Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
Aleksandra Kurowska
Aleksandra Kurowska 23.03.2022 04:13

Masaż w ciąży

Masaż w ciąży
pixabay.com

Kiedy masaż w ciąży jest niewskazany?

W większości przypadków nie ma żadnych przeciwwskazań, aby kobieta mogła skorzystać z masażu w ciąży. Jednak nie każda ciąża jest taka sama i zdarzają się ciąże obarczone pewnymi chorobami, które stanowią przeciwskazanie do wykonywania masażu. Do wspomnianych przeciwwskazań zaliczamy:

  • cukrzycę,

  • anemię,

  • gestozę,

  • skazy krwotoczne i krwawienia z dróg rodnych,

  • choroby serca,

  • nadciśnienie,

  • choroby tarczycy i nerek,

  • ciąże zagrożone poronieniem oraz patologie ciąży takie jak: przedwczesne odklejenie się łożyska, łożysko przodujące lub wewnątrzmaciczne zaburzenia rozwoju płodu.

Zabiegi masażu są również niewskazane dla kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. Jeśli kobieta stara się o dziecko, zaleca się nie korzystanie z tego typu zabiegów aż do zajścia w ciążę i doniesienia jej do 12. tygodnia. Kolejnym terminem granicznym jest termin miesiąca przed porodem – również wtedy masaż nie jest najlepszym pomysłem na spędzenie wolnego czasu przez ciężarną. Żeby wykluczyć ewentualne przeciwskazania kobieta przed pierwszym pójściem do masażysty powinna odbyć wizytę kontrolną a sam masażysta może chcieć mieć wgląd do karty ciąży.

Co daje kobiecie masaż w ciąży?

Kobieta w ciąży poddana zabiegowi masażu może odczuć natychmiastową ulgę już po jednej sesji. Od wieków wiadomo, że terapia manualna niesie za sobą niezliczone korzyści dla ciała. A wiadomo, że zrelaksowane ciało to spokojna głowa.

Cena sesji masażu waha się od około 100 do 300 zł. Jeśli ciężarna nie może pozwolić sobie na taki wydatek będzie mogła skorzystać również z masażu w ramach szkoły rodzenia. Zarówno szkoła rodzenia jak i wszelkie zajęcia i aktywności przez nią organizowane powinny być dla kobiety refundowane przez NFZ.

Masaż można też wykonać samodzielnie, mogą do tego posłużyć specjalne akcesoria, które można nabyć w dowolnym sklepie z akcesoriami sportowymi – piłeczki, rollery, maty masujące czy zdobywające coraz większą popularność pistolety do masażu. Zaleca się jednak masaż przy użyciu dłoni lub narzędzi bardziej precyzyjnych, jeśli chodzi i siłę i miejsce nacisku.

Jeśli chodzi o samodzielny masaż, to (o ile nie ciężarna nie jest fizjoterapeutką) należy potraktować go bardziej jako zabieg pielęgnacyjny niż terapeutyczny. Może on dotyczyć tych partii ciała, do których kobieta ma łatwy dostęp tj. brzucha, piersi, nóg ze stopami. Masowanie piersi czy brzucha może pomóc walczyć z rozstępami. Podczas wykonywania masażu należy pamiętać o poprawnej technice – ruchy powinny być okrężne i prowadzone od dołu ku górze, wówczas będą we właściwy sposób pobudzać krążenie.

Jeśli kobieta decyduje się na masaż rozluźniający/terapeutyczny wykonywany przez profesjonalistę, powinna szukać wówczas fizjoterapeutów, najlepiej takich, którzy mają doświadczenie pracy z ciężarnymi. Masaż wykonany przez takiego specjalistę będzie mieć charakter rozluźniająco terapeutyczny. Podczas wykonywania masażu, fizjoterapeuta położy szczególny nacisk na pracę nad tymi partiami ciała, które promieniują na resztę. Często bywa tak, że spięcie w nodze może powodować nawet bóle w krzyżu. Doświadczony fizjoterapeuta podczas jednej już sesji jest w stanie przynieść znaczną ulgę przy dolegliwościach związanych z bólem szyi, skurczami w łydkach, ale także przy problemach z bólem odcinków lędźwiowego i piersiowego, rwą kulszową, obrzękami lub przeciążeniem organizmu. Fizjoterapia to wciąż rozwijająca się gałąź w zawodach okołomedycznych i warto zawczasu znaleźć dobrego fizjoterapeutę.

Inne rodzaje masażu polecane dla kobiety w ciąży to masaż relaksacyjny i ujędrniający. O ile masaż rozluźniający może być bolesny podczas wykonywania go (fizjoterapeuta pracuje na powięziach lub wyjątkowo spiętych mięśniach i ich rozluźnienie może wymagać bolesnego nacisku na nie) tak masaż relaksacyjny nie będzie niósł takiego ryzyka. Masażysta zadba o to, aby przyszła mama mogła się w pełni odprężyć, ruchy wykonywane podczas takiego masaży będą łagodne, nienazbyt silne i rytmiczne. W połączeniu z łagodną muzyką i nierzadko aromatycznymi kadzidełkami w pokoju zabiegowym łatwo nawet zapaść w lekką drzemkę. Masaż ujędrniający ma być tym zabiegiem, który do spółki z kremami ujędrniającymi ciało ma pomóc w walce z rozstępami. Jego zadaniem jest poprawa i ujędrnienie skóry poprzez polepszenie ukrwienia tkanek. Jędrna skóra jest bardziej odporna na rozciąganie i szybciej się regeneruje, a co za tym idzie – zmniejsza się ryzyko rozstępów.

Przed skorzystaniem z usług jakiegokolwiek masażysty należy się jednak zawsze upewnić, czy ewentualne kosmetyki jakie będą używane podczas zabiegu nie mają żadnych alergenów i substancji szkodliwych dla matki i dziecka.

undefined

Bibliografia

Tagi: Dziecko
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?