portalparentingowy.pl
Lukrecja

pixabay.com

Lukrecja

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Lukrecja od dawien dawna stosowana jest w medycynie i kosmetyce. Pielęgnuje skórę, pomaga przy wielu chorobach i problemach zdrowotnych, a także świetnie zastępuje biały cukier. W czym dokładnie może nam pomóc lukrecja i kiedy nie należy jej

Zastosowanie lukrecji

Lukrecja to bardzo wszechstronna roślina, używana w ziołolecznictwie i kosmetyce od bardzo dawna. Można ją rozpoznać po wysokiej, rozgałęzionej łodydze, drobnych kwiatach o jasnym kolorze zebranych w grona, rosnących naprzemiennie owalnych listkach i owocowych strąkach. Zazwyczaj kwitnie w czerwcu i lipcu.

Lukrecja w medycynie

Ostatnie badania wskazują na to, że roślina ta może pomóc w walce z czerniakiem, czyli groźnym nowotworem skóry. Jego rozwój powstrzymuje zawartość glicyryzyny. Antynowotworowe substancje lukrecji znajdują się w korzeniu, skąd je wyizolowano, a potraktowane nią komórki nowotworowe czerniaka spowalniają swój rozwój albo zupełnie go wstrzymują.

Poza tym lukrecja świetnie sprawuje się podczas leczenia mniej groźnych chorób jak wrzody żołądka i dwunastnicy. Do tego regeneruje podrażnioną śluzówkę żołądka. W tej roli dobrze sprawuje się odwar z korzenia rośliny. Świetny będzie również dla osób, które cierpią na problemy z nieżytem żołądka albo nadwrażliwością jelita grubego, jednak nigdy nie należy stosować go na własną rękę. Wcześniej zawsze skonsultujmy się z lekarzem.

Wyciąg z lukrecji coraz częściej pojawia się jako skład pasty do zębów i płynów do płukania jamy ustnej. Dzieje się tak dlatego, że produkty z tym składnikiem skuteczne powstrzymują rozwój próchnicy. Ma to zastosowanie również w słodyczach, gdzie zamiast cukru białego słodzikiem jest właśnie lukrecja.

Lukrecja a cukrzyca

Lukrecja ma słodki smak, jednak niech to nikogo nie zwiedzie, bo mimo tego jest świetnym środkiem na obniżenie poziomu cukru we krwi. Łatwo radzi sobie ze zbyt wysokim stężeniem glukozy, może okazać się bardzo przydatna osobom chorym na cukrzycę. Te właściwości znano już od dawna w tradycyjnej medycynie chińskiej.

Trzeba jednak zachować ostrożność, ponieważ roślina ta może podnosić ciśnienie krwi, więc odradza się je komuś, kto cierpi na nadciśnienie tętnicze. Stosując lukrecję należy też zadbać o dodatkowy potas w diecie, jako że usuwa go ona z organizmu, a zatrzymuje jony chloru i sodu.

Lukrecja w kosmetyce

Nawilżające właściwości saponiny, flawonoidów i kwasów organicznych zawartych w lukrecji sprawiają, że świetnie zatrzymuje wodę w tkankach, przez co nadaje się do pielęgnacji skóry. Takie kosmetyki szczególnie poleca się komuś borykającemu się z suchą, wrażliwą i naczynkową skórą.

Można też stosować takie preparaty do dbania o cerę tłustą i skłonną do trądziku, ponieważ lukrecja wykazuje właściwości bakteriobójcze. Łagodzi stany zapalne skóry, przyśpiesza gojenie i redukuje podrażnienia.

Kiedy unikać lukrecji?

Należy uważać w przypadku choroby wątroby połączonej z nadciśnieniem tętniczym, niewydolnością nerek, zastojem żółci i zaburzeniami równowagi wodnoelektrolitowej. Unikać jej powinny również kobiety karmiące piersią i w ciąży, tak samo odradza się ją dzieciom młodszym niż cztery lata.

Ogólne zalecenia są takie, by produkty z lukrecją spożywać nie dłużej niż cztery tygodnie. Jeśli będziemy ich używać zbyt długo, może to doprowadzić do arytmii serca, zatrzymania płynów albo podwyższonego ciśnienia. Trzeba też uważać na przyjmowane leki, ponieważ lukrecja może wejść z nimi w niekorzystne reakcje, dlatego zawsze zapytajmy lekarza, czy nie będzie na tym polu żadnego konfliktu.

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >