Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
Jan Hylla
Jan Hylla 23.03.2022 04:12

Mokre noce

Mokre noce
pixabay.com

Rodzaje moczenia nocnego

Moczenie nocne można podzielić na moczenie pierwotne oraz wtórne. Przed bardzo długi okres uważano, że moczenie nocne ma swoją przyczynę w problemach emocjonalnych, jednak po wykonaniu badań na dużych grupach dzieci okazało się, że niekoniecznie musi to być związane w jakimkolwiek stopniu z emocjonalnością pacjenta.

Owszem, moczenie może mieć podłoże w psychice dziecka, mówimy wówczas o moczeniu wtórnym, te pojawia się zazwyczaj w okresie, gdy dziecko osiąga wiek 8-10lat a jego wystąpienie związane jest zazwyczaj z silnym stresem jaki przeżywa dziecko – rozwód rodziców, śmierć bliskiej osoby czy przeprowadzka do innego miasta/państwa. Niemniej jednak nawet w przypadku wystąpienia regularnego moczenia w nocy, po przeprowadzeniu odpowiedniego wywiadu lekarz w pierwszej kolejności powinien wykluczyć medyczne przyczyny występowania nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu moczowego.

Moczenie pierwotne – moczenie pierwotne wynika z nieprawidłowości w budowie lub działaniu układu moczowego dziecka i nie ma związku z jego stanem psychicznym. O moczeniu pierwotnym można mówić, jeśli okres moczenia się utrzymuje się dłużej niż 6 miesięcy od okresu wczesnego dzieciństwa.

Skąd biorą się mokre noce?

Warto szczególnie pochylić się nad zagadnieniem moczenia pierwotnego, ponieważ dotyczy ono większości przypadków moczenia w ogóle. Według badaczy problemu można wymienić 2 główne powody występowania moczenia pierwotnego, obie związane ze swoistą dysproporcją pomiędzy pojemnością pęcherza i objętością ‘nocnego moczu’.

U zdrowego dziecka objętość pęcherza jest na tyle duża, że jest w stanie pomieścić cały spływający z nerek w ciągu nocy mocz i przetrzymać go do rana, oraz nerki produkują odpowiednio mniejszą ilość moczu w nocy, tak, że nie jest on w stanie przepełnić pęcherza.

Badania lekarzy nad dziećmi, których rozmiar pęcherza nie odbiega od normy a mimo to nie są w stanie utrzymać ilości moczu wykryto, niedobór wazopresyny. Wazopresyna wpływa na pracę nerek, ograniczając tym samym produkcję moczu w nocy (kiedy występuje największe jej wydzielanie).

Drugim powodem jest nocna nadczynność mięśnia wypieracza. Przypadłość ta polega na mimowolnych i niemożliwych do opanowania skurczach pęcherza, co powoduje nagłe zmniejszenie jego objętości, to powoduje natomiast wzrost ciśnienia śródpęcherzowego i nieświadome wypróżnienie się.

Jaki są skutki nocnego moczenia się dzieci?

Bezpośrednim skutkiem moczenia mocnego mogą być problemy emocjonalne (zwłaszcza u nastolatków). Dziecko może być nerwowe, mieć utrudniony kontakt z grupą rówieśniczą lub problemy z koncentracją. Wiele osób nie zauważa chronologii wydarzeń i traktuje moczenie jako skutek a nie przyczynę problemów emocjonalnych. Dużym zaskoczeniem bywa dla nich sytuacja, gdy pomimo terapii moczenie nie ustępuje.

Leczenie zaburzenia

Aby pozbyć się mokrych nocy z życia dziecka należy przeprowadzić odpowiednie leczenie. Jeśli mokre noce mają charakter wtórny, wówczas konieczna będzie pomoc psychoterapeuty, który pomoże dziecku znaleźć przyczynę i rozwiązać ją tak, aby zlikwidować problem. Choć jak już wiemy, moczenie wtórne jest rzadszą formą moczenia nocnego. Częściej do czynienia mamy z moczeniem pierwotnym. Tutaj proponowane są następujące metody:

Przygotowanie do leczenia właściwego – przez okres 3 miesięcy zaleca się ograniczenie ilości płynów wypijanych wieczorem oraz zakaz picia wodny w godzinach nocnych. Ocena tych działań zwanych reżimem płynowym prowadzona jest na podstawie kalendarza moczenia nocnego.

Leczenie właściwe to natomiast 2 metody:

  1. Terapia desmopresyną – ta metoda powinna zostać wprowadzona, jeśli pomimo utrzymania reżimu płynowego moczenia utrzymują się. Desmopresyna to preparat mający analogiczne działanie do wazopresyny. Co istotne podczas prowadzenia terapii przy jej użyciu powinien zostać zachowany reżim płynowy.

  2. Alarm budzący – mechanika tej metody opiera się na zamianie niekontrolowanego w kontrolowane oddawanie moczu w nocy. Alarm uruchamia się wraz z pojawieniem się pierwszych kropel moczu dziecka. Terapia powinna trwać nie krócej niż 3 miesiące, po których dokonywana jest ocena jej działania.

Zdarza się łączenie obu tych metod, a jeśli to nie przynosi rezultatów konieczne może być skierowanie dziecka na badanie w specjalistycznym ośrodku.

undefined

Bibliografia

https://www.medonet.pl/ciaza-i-dziecko/choroby-dzieciece,mokre-noce---problem-dziecka-i-rodzicow,artykul,1662298.html#przyczyny-moczenia-nocnego

https://gs24.pl/mokre-noce-twego-dziecka/ar/5140632

https://kobieta.interia.pl/dziecko-i-rodzina/news-mokre-noce-jest-na-to-sposob,nId,417219

undefined

Tagi: Dziecko
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?