portalparentingowy.pl
Mutacja głosu – co to jest, jak przebiega, ile trwa?

pixabay.com

Mutacja głosu – co to jest, jak przebiega, ile trwa?

21 Listopada 2020

Autor tekstu:

Martyna Trębacz

Udostępnij:

Mutacja głosu jest normalnym zjawiskiem fizjologicznym, które pojawia się w okresie dojrzewania. Nie dotyczy ono jedynie chłopców, ale także dziewcząt, choć w znacznie mniejszym stopniu. Jak przebiega mutacja głosu, kiedy się pojawia i ile t

Mutacja głosu – co to jest?

Mutacja głosu to całkowicie naturalne zjawisko fizjologiczne spowodowane zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą w organizmie nastolatka. W czasie dojrzewania głos zarówno chłopców jak i dziewcząt ulega zmianie. Zmiana to jest jednak znacznie wyraźniej dostrzegalna u chłopców. Mutacja głosu polega na zmianie skali głosu oraz jego wysokości. W okresie dojrzewania u chłopców znacznie wzrasta poziom testosteronu, produkowanego w jądrach. To właśnie hormony płciowe, w tym także testosteron, odpowiadają za powiększanie się mięśni krtani, tchawicy, przestrzeni pod krtanią, a także wydłużanie się strun głosowych. Charakterystycznym objawem mutacji u chłopców jest wyraźnie powiększona chrząstka tarczowa krtani, czyli grdyka, nazywa również jabłkiem Adama. Co ciekawe, mutacja głosu nie dotyczy jedynie chłopców. Także dziewczęta przechodzą ten proces, jednak znacznie łagodniej, przez co jest to niemal niezauważalne dla otoczenia. Nie zmienia to jednak faktu, że także w przypadku dziewcząt w czasie mutacji krtań się powiększa, jednak nie jest to tak wyraźna zmiana, jak u chłopców, dlatego różnica nie jest widoczna gołym okiem.

Mutacja głosu – w jakim wieku się pojawia i ile trwa?

Mutacja głosu pojawia się w okresie dojrzewania, nie da się jednak wskazać dokładnie wieku, ponieważ jest to kwestia indywidualna. W przypadku chłopców mutacja głosu rozpoczyna się więc między 12, a 15 rokiem życia i kończy po około dwóch latach. W przypadku dziewcząt mutacja głosu rozpoczyna się wraz z pojawieniem się pierwszej miesiączki.

Mutacja głosu u chłopców – jakie są objawy?

Nie ma wątpliwości, że mutacja u chłopców przebiega znacznie wyraźniej niż u dziewcząt. W przypadku chłopców struny głosowe wydłużają się o około 8 milimetrów. Jednak najbardziej charakterystycznym objawem mutacji u chłopców jest obniżenie głosu o jedną oktawę. Z chwilą przejścia mutacji chłopcy bezpowrotnie tracą umiejętność czystego śpiewania tak wysokich dźwięków, jakie osiągali wcześniej. W trakcie mutacji większość chłopców ma problem z kontrolowaniem swojego głosu, dlatego często wymawiają na przemiennie wysokie i niskie tony.

Mutacja głosu u dziewczyn

Mutacja u dziewcząt jest na tyle mało widoczna, że nie każdy zdaje sobie sprawę, że dotyczy ona nie tylko chłopców, a wszystkie dzieci w okresie dojrzewania. Wynika to także z faktu, że często same dziewczyny nie potrafią dostrzec objawów mutacji. Nie sposób przewidzieć jak będzie brzmiał głos po mutacji, ale wiadomo, że w przypadku dziewcząt wraz z chwilą rozpoczęcia miesiączkowania następuje obniżenie głosu o 3-4 tony. Innym objawem mutacji u dziewczyn jest wydłużenie strun głosowych, o około 4 milimetry. Jedynym charakterystycznym objawem pojawienia się mutacji u dziewcząt jest chrypka. W przeciwieństwie do chłopców, dziewczęta po mutacji są w stanie zaśpiewać bardzo wysokie dźwięki osiągane wcześniej.

Zaburzenia i brak mutacji – co robić?

Zdarzają się przypadki, gdy mutacja opóźnia się albo nie przebiega prawidłowo. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u lekarza, który w razie potrzeby skieruje do foniatry. Warto jednak zachować spokój i wziąć pod uwagę fakt, że każdy organizm rozwija się w innym tempie. Dlatego nawet jeśli rówieśnicy są w trakcie mutacji, to wcale nie oznacza, że każde dziecko przejdzie ją w tym samym czasie. Jeśli jednak lekarz stwierdzi zaburzenie lub brak mutacji, najważniejsze jest poznanie jej przyczyny. Pozwoli to na wdrożeniu odpowiedniego leczenia, które polega na ćwiczeniach głosu, aby nauczyć się wydobywać niskie tony. W takim wypadku warto wziąć sprawy w swoje ręce i trenować samodzielnie w domu. Pomocne okaże się czytanie na głos, przy użyciu niskiego głosu oraz powtarzanie sylab i głosek. Nie istnieją żadne środki farmakologiczne na zaburzenia albo brak mutacji.

Podobne artykuły

Prezenty na chrzest

Dziecko

Jakie prezenty na chrzest?

Czytaj więcej >
Basen dla dziecka

Dziecko

Basen ogrodowy dla dzieci - jaki wybrać?

Czytaj więcej >
Pierwszy spacer

Dziecko

Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?

Czytaj więcej >
psychiatria dziecięca

Dziecko

Z jakimi problemami mierzą się dziś dzieci? Rozmowa z Sarą Romską, autorką książki "Dzieci Psychiatryka"

Czytaj więcej >
pytanie na śniadanie

Dziecko

"Pytanie na śniadanie": wpadka programu w temacie o dzieciach

Czytaj więcej >
Huśtawka zarwała się pod 10-latką

Dziecko

Niebezpieczny wypadek w Nysie. Huśtawka zerwała się pod 10-latką

Czytaj więcej >