portalparentingowy.pl
Nagłe pogorszenie wzroku

pixabay.com

Nagłe pogorszenie wzroku

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Nagłe pogorszenie wzroku wymaga szybkiej reakcji. Od razu należy udać się do specjalisty, zwlekanie może okazać się fatalne w skutkach i skończyć nawet utratą wzroku. Jakie są najczęstsze przyczyny nagłego, bezbolesnego pogorszenia wzroku i czy zawsze ozn

Nagłe pogorszenie wzroku – przyczyny

Nagłe pogorszenie wzroku to stan często wywołujący niepokój. Nie bez powodu – to groźny objaw, którego nie należy lekceważyć. Jak tylko go u siebie zauważymy, należy natychmiast udać się do specjalisty lub na SOR.

Są różne formy, pod którymi może objawiać się pogorszenie wzroku. Zależnie od tego jaką postać przybierze, różne może być jego źródło. Mogą pojawić się ubytki w polu widzenia, jego zawężenie, podwójne widzenie, zupełna utrata wzroku albo dodatkowe bodźce (takie jak błyski lub mroczki).

Choroby dotykające oczu bardzo często zaczyna właśnie nagłe pogorszenie wzroku. Wraz z nimi może pojawić się też ból i zaczerwienienie.

Jedną z takich chorób jest jaskra. Jeśli występują wszystkie wyżej wymienione objawy, to można przypuszczać, że doszło do ostrego zamknięcia kąta przesączenia. Mogą towarzyszyć temu stanowi nudności i wymioty, a także rozmyta aureola widziana wokół źródeł światła. W takim wypadku należy od razu udać się do lekarza. Szybka interwencja daje szansę na zachowanie wzroku.

Kolejnym problemem jest zapalenie rogówki. Jest ona silnie unerwiona, a gdy dotyka ją jakieś schorzenie, często towarzyszy temu ból. Można wtedy zauważyć sino-czerwone jednolite zaczerwienienie oka, nazywane rzęskowym lub głębokim. Ostrość widzenia spada, ponieważ maleje przejrzystość rogówki. Przyczyna to zakażenie o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym.

Odwarstwienie siatkówki, która jest delikatną błoną nerwową odbierającą impulsy wzrokowe, może objawiać się widzeniem różnych „błysków”, „nitek” i „pajączków”. Może wystąpić po operacji, na przykład leczącej zaćmę. Można zaobserwować utratę ostrości i ubytki w polu widzenia. Wymaga natychmiastowego leczenia, ponieważ może się pogłębiać.

Nagłe pogorszenie wzroku występuje podczas neuropatii nerwu wzrokowego. Nerw ten prowadzi bodźce wzrokowe od siatkówki do mózgu. Może zostać uszkodzony przez takie choroby jak borelioza, kiła, choroby zakaźne (na przykład ospa wietrzna), choroby rozrostowe układu krwionośnego, albo niedokrwienie przy cukrzycy lub miażdżycy. W tym wypadku wzrok pogarsza się stopniowo i to najczęściej skłania cierpiącego do wizyty u okulisty.

Pogorszenie wzroku w krótkim czasie

Jest wiele sytuacji, podczas których istnieje szansa na nagłe pogorszenie wzroku. Może się to wydarzyć na przykład na siłowni, podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. Jeśli podczas wymagającego treningu nie oddychamy właściwie, to zbyt wysokie ciśnienie w oku może doprowadzić do nadwyrężenia siatkówki i rogówki. Dla kobiet podobnym wysiłkiem może być też poród.

Brak witamin (awitaminoza) i zła dieta też mogą w końcu doprowadzić do problemów ze wzrokiem. Zwłaszcza, jeśli nie mamy dość witaminy A oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych, selenu, jodu i karotenoidów.

Podobnie używki, jak papierosy i alkohol (szczególnie metylowy), mogą doprowadzić do pogorszenia wzroku. Takie same efekty dają też mocniejsze substancje odurzające, jak narkotyki. Niebezpieczne jest też naświetlenie oczu (może się zdarzyć podczas spawania, żłobienia elektrycznego, kontaktu z laserem).

Warunki atmosferyczne, jak zbyt suche powietrze, również są szkodliwe. Uważajmy zwłaszcza na gorące i suche powietrze, szczególnie kłopotliwe u kogoś z zespołem suchego oka. Zbyt rzadkie mruganie sprawia, że rogówka wysycha.

Tagi:

dziecko

Grzegorz PiórkowskiAutor

Grzegorz Piórkowski

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Zdrowie

Eko menstruacja? Koniec ery jednorazowych produktów higienicznych!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zdrowe nawyki żywieniowe — jak przekazywać je dziecku od najmłodszych lat?

Czytaj więcej >

Zdrowie

Problemy z jedzeniem u dzieci w wieku przedszkolnym

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zanieczyszczenie toksynami dotyczy także organizmów naszych dzieci. Czas na rewolucję w myśleniu!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zbiórka dla opiekunów dzieci z niepełnosprawnością. "Madko Polko, przepuść na głupoty!"

Czytaj więcej >

Zdrowie

Na ciele chłopca pojawiła się dziwna wysypka. Kilka godzin później wylądował w szpitalu

Czytaj więcej >