portalparentingowy.pl
Miesiączka po ciąży – kiedy się jej spodziewać?

pixabay.com

Miesiączka po ciąży – kiedy się jej spodziewać?

16 Listopada 2020

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Istnieje kilka czynników, od których zależy, kiedy pojawi się pierwsza miesiączka po porodzie. Organizm każdej kobiety po porodzie regeneruje się w innym tempie. Dodatkowo duże znaczenie ma także to, czy kobieta karmi piersią. Mimo wszystko

Kiedy pierwsza miesiączka po porodzie?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, kiedy powinna pojawić się pierwsza miesiączka po ciąży. Organizm każdej kobiety jest inny, w związku z tym nie da się tego jasno sprecyzować. W zdecydowanej większości przypadków pierwsza menstruacja po porodzie pojawia się po okresie połogu, który trwa 6 tygodni. Zdarzają się jednak przypadki, które są wyjątkiem od tej reguły. Wiele zależy także od tego, czy kobieta karmi piersią. W takiej sytuacji okres powinien pojawić się później, średnio po 20-24 tygodniach po porodzie. Kobiety, które nie karmią piersią, mogą spodziewać się pierwszej miesiączki dużo wcześniej, zazwyczaj po 10-12 tygodniach po narodzinach dziecka. Istnieją jednak przypadki, gdy kobiety karmiące piersią dostawały okres będąc wciąż w połogu, jednak zdarza się to bardzo rzadko. Poza tym należy pamiętać, że na to, kiedy pojawi się pierwsza miesiączka po ciąży, mają wpływ również inne czynniki, takie jak poziom hormonów czy indywidualne uwarunkowania organizmu.

Miesiączka po ciąży, a połóg

Prawdopodobieństwo, że pierwsza miesiączka po ciąży pojawi się w trakcie połogu jest niewielkie. Nie oznacza to jednak, że nie jest to możliwe. Zazwyczaj jednak typowe objawy miesiączkowe wcale nie oznaczają menstruacji. Po porodzie przez kilka tygodni organizm kobiety krwawi, ponieważ wydala odchody poporodowe. Wiele kobiet nie ma świadomości zmian, jakie następują w jej organizmie po porodzie i mylnie interpretuje krwawienie jako miesiączkę. Odchody poporodowe mogą trwać nawet 6 tygodni, a więc do zakończenia okresu połogu. Zazwyczaj organizm oczyszcza się szybciej i większość kobiet, które rodziło siłami natury krwawi przez pierwsze 3-4 tygodnie po porodzie. W przypadku cesarskiego cięcia trwa to nieco krócej, bo około 1-2 tygodnie. Oczywiście należy pamiętać, że organizm każdej kobiety jest inny, dlatego nie należy sztywno trzymać się podanych widełek czasowych. Może się zdarzyć, że nawet po cesarskim cięciu odchody poporodowe będą trwały półtora miesiąca. Miesiączka po ciąży bardzo rzadko pojawia się przed końcem połogu, ale zdarzają się takie przypadki. Nie jest to powód do niepokoju, ale ponieważ zdarza się to sporadycznie, warto skonsultować się ze specjalistą. Lekarz na podstawie badania będzie mógł określić, czy krwawienie rzeczywiście oznacza pojawienie się okresu czy też są to odchody poporodowe.

Czy miesiączka po ciąży jest regularna?

Wiele kobiet zastanawia się czy po ciąży cykle menstruacyjne będą regularne czy też należy spodziewać się zmian. Początkowo nie należy oczekiwać regularnych miesiączek. Ciąża a później poród to duża rewolucja dla organizmu kobiety. Dlatego potrzeba czasu, aby wszystko wróciło do normy. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że po porodzie menstruacja rzadko przebiega dokładnie tak samo, jak przed. Wiele kobiet, które przed narodzeniem dziecka miesiączkowały regularnie, po porodzie skarżą się na nieregularny cykl menstruacyjny. Zdarza się także odwrotnie i kobiety, które dawniej miały problem z regularnym okresem, po ciąży zaobserwowały, że miesiączkują regularniej niż przedtem. To jednak nie wszystkie zmiany, jakie zachodzą po porodzie. Zdecydowana większość kobiet po urodzeniu dziecka zauważyła, że ból menstruacyjny jest znacznie słabszy, niż przed ciążą. Istnieją wprawdzie przypadki, gdy miesiączka po porodzie staje się boleśniejsza niż przed, jednak zdarza się to sporadycznie.

Miesiączka po ciąży a karmienie piersią

Istnieje zależność pomiędzy miesiączką po ciąży, a karmieniem piersią. Dzieje się tak za sprawą prolaktyny, czyli hormonu, który odpowiada za produkcję mleka. Okazuje się, że to właśnie ten hormon ma wpływ na pojawienie się okresu. W przypadku kobiet, które regularnie, co minimum 3 godziny karmią piersią, pierwsza miesiączka po ciąży może pojawić się nawet 24 miesiące po porodzie. Dotyczy to jednak tylko pewnej grupy kobiet, w dodatku dzieje się tak wyłącznie wtedy, gdy dziecko nie jest dokarmiane mlekiem modyfikowanym. W większości przypadków pierwsza menstruacja po ciąży pojawia się znacznie wcześniej, średnio po 5-6 miesiącach po porodzie.

Miesiączka po porodzie a płodność

Pierwsza miesiączka po porodzie jest także ważna ze względu na możliwość zajścia w ciąże. Zazwyczaj cykl owulacyjny pojawia się wraz z pierwszym okresem. W przypadku kobiet karmiących piersią zwykle następuje to nieco później, choć zdarzają się przypadki, że owulacja pojawia się nawet kilka tygodni po porodzie, gdy kobieta jest w trakcie połogu. Określenie dni płodnych u kobiety po ciąży nie jednak wcale tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Może zdarzyć się, że mimo braku krwawienia, pojawi się owulacja, co jest równoznaczne z ryzykiem zapłodnienia. W takim przypadku mimo niepojawienia się pierwszej miesiączki po porodzie, można zajść w ciąże. Możliwa jest także odwrotna sytuacja. Nie zawsze pojawienie się pierwszej miesiączki po porodzie jest równoznaczne z wystąpieniem owulacji. Dlatego też pary, które po narodzinach dziecka chcą rozpocząć współżycie powinny pamiętać o antykoncepcji.

Tagi:

dziecko

Martyna TrębaczAutor

Martyna Trębacz

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Zdrowie

Zdrowe nawyki żywieniowe — jak przekazywać je dziecku od najmłodszych lat?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Problemy z jedzeniem u dzieci w wieku przedszkolnym

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zanieczyszczenie toksynami dotyczy także organizmów naszych dzieci. Czas na rewolucję w myśleniu!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zbiórka dla opiekunów dzieci z niepełnosprawnością. "Madko Polko, przepuść na głupoty!"

Czytaj więcej >

Zdrowie

Na ciele chłopca pojawiła się dziwna wysypka. Kilka godzin później wylądował w szpitalu

Czytaj więcej >

Zdrowie

Food chaining — sprawdzona metoda na niejadka

Czytaj więcej >