do stosowania przy ząbkowaniu dzieci (ale też gdy dorosłym wyrzynają się ósemki), a także maści na hemoroidy, które oprócz znieczulenia łagodzą też świąd.

Lidokaina - zastosowanie

Lidokaina zazwyczaj stosowana jest do znieczulenia podczas zabiegów medycznych. Podawana jest pod różnymi postaciami, mogą to być zastrzyki, preparaty na skórę jak żele czy aerozole, a także plastry albo maści. Najczęściej ma to miejsce przy zabiegach chirurgicznych albo dermatologicznych, ale pojawia się też w stomatologii. Żele i kremy są dobre do zwalczania bólu przy zastrzykach, nacięciach skóry, usuwaniu zębów, a także uodpornienia błon śluzowych na podrażnienia w sytuacjach takich, jak cewnikowanie pęcherza.

Lidokaina - na co uważać?

Ten środek przeciwbólowy może wywołać szereg niepożądanych objawów, dlatego też nigdy nie powinno się go stosować bez skonsultowania się z lekarzem. Przede wszystkim lidokaina nie powinna być podawana osobom z nadwrażliwością na chlorowodorek lidokainy albo inny ze składników obecnych w aplikowanym leku. Trzeba też zachować ostrożność w trakcie karmienia piersią, ponieważ lidokaina może przeniknąć do mleka matki. Podobnie jest z kobietami w trakcie ciąży, ponieważ taki lek z łatwością może przeniknąć przez łożysko, a to może skończyć się zatruciem płodu. Może to wywołać u niego zaburzenia pracy serca, jak bradykardię albo blokadę przedsionkowo-komorową.

Uważać trzeba też na pacjentów z nadczynnością tarczycy oraz chorobami serca. Lidokaina nie powinna być łączona z innymi lekami znieczulającymi, ponieważ działanie toksyczne obu środków może się nasilić. Po zastosowaniu preparatu może pojawić się bradykardia, spadek ciśnienia i zaburzenia akcji serca. W przypadku zastosowania dużej dawki można zauważyć wpływ na układ nerwowy, jak na przykład pobudzenie, zawroty głowy, dezorientację, drżenie oraz zaburzenia smaku lub drętwienie języka.

Tagi:

dziecko

Grzegorz PiórkowskiAutor

Grzegorz Piórkowski

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Zdrowie

Zdrowe nawyki żywieniowe — jak przekazywać je dziecku od najmłodszych lat?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Problemy z jedzeniem u dzieci w wieku przedszkolnym

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zanieczyszczenie toksynami dotyczy także organizmów naszych dzieci. Czas na rewolucję w myśleniu!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zbiórka dla opiekunów dzieci z niepełnosprawnością. "Madko Polko, przepuść na głupoty!"

Czytaj więcej >

Zdrowie

Na ciele chłopca pojawiła się dziwna wysypka. Kilka godzin później wylądował w szpitalu

Czytaj więcej >

Zdrowie

Food chaining — sprawdzona metoda na niejadka

Czytaj więcej >