portalparentingowy.pl
Menopauza a ciąża

pixabay.com

Menopauza a ciąża

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Menopauza często kojarzy się z nieprzyjemnym okresem dużych zmian w organizmie, który prowadzi do bezpłodności. Nie oznacza to jednak, że w trakcie trwania menopauzy nie można zajść w ciążę. Jest to możliwe zwłaszcza wtedy, gdy kobieta rezygnuje z

Menopauza a ciąża – objawy

Menopauza to czas znaczących zmian w organizmie kobiety. Ich wynikiem jest utrata płodności, a prowadzi do tego wiele objawów, które mogą okazać się dość uciążliwe. Zazwyczaj przekwitanie, jak też nazywana jest menopauza, pojawia się około pięćdziesiątego roku życia, chociaż może to nastąpić też kilka lat wcześniej.

Najbardziej rozpoznawalnym objawem jest brak miesiączki, ale może to być również jej zaburzony cykl, który utrzymuje się przez długi czas. Pojawiają się też problemy z układem moczowym, takie jak nietrzymanie moczu albo częste parcie na pęcherz. Popularne jest też częste odczuwanie uderzającej fali gorąca i nadmierna potliwość.

Bardzo często przechodzące menopauzę kobiety cierpią na zaburzenia snu czy to w formie problemów z zaśnięciem, czy też budzenia się w środku nocy, pozornie bez powodu. Senność za to pojawia się w ciągu dnia, a towarzyszy jej zmęczenie, nawet gdy nie poprzedzał go żaden zwiększony wysiłek fizyczny.

Można wtedy cierpieć na depresję, wahania nastroju i częste zmiany emocjonalne. Pojawiają się bóle głowy, libido jest mniejsze niż zazwyczaj, bez powodu bolą też mięśnie, a sercu zdarza się zwiększać częstotliwość uderzeń.

Zdarza się, że wymienione dolegliwości pojawiają się nagle, bez zapowiedzi oraz z dużym natężeniem. Często też występuje ich kilka jednocześnie. Obciąża to nie tylko organizm kobiety, ale także jej psychikę.

Menopauza a ciąża – jakie są szanse?

Nawet przy zaburzonym, nieregularnym cyklu miesiączkowym może dojść do zapłodnienia. Oznacza to, że menopauza a ciąża to nie są automatycznie wykluczające się zjawiska. Zdarza się, że dopiero wchodząca w okres menopauzy kobieta zachodzi również w ciążę.

Nie należy więc zaprzestać antykoncepcji tylko dlatego, że pojawił się okres przekwitania. Przechodząca menopauzę kobieta może korzystać ze wszystkich dostępnych metod zapobiegania ciąży, jak na przykład środków plemnikobójczych, antykoncepcji mechanicznej (mogą to być na przykład kapturki), można też stosować antykoncepcję hormonalną. Taka istnieje pod postacią tabletek, zastrzyków (tych nie stosuje się po pięćdziesiątym roku życia), implantów podskórnych albo zwyczajnej pigułki po.

Menopauza a ciąża często są też ze sobą mylone, ponieważ po części pokrywają się ich objawy. Zanik miesiączki i plamienia, częste zmiany nastroju, bóle głowy, zmęczenie – to wszystko może być początkiem zarówno menopauzy jak i ciąży. W razie wątpliwości można wykonać domowy test ciążowy.

Istotną rolę odgrywa też monitorowanie poziomu stężenia hormonu w organizmie. Nie tylko będzie mogło ono ostrzec przed ewentualnymi problemami zdrowotnymi, ale także poinformuje jeśli doszło do ciąży, podczas której poziomy odpowiednich hormonów się zwiększają. Po przejściu menopauzy zaczyna się jednak okres bezpłodności.

Podobne artykuły

stopy

Ciąża i poród

Domowe sposoby na opuchnięte stopy podczas ciąży

Czytaj więcej >
bliźniaki

Ciąża i poród

Jakie mam szanse na posiadanie bliźniąt?

Czytaj więcej >
stajk kobiet - aborcja

Ciąża i poród

Ogólnopolski Strajk Kobiet opublikował nową mapę Protestu Kobiet. Chodzi o aborcję

Czytaj więcej >
niemowlę

Ciąża i poród

Czy będzie kolejny baby boom? Ekonomiści i epidemiolodzy odpowiadają

Czytaj więcej >
Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

Ciąża i poród

Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

Czytaj więcej >
Cysta w ciąży

Ciąża i poród

Cysta w ciąży

Czytaj więcej >