Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko 0-2 > Łzawienie oczu u niemowląt
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:13

Łzawienie oczu u niemowląt

Łzawienie oczu u niemowląt
pixabay.com

Łzawienie oczu u niemowląt – przyczyny

Łzy są potrzebne by utrzymać odpowiednie nawilżenie oka. Produkują je gruczoły łzowe, a odprowadza kanalik nosowo-łzowy. U małych dzieci kanalik ten czasami nie jest w pełni drożny, przez co łzy nie mogą nim skutecznie podróżować.

Przy zatkanym kanaliku wydzielina gromadzi się w oku. Można to zauważyć, gdy dziecko ma na oczach „szklaną” powłokę, a nie dręczy go żadna infekcja. Gromadząca się substancja staje się coraz bardziej lepka, co jeszcze bardziej blokuje kanalik łzowy. Można go delikatnie pomasować opuszkiem palca, aby się udrożnił. W przypadku gdy łzawienie utrzymuje się przez długi czas, może być konieczne chirurgiczne odblokowanie kanalika.

Aby pozbyć się lepkich łez zalegających w oku można użyć okładów z waty, która jest nasączona czystą wodą. Można też wykorzystać do tego gazik z roztworem soli fizjologicznej. Nie powinno się za to używać ziołowych naparów.

Jeśli mimo naszych starań i masaży kanaliki nadal są niedrożne i występuje łzawienie oczu u niemowląt, a dziecko ukończyło już rok życia, należy się udać do specjalisty, ponieważ może to być sytuacja, w której konieczne jest udrożnienie kanalików specjalną sondą.

Warto uważać też na inne objawy, które mogą się w tym czasie pojawić. Gdy zauważymy zaczerwienienie brzegów powiek oraz dodatkowo ropienie oczu, możemy podejrzewać, że dziecko cierpi na zapalenie spojówek. Jest na nie narażone właśnie gdy rozwijają się jego kanaliki łzowe. Dodatkowo zauważymy, że dziecko odczuwa wtedy ból i swędzenie oczu.

Zapalenie spojówek u niemowlaka

Zapalenie spojówek to stan zapalny śluzówki pokrywającej zewnętrzną część gałki ocznej. Oprócz łzawienia u naszej pociechy widoczne jest także mrużenie powiek, obrzęk i zaczerwienienie. Pojawia się także katar oraz podwyższona temperatura.

Jeśli zapalenie spojówek spowodowały bakterie, można też zaobserwować obecność żółtej i gęstej wydzieliny, przez którą trudno otworzyć dziecku oczy. Jeśli podłożem jest alergia, dziecko będzie niespokojne i często będzie przecierało oczy piąstkami.

Alergiczne zapalenie spojówek wymaga zastosowania leków przeciwalergicznych oraz ograniczenia obecności alergenu w otoczeniu dziecka jeśli to tylko możliwe. Gdy zapalenie spojówek zostało wywołane przez bakterie albo wirusy, to konieczne mogą okazać się leki przeciwwirusowe (jak acyklowir) albo antybiotyki w formie maści lub kropli do oczu.

Aby złagodzić łzawienie oczu u niemowląt i jego skutki, możemy przemywać dziecku oczy solą fizjologiczną, a także wkraplać ją do worka spojówkowego. Unikajmy też silnego wiatru i promieni słonecznych, przy tym schorzeniu mogą nieprzyjemnie podrażnić oczy dziecka.

Nie pozwalajmy też niemowlęciu trzeć oczu. Ważna jest konsultacja ze specjalistą, zwłaszcza jeśli stan oczu dziecka nie ulega poprawie przez okres dłuższy niż dwa dni i towarzyszą mu inne objawy, takie jak gorączka, brak apetytu albo rozdrażnienie.

Łzawienie oczu u niemowląt – jaskra wrodzona

Kolejną poważniejszą przyczyną, przy której występuje łzawienie oczu u niemowląt, jest jaskra. Powstaje wtedy, gdy kąt rogówkowo-tęczówkowy rozwija się nieprawidłowo. Sprawia to, że odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej jest utrudniony. Najczęściej do diagnozy dochodzi podczas pierwszych dwunastu miesięcy życia dziecka.

W tym przypadku oprócz łzawienia występuje też światłowstręt i zaciskanie powiek. Rogówka traci przejrzystość, pojawia się powiększenie i obrzęk gałki ocznej. W przypadku wystąpienia objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, ponieważ nieleczona jaskra może skutkować utratą wzroku.

Tagi: Dziecko
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?