portalparentingowy.pl
Masowanie brzucha w ciąży – czy można? Jak to robić? Kiedy szkodzi dziecku?

pixabay.com

Masowanie brzucha w ciąży – czy można? Jak to robić? Kiedy szkodzi dziecku?

17 Listopada 2020

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Masowanie brzucha w ciąży budzi wiele wątpliwości. Wiele osób zastanawia się, czy nie zaszkodzi to dziecku. Sprawa jest jednak bardziej złożona, bo chociaż ma on wiele korzyści, to nie zawsze można go wykonywać. Jak masować brzuch by nie zaszkodzić

Masaż brzucha w ciąży - zalety

Masowanie brzucha w ciąży ma wiele zalet. Po pierwsze zapobiega powstawaniu rozstępów, na które szczególnie są narażone kobiety w ciąży. Nawet jeśli nie uda się w ten sposób całkowicie przed nimi ustrzec, to z pewnością masaż sprawi, że będą one mniej widoczne. Kolejną zaletą jest poprawa kondycji skóry, która dzięki masażowi stanie się bardziej elastyczna i napięta, a co za tym idzie będzie mniej podatna na rozciąganie się.

Masaż działa także relaksująco, pozwala rozluźnić mięśnie i zmniejszyć napięcie, co korzystnie wpływa na samopoczucie. Dzięki temu to także świetny sposób na poprawę nastroju, który jak wiadomo w ciąży bywa zmienny. Aby uzyskać lepszy rezultat warto popracować nad spokojnym oddechem. W takim przypadku efekt z pewnością będzie zauważalny już po pierwszym razie. Masaż brzucha ma także korzystny wpływ na kręgosłup. Docenią ten fakt zwłaszcza kobiety w zaawansowanej ciąży, którym szczególnie doskwiera ból pleców i kręgosłupa. To jednak nie wszystkie zalety, jakie płyną z masażu brzucha w ciąży. Okazuje się, że ma to także bardzo korzystny wpływ na dziecko. Za pomocą dotyku buduje się wyjątkowa relacja i więź między rodzicem, a nienarodzonym dzieckiem.

Masowanie brzucha w ciąży – kiedy jest dozwolone?

Ciąża to bardzo wyjątkowy stan dla każdej kobiety. Wymaga on jednak wielu wyrzeczeń, a także specjalnej opieki i troski. W organizmie przyszłej mamy zachodzi wiele zmian hormonalnych, a ciało przygotowuje się do nowej roli. Trzeba jednak pamiętać, że choć ciąża to nie choroba, to wiele czynności może mieć negatywny wpływ na zdrowie matki i dziecka.

Masowanie brzucha w ciąży jest dozwolone, jeśli ciąża przebiega prawidłowo. Zawsze jednak należy najpierw skonsultować się z lekarzem, aby upewnić się, czy nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Jeśli lekarz wyrazi zgodę – można masować brzuch samodzielnie albo korzystając z usług profesjonalnych masażystów. Choć nie ma dowodów na to, że masaż brzucha w pierwszych tygodniach ciąży jest szkodliwy, to nie zaleca się wykonywanie go w początkowej fazie ciąży. Wynika to z faktu, ze w pierwszym trymestrze ciąży ryzyko powikłań i poronienia jest największe. Poza tym, w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu bardzo często pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości, takie jak wymioty czy mdłości. Dlatego tym bardziej lepiej w tym czasie wstrzymać się z masażem. O ile ciąża przebiega prawidłowo zaleca się, aby od drugiego trymestru masować brzuch nawet dwa razy dziennie.

Masaż brzucha w ciąży można wykonywać samemu, ale ważne jest aby robić to umiejętnie. Przede wszystkim należy masować brzuch bardzo delikatnie. Bardzo ważne jest, aby omijać górne okolice brzucha, ponieważ istnieje ryzyko, że mogłoby to wywołać przedwczesne skurcze. Aby zwiększyć skuteczność takiego masażu zaleca się korzystanie z olejków, które wciera się w skórę brzucha. Ważne jest jednak, aby wybierać jedynie te produkty, które są bezpieczne dla kobiet w ciąży.

Kiedy masowanie brzucha w ciąży jest zabronione?

Choć masowanie brzucha w ciąży niesie za sobą szereg korzyści zarówno dla matki jak i dziecka to nie zawsze można go wykonywać. Decyzja o masażu powinna być skonsultowana z lekarzem, ponieważ w niektórych przypadkach mogłoby to przynieść niepożądane skutki. Przede wszystkim należy pamiętać, że masaż brzucha jest dozwolony jedynie wtedy, gdy ciąża przebiega prawidłowo. Zabronione jest wykonywanie masażu brzucha, jeśli ciąża jest zagrożona. W takim przypadku masaż brzucha mógłby doprowadzić do porodu przedwczesnego. Zabronione jest także masowanie górnej części brzucha. Ważne jest także, aby przerwać masaż, jeśli w trakcie odczuwalne są silne skurcze. Wiele osób boi się, że nie będzie potrafiło prawidłowo masować brzucha. W takim przypadku można skorzystać z pomocy specjalistów, którzy wykonają profesjonalny masaż dla ciężarnych. Dzięki temu mamy pewność, że jest on wykonany prawidłowo i na pewno nie zaszkodzi dziecku.

Podobne artykuły

dieta po urodzeniu dziecka

Ciąża i poród

Co zjeść zaraz po urodzeniu dziecka? Siedem zdrowych pokarmów

Czytaj więcej >
dieta w ciąży

Ciąża i poród

Dieta i odżywianie w ciąży: co jeść, a czego unikać?

Czytaj więcej >
stopy

Ciąża i poród

Domowe sposoby na opuchnięte stopy podczas ciąży

Czytaj więcej >
bliźniaki

Ciąża i poród

Jakie mam szanse na posiadanie bliźniąt?

Czytaj więcej >
stajk kobiet - aborcja

Ciąża i poród

Ogólnopolski Strajk Kobiet opublikował nową mapę Protestu Kobiet. Chodzi o aborcję

Czytaj więcej >
niemowlę

Ciąża i poród

Czy będzie kolejny baby boom? Ekonomiści i epidemiolodzy odpowiadają

Czytaj więcej >