Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:12

Lidokaina

Lidokaina
unsplash.com/ Bofu Shaw

Czym jest lidokaina?

Lidokaina jest środkiem wykorzystywanym najczęściej do zapewnienia miejscowego znieczulenia. Zapobiega przewodzeniu bodźców w miejscu gdzie została zaaplikowana, co sprawia, że nerwy odpowiadające za przekazywanie informacji o bólu oraz temperaturze zostają zablokowane.

Stosuje się ją także jako lek przeciw arytmii, czyli migotaniu komór po zawale lub częstoskurczowi komorowemu. Po podaniu leku pacjentowi, do komórek trafia duża ilość sodu i potasu, dzięki czemu rytm serca się wyrównuje. Jest to szczególnie korzystne u osób cierpiących na tachyarytmię.

Można ją też znaleźć w niektórych lekach bez recepty, takich jak preparaty na ból gardła pod postacią sprayu albo pastylek do ssania, żele do stosowania przy ząbkowaniu dzieci (ale też gdy dorosłym wyrzynają się ósemki), a także maści na hemoroidy, które oprócz znieczulenia łagodzą też świąd.

Lidokaina - zastosowanie

Lidokaina zazwyczaj stosowana jest do znieczulenia podczas zabiegów medycznych. Podawana jest pod różnymi postaciami, mogą to być zastrzyki, preparaty na skórę jak żele czy aerozole, a także plastry albo maści. Najczęściej ma to miejsce przy zabiegach chirurgicznych albo dermatologicznych, ale pojawia się też w stomatologii. Żele i kremy są dobre do zwalczania bólu przy zastrzykach, nacięciach skóry, usuwaniu zębów, a także uodpornienia błon śluzowych na podrażnienia w sytuacjach takich, jak cewnikowanie pęcherza.

Lidokaina - na co uważać?

Ten środek przeciwbólowy może wywołać szereg niepożądanych objawów, dlatego też nigdy nie powinno się go stosować bez skonsultowania się z lekarzem. Przede wszystkim lidokaina nie powinna być podawana osobom z nadwrażliwością na chlorowodorek lidokainy albo inny ze składników obecnych w aplikowanym leku. Trzeba też zachować ostrożność w trakcie karmienia piersią, ponieważ lidokaina może przeniknąć do mleka matki. Podobnie jest z kobietami w trakcie ciąży, ponieważ taki lek z łatwością może przeniknąć przez łożysko, a to może skończyć się zatruciem płodu. Może to wywołać u niego zaburzenia pracy serca, jak bradykardię albo blokadę przedsionkowo-komorową.

Uważać trzeba też na pacjentów z nadczynnością tarczycy oraz chorobami serca. Lidokaina nie powinna być łączona z innymi lekami znieczulającymi, ponieważ działanie toksyczne obu środków może się nasilić. Po zastosowaniu preparatu może pojawić się bradykardia, spadek ciśnienia i zaburzenia akcji serca. W przypadku zastosowania dużej dawki można zauważyć wpływ na układ nerwowy, jak na przykład pobudzenie, zawroty głowy, dezorientację, drżenie oraz zaburzenia smaku lub drętwienie języka.

Tagi: Dziecko