Medyczne korzyści karmienia piersią
pixabay.com
Jan Hylla - 31 Grudnia 2020

Medyczne korzyści karmienia piersią

Karmienie dziecka piersią to jeden z najlepszych darów jakie może otrzymać on od mamy. Mówi się, że im dłużej dziecko pozostaje na piersi mamy, tym lepszy wpływ będzie ono miało na maluszka. Co warto wiedzieć o korzyściach z karmienia piersią.

Korzyści z karmienia piersią można podzielić pomiędzy te, które odnosi matka dziecka, która je karmi jak i oczywiście te jakie otrzymuje dziecko w związku z tym, że jest karmione. Jakie są główne medyczne korzyści z karmienia piersią dla obu stron?

Medyczne korzyści karmienia piersią dla matki

Karmienie piersią poza budowaniem silnej relacji pomiędzy mamą a dzieckiem, ma również liczne medyczne korzyści dla mamy. Do tych najważniejszych medycznych można zaliczyć:

 • Rzadsze występowanie depresji poporodowej u kobiet karmiących piersią
 • Mniejsze ryzyko zachorowania na osteoporozę, są również mniej obciążone ryzykiem złamań stawu biodrowego (nie dokuczają im dolegliwości związane z łamliwością kości i odwapnieniem)
 • Ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet karmiących piersią jest niższe niż u kobiet, które nie karmiły. Zmniejsza się również ryzyko zachorowania na nowotwór jajnika
 • Jeśli kobieta karmi wystarczająco długo zmniejsza się również ryzyko występowania u niej nadciśnienia tętniczego, chorobę niedokrwienia serca czy cukrzycę
 • U kobiet karmiących piersią szybciej też dochodzi do unormowania stanu macicy po porodzie. Rzadziej zdarzają się przypadki zachorowania na anemię.

Dla wielu kobiet, które chciałyby powrócić do aktywnego współżycia seksualnego, a niekoniecznie gotowe są na kolejną ciążę karmienie piersią może stanowić dobrą metodę antykoncepcji. W większości przypadków bowiem hormony, które pracują podczas karmienia piersią skutecznie uniemożliwiają owulację. U niektórych badanych kobiet, które karmiły piersią pierwsza owulacja po porodzie miała miejsce dopiero po upływie 2 lat. Zjawisko to czasem określane jest niepłodnością laktacyjną.

Medyczne korzyści z karmienia piersią dla dziecka

To, że karmienie piersią jest dobre dla noworodków, niemowląt i dzieci podświadomie wie każda matka. Dla wielu rodzących naturalnie kobiet bardzo ważna jest możliwość niemal natychmiastowego przystawienia dziecka do piersi, ponieważ pierwsze mleko jakie maluch wypije jest szczególnie bogate w przeciwciała. Jakie jeszcze medyczne korzyści z karmienia piersią może czerpać dziecko?

Karmienie piersią pomaga budować system immunologiczny dziecka – dziecko pijąc mleko matki przyjmuje przeciwciała jakie się w nim znajdują, tworząc podstawy systemu obronnego swojego organizmu.

 • Karmienie piersią zapobiega zespołowi nagłej śmierci łóżeczkowej – nieznany jest jeszcze dokładny mechanizm jaki ma zastosowanie w tym przypadku, ale naukowcy z University of Virginia w Charlottesville wykazali, że u niemowląt karmionych piersią ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej jest niższe (im dłuższy czas karmienia, tym mniejsze ryzyko).
 • Karmienie piersią ma pozytywny wpływ na kolonizację dobrych bakterii w jelitach oraz poprawia działanie przyjmowanych przez dziecko doustnie probiotyków
 • zmniejszenie ryzyka infekcji, w szczególności ostrego zapalenia ucha środkowego i przewodu pokarmowego
 • zmniejszenie ryzyka martwiczego zapalenia jelit u dzieci urodzonych przedwcześnie
 • zmniejszenie ryzyka wystąpienia nadwagi i otyłości oraz wielu chorób niezakaźnych,w tym cukrzycy typu 1 i typu 2;
 • zmniejszenie ryzyka rozwoju niektórych rodzajów nowotworów, w tym białaczki limfatycznej i szpikowej;
 • zmniejszenie ryzyka hospitalizacji w pierwszym roku życia dziecka i związanegoz tym stresu

Ponadto ssanie piersi pomaga dziecku ćwiczyć mięśnie twarzy oraz jamy ustnej, co może mieć pozytywny wpływ na zdolności mówienia i nauki mowy w ogóle u dziecka, które ‘było na piersi’

Jak długo karmić piersią?

Według wytycznych wyłączne karmienie piersią powinno trwać nie krócej niż 6 miesięcy. Zalecenia te wynikają z faktu, że przed ukończeniem 6 miesiąca życia dziecka jego organizm nie jest gotowy na przyjmowanie innych pokarmów niż mleko matki i mogłoby to stanowić zagrożenie dla dziecka lub nie zostać należycie przerobione. Po 6 miesiącu zalecenia WHO mówią o karmieniu wspomaganym, to jest o karmieniu piersią i pokarmami stałymi. Ważne, aby proporcje karmienia zmieniały się stopniowo, dzięki temu dziecko nie przeżyje stresu związanego z odstawieniem od piersi mamy.

Przeciwwskazania do karmienia piersią

Tak jak w większości przypadków karmienie piersią jest wysoce zalecane, tak istnieją konkretne przypadki, kiedy kobieta powinna z tego zrezygnować. Do grupy dzieci, które nie powinny być karmione mlekiem matki zaliczamy dzieci urodzone z nietolerancja laktozy, galaktozemią a także dzieci matek będących zakażonymi wirusem HIV, czynną gruźlicą bądź zmagających się z uzależnieniem od narkotyków lub innych substancji psychoaktywnych.

Bibliografia

https://www.medonet.pl/ciaza-i-dziecko/co-musisz-wiedziec,medyczne-korzysci-karmienia-piersia,artykul,1620101.html

https://www.gov.pl/web/zdrowie/zalety-zdrowotne-karmienia-piersia

https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/karmienie-piersia/84219,karmienie-piersia-korzysci-zdrowotne-dla-dziecka-imatki

https://dziecisawazne.pl/karmienie-piersia-medyczne-korzysci-dla-mamy-i-dziecka/

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News