Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Mutacja głosu – co to jest, jak przebiega, ile trwa?
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:14

Mutacja głosu – co to jest, jak przebiega, ile trwa?

Mutacja głosu – co to jest, jak przebiega, ile trwa?
pixabay.com

Mutacja głosu – co to jest?

Mutacja głosu to całkowicie naturalne zjawisko fizjologiczne spowodowane zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie nastolatka. W czasie dojrzewania głos zarówno chłopców jak i dziewcząt ulega zmianie. Zmiana to jest jednak znacznie wyraźniej dostrzegalna u chłopców. Mutacja głosu polega na zmianie skali głosu oraz jego wysokości. W okresie dojrzewania u chłopców znacznie wzrasta poziom testosteronu, produkowanego w jądrach. To właśnie hormony płciowe, w tym także testosteron, odpowiadają za powiększanie się mięśni krtani, tchawicy, przestrzeni pod krtanią, a także wydłużanie się strun głosowych. Charakterystycznym objawem mutacji u chłopców jest wyraźnie powiększona chrząstka tarczowa krtani, czyli grdyka, nazywa również jabłkiem Adama. Co ciekawe, mutacja głosu nie dotyczy jedynie chłopców. Także dziewczęta przechodzą ten proces, jednak znacznie łagodniej, przez co jest to niemal niezauważalne dla otoczenia. Nie zmienia to jednak faktu, że także w przypadku dziewcząt w czasie mutacji krtań się powiększa, jednak nie jest to tak wyraźna zmiana, jak u chłopców, dlatego różnica nie jest widoczna gołym okiem.

Mutacja głosu – w jakim wieku się pojawia i ile trwa?

Mutacja głosu pojawia się w okresie dojrzewania, nie da się jednak wskazać dokładnie wieku, ponieważ jest to kwestia indywidualna. W przypadku chłopców mutacja głosu rozpoczyna się więc między 12, a 15 rokiem życia i kończy po około dwóch latach. W przypadku dziewcząt mutacja głosu rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszej miesiączki.

Mutacja głosu u chłopców – jakie są objawy?

Nie ma wątpliwości, że mutacja u chłopców przebiega znacznie wyraźniej niż u dziewcząt. W przypadku chłopców struny głosowe wydłużają się o około 8 milimetrów. Jednak najbardziej charakterystycznym objawem mutacji u chłopców jest obniżenie głosu o jedną oktawę. Z chwilą przejścia mutacji chłopcy bezpowrotnie tracą umiejętność czystego śpiewania tak wysokich dźwięków, jakie osiągali wcześniej. W trakcie mutacji większość chłopców ma problem z kontrolowaniem swojego głosu, dlatego często wymawiają na przemiennie wysokie i niskie tony.

Mutacja głosu u dziewczyn

Mutacja u dziewcząt jest na tyle mało widoczna, że nie każdy zdaje sobie sprawę, że dotyczy ona nie tylko chłopców, a wszystkie dzieci w okresie dojrzewania. Wynika to także z faktu, że często same dziewczyny nie potrafią dostrzec objawów mutacji. Nie sposób przewidzieć jak będzie brzmiał głos po mutacji, ale wiadomo, że w przypadku dziewcząt wraz z chwilą rozpoczęcia miesiączkowania następuje obniżenie głosu o 3-4 tony. Innym objawem mutacji u dziewczyn jest wydłużenie strun głosowych, o około 4 milimetry. Jedynym charakterystycznym objawem pojawienia się mutacji u dziewcząt jest chrypka. W przeciwieństwie do chłopców, dziewczęta po mutacji są w stanie zaśpiewać bardzo wysokie dźwięki osiągane wcześniej.

Tagi: Dziecko