portalparentingowy.pl
Nadciśnienie tętnicze u dzieci

pixabay.com

Nadciśnienie tętnicze u dzieci

16 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Rozpoznanie u dzieci problemów z nadciśnieniem jest kluczowe w zapobieganiu powikłań sercowo-naczyniowych, które mogłyby się rozwinąć w przyszłości. Regularnie bada się dzieci pod tym kątem dopiero od niedawna. Skąd bierze się nadciśnienie t

Nadciśnienie tętnicze u dzieci - przyczyny

Nadciśnienie tętnicze u dzieci można podzielić na trzy rodzaje: pierwotne, wtórne i monogenowe. Pierwotne nazywane jest też czasami samoistnym lub idiopatycznym, a jego przyczyna często nie jest znana. Wtórne towarzyszy jakiejś chorobie, a monogenowe powodowane jest mutacją jednego genu. Same pomiary, mające badać nadciśnienie tętnicze u dzieci, zaczęły być wykonywane jako element rutynowych badań stosunkowo niedawno. Teraz ciśnienie mierzy się podczas wizyt lekarskich u dzieci powyżej trzeciego roku życia.

Najczęściej pojawia się nadciśnienie pierwotne, ale miarowo zwiększająca się w społeczeństwie liczba dzieci otyłych sprawia, że pośród nastolatków najczęstszym rodzajem nadciśnienia jest wtórne. Problemy z ciśnieniem w młodym wieku przekładają się na takie same problemy w dorosłości, dlatego dobrze jest rozpoznać je i leczyć jak najszybciej. Nieleczone może prowadzić do rozwoju choroby sercowo-naczyniowej, która jest bardzo częstą przyczyną zgonów.

Jeśli ta dolegliwość zostanie u dziecka rozpoznana, to na początku określa się jej ciężkość. Dalsze leczenie jest zależne od tego jak duży jest problem z ciśnieniem. Najpierw określa się przyczynę, potem inne czynniki ryzyka mogące wywołać powikłania oraz stan narządów, które mogły zostać uszkodzone przed nadciśnienie tętnicze u dzieci. Im dziecko jest młodsze i im wyższe ciśnienie, tym większa szansa, że choroba ma charakter wtórny.

Nadciśnienie tętnicze u dzieci - zapobieganie

Aby wyleczyć nadciśnienie tętnicze u dzieci bez stosowania się do środków farmakologicznych, potrzebna będzie zmiana stylu życia, tak naszej pociechy, jak i być może całej rodziny, ponieważ możliwym jest, że negatywne nawyki, które doprowadziły do rozwoju schorzenia, nabrane zostały właśnie od rodziców. Konieczne będzie redukcja masy ciała, jeśli dziecko jest otyłe lub ma nadwagę, a także wprowadzenie aktywnego trybu życia. Należy wyeliminować wszelkie używki i zdrowo się odżywiać.

Najważniejsza jest tu regularna aktywność fizyczna oraz zmiana jadłospisu. Nadwaga a nadciśnienie tętnicze są ze sobą ściśle związane. Dieta powinna być bogata w błonnik, który zawierają w dużej ilości owoce i warzywa. Ogranicza się tłuszcze oraz cukry. Dbajmy o to, żeby było w niej dużo magnezu, potasu i kwasu foliowego. Unikajmy zaś nadmiernej ilości sodu. Idealnie jeśli dodamy do tego aktywność fizyczną. Zaleca się do 30 do 60 minut ćwiczeń, najlepiej na świeżym powietrzu i przynajmniej kilka dni w tygodniu. Dobrze też ograniczyć siedzący tryb życia do mniej niż dwóch godzin dziennie. Poza tym zaleca się unikanie papierosów i alkoholu.

Nadciśnienie tętnicze u dzieci - leczenie

To jakie środki stosuje się lecząc nadciśnienie tętnicze u dzieci zależy nie tylko od tego, jak ciężką postać ma dolegliwość, ale także od tego, czy istnieją dodatkowe zaburzenia. Zazwyczaj zaczyna się od podawania małych dawek jednego leki, aby ciśnienie nie spadło zbyt gwałtownie. Jeśli nie ma niepożądanych efektów ubocznych, następuje zwiększenie dawki. Jeśli zaś terapia nie przynosi efektów lub występują efekty niepożądane, to należy lek odstawić i wybrać inny. Najczęściej stosuje się leki IKA, czyli inhibitory konwertazy angiotensyny, preparaty antagonistów wapnia oraz diuretyki.

Podobne artykuły

pytanie na śniadanie

Dziecko

"Pytanie na śniadanie": wpadka programu w temacie o dzieciach

Czytaj więcej >

Dziecko

Policja zatrzymała 17-latka z Sopotu. W tle narkotyki

Czytaj więcej >
Minister edukacji przekazał ważne informacje

Dziecko

Minister edukacji poinformował, co czeka uczniów po wakacjach. Bierze pod uwagę 4. falę zakażeń

Czytaj więcej >
Mama oburzona zachowaniem starszych kobiet

Dziecko

Kobieta poszła z dzieckiem do sklepu. Zachowanie starszych pań doprowadziło ją do furii

Czytaj więcej >
Syn w kościele

Dziecko

Podczas mszy 2-latek wyszedł na środek i zaczął naśladować ojca. Ludzie nie mogli przestać się śmiać

Czytaj więcej >
Ksiądz uderzył dziecko

Dziecko

Ksiądz uderzył dziecko podczas chrztu. "Chciałem, żeby się uspokoiło"

Czytaj więcej >