Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Łożysko przodujące
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:13

Łożysko przodujące

Łożysko przodujące
pixabay.com

Łożysko przodujące – przyczyny

Łożysko przodujące oznacza nieprawidłowe ułożenie się łożyska w okolicy wewnętrznego ujścia szyjki macicy. Jego właściwe miejsce znajduje się na ścianie macicy. Powikłanie to dzieli się na kilka rodzajów:

  • łożysko całkowicie przodujące – w tym przypadku łożysko zasłania całe ujście wewnętrzne szyjki, i jest to najbardziej niebezpieczna sytuacja;

  • łożysko częściowo przodujące – tylko część ujścia wewnętrznego szyjki jest zakryta;

  • łożysko przodujące brzeżnie – w tym przypadku jedynie brzeg łożyska dotyka ujścia wewnętrznego szyjki;

  • łożysko bocznie przodujące – łożysko znajduje się w dolnej części macicy, a fragment znajdujący się najniżej nie dochodzi do ujścia wewnętrznego.

Łożysko przodujące – powikłania i objawy

Nie jest to często występujący problem, pojawia się od 0.1% do 1% przypadków. Szansa ta jednak może się w niektórych przypadkach zwiększyć. Jednym z czynników ryzyka jest wcześniejsze wyłyżeczkowanie jamy macicy. Może to być skutkiem poronienia lub usunięcia ciąży. Podobnie jest w przypadku porodu za pomocą cesarskiego cięcia. Ryzyko rośnie też jeśli jest to kolejna ciąża i gdy wcześniejsze były ciążami mnogimi.

Zapłodnienie in vitro też bywa przyczyną powikłań. Wady płodu również czasami powodują rozwinięcie się łożyska przodującego. Jeśli ten problem już raz wystąpił, wraz z każdą kolejną ciążą rośnie szansa, że pojawi się ponownie.

Wszystkie te rzeczy zmieniają budowę błony śluzowej macicy i to jest właśnie przyczyną, przez którą pojawia się łożysko przodujące. Kobieta nie zawsze jest świadoma, że w jej organizmie dzieje się coś, co mogłoby się do tego przyczynić. Tak jest na przykład ze stanami zapalnymi endometrium.

Najbardziej widocznym i najczęstszym objawem złego ułożenia łożyska jest krwawienie z dróg rodnych, jednak ten objaw nie zawsze występuje, a jeśli już to dzieje się to w drugim i trzecim trymestrze. Może też wystąpić krwotok, nawet podczas porodu. Stanowi to zagrożenie dla dziecka i matki. Mimo to przy odpowiedniej opiece i nadzorze lekarza szanse na urodzenie zdrowego dziecka są duże i wszystko może potoczyć się bez komplikacji.

Łożysko przodujące grozi przedwczesnym oddzieleniem się łożyska od ścianek macicy, to zaś może spowodować bardzo silny krwotok. Może on doprowadzić do niedotlenienia okołoporodowego, zakażenia septycznego, a w najgorszym przypadku do obumarcia płodu lub śmierci matki. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie postępowanie.

Łożysko przodujące a kolejna ciąża

Bardzo często pojawienie się łożyska przodującego kończy się cesarskim cięciem. W takim przypadku starania o kolejną ciążę powinno się podejmować nie wcześniej niż rok od tamtego momentu. Mimo że cesarskie cięcie zwiększa ryzyko wystąpienia łożyska przodującego, to nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę.

Łożysko przodujące – postępowanie

Przy odpowiednio wczesnej diagnozie wskazane jest leczenie zachowawcze. Matka powinna dużo odpoczywać, unikać stresu (ten niekorzystnie wpływa na skurcze macicy), czasami podaje się też leki przeciwskurczowe. Aby przyśpieszyć rozwój płuc u dziecka do leczenia włącza się również terapię lekami glikokortykosteroidowymi. Jeśli do diagnozy doszło w trzecim trymestrze, zazwyczaj jak najszybciej przeprowadza się cesarskie cięcie, aby uniknąć ryzyka związanego z rosnącą szansą na krwotok.

Tagi: Dziecko
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?