Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:10

Męczący kaszel u dzieci

Męczący kaszel u dzieci
pixabay.com

Rodzaje kaszlu u dzieci

Kaszel u dzieci (ale też u dorosłych) dzieli się zasadniczo na 2 rodzaje. Wyróżnia się kaszel suchy i kaszel mokry. Kaszel suchy, nazywany czasem bezproduktywnym, to kaszel, który zazwyczaj występuje na początku infekcji i podczas którego nie dochodzi do wykrztuszenia żadnej wydzieliny. Po kaszlu suchym często występuje kaszel mokry, który różni się przede wszystkim wykrztuszaną wydzieliną. Bardzo często kaszel mokry jest zwiastunem końca infekcji i rozpoczęcia procesu dochodzenia do zdrowia pacjenta.

Dlaczego kaszel jest męczący dla dziecka? Kaszel suchy dzielimy na 2 rodzaje w zależności od długości utrzymywania się. Podostry kaszel to ten, który utrzymuje się od 3 do 8 tygodni, natomiast o kaszlu przewlekłym mówimy, jeśli utrzymuje się dłużej niż 8 tygodni. Długi okres dolegliwości połączony z brakiem widocznej poprawy zdrowia z całą pewnością negatywnie wpływa na dziecko. Sama czynność wykrztuśna jest pewnego rodzaju obciążeniem nie tylko fizycznym, ale i psychicznym dla organizmu.

Przyczyny kaszlu u dzieci

Różne rodzaje kaszlu mają różne przyczyny i różne metody postępowania. W przypadku kaszlu suchego najczęstszymi przyczynami są infekcje (wirusowe lub bakteryjne) górnych dróg oddechowych. Suchy kaszel może być też spowodowany przez niektóre choroby, do tych, które prowokują go najczęściej, lub powinniśmy być szczególnie wyczuleni to:

  • Krztusiec – znany również jako koklusz. Choroba wywoływana przez pałeczki krztuśca, które doprowadzają do uszkodzenia błony śluzowej krtani, oskrzeli i tchawicy. Choroba dotyka najczęściej dzieci poniżej 4 roku życia. Kokluszu można uniknąć, jeśli w czasie ciąży matka dziecka została na niego zaszczepiona. Ataki kaszlu w przypadku tej choroby mogą trwać nawet kilka – kilkanaście minut i są na tyle silne, że często doprowadzają do wymiotów.

  • Astma – a właściwie astma oskrzelowa to choroba, w której kaszel ma charakter napadowy, poza tym, często chorobie towarzyszą ataki duszności wydechowej. Dolegliwości u astmatyków spowodowane są zwężeniem dróg oddechowych i nie współwystępują z objawami typowymi dla różnego rodzaju infekcji.

  • Krup - to choroba, która znana jest również jako podgłośniowe zapalenie krtani, błonica krtani lub dławiec rzekomy. Jest on najczęściej powiązany z infekcją wirusową, choć niektórzy krupem nazywają również niektóre bakteryjne choroby obrębu krtani i tchawicy takie jak bakteryjne zapalenia krtani i tchawicy.

Kaszel mokry często występuje w następstwie kaszlu suchego, jego zadaniem jest pozbycie się wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych dziecka. Najczęściej kaszel mokry występuje w przypadkach:

  • Przeziębienia

  • Zapalenia płuc, oskrzeli lub tchawicy

  • Bakteryjnego zakażenia dróg oddechowych

  • Infekcji wirusowych o charakterze sezonowym

W większości przypadków (w tym tych już wspomnianych) kaszel mokry współwystępuje z innymi objawami chorobowymi, wówczas ciężko ustalić skąd mógł się wziąć. Do najczęstszych przyczyn kaszlu mokrego występującego bez innych objawów należą: mukowiscydoza, refluks, astma lub zapalenie płuc i oskrzeli.

Jak leczyć kaszel u dziecka

Leczenie kaszlu powinno być ściśle związane z leczeniem jego przyczyny. Inne będą wytyczne dla postępowania w przypadku kokluszu inne dla astmy a jeszcze inne dla kaszlu spowodowanego reakcją alergiczną organizmu na jakiś składnik. Dlatego w przypadku zaobserwowania kaszlu u dziecka należy skontaktować się z lekarzem w celu postawienia diagnozy. Rzadko kiedy da się ocenić przyczynę kaszlu u dziecka, jeśli się go nie osłucha.

Inne będą zalecenia lekarskie odnośnie do postępowania w przypadku kaszlu spowodowanego zapaleniem płuc a inne dla krztuśca czy krupu. W niektórych przypadkach konieczna będzie antybiotykoterapia, w innych kortykosterydów. Zdarza się jednak, że lekarze w przypadku niektórych infekcji zalecają stosowanie leków dedykowanych do walki z kaszlem. Często przy kaszlu suchym jest to syrop z prawoślazu lub zaleca się ‘wyprodukowanie’ domowego syropu z cebuli. W przypadku kaszlu mokrego pediatrzy często stosują leki wykrztuśne, których zadaniem jest przyspieszenie pozbywania się przez dziecko zalegającej wydzieliny. Ponadto w przypadku kaszlu mokrego bardzo istotne jest odpowiednie nawodnienie dziecka. Często zalecenia uwzględniają również inhalacje z soli fizjologicznej, które pomagają rozrzedzić a co za tym idzie pozbyć się zalegającej wydzieliny. Jeśli ta zalega również w nosie – należy ją odciągnąć.

undefined

Bibliografia

https://www.medonet.pl/zdrowie,mokry-kaszel-u-dziecka---przyczyny--objawy-i-leczenie,artykul,1734176.html

https://www.medonet.pl/zdrowie,suchy-kaszel-u-dziecka---przyczyny--rozpoznanie--badania,artykul,1733952.html#suchy-kaszel-u-dziecka-przyczyny

https://www.medme.pl/artykuly/duszacy-kaszel-u-dziecka-skad-sie-bierze,66997.html

https://www.medme.pl/artykuly/kaszel-moze-miec-wiele-przyczyn-sprawdz-je-wszystkie,66532.html

undefined

Tagi: Dziecko