portalparentingowy.pl
jedzenie

fot. unsplash.com/ Tyson

Najlepsze przekąski na urodzinki w gronie przyjaciół – o czym warto pamiętać?

25 Listopada 2022

Autor tekstu:

Redaktor

Urodzinki to doskonała okazja do zacieśniania więzi z rówieśnikami. I choć dla dzieci najważniejsze jest samo spotkanie i dobra zabawa, nie można zapomnieć o nakarmieniu tej wesołej gromadki. Na co postawić, aby każdy z przybyłych był zadowolony i najedzony, ale żeby było to również zdrowe?

Przekąski dla dzieci – na co należy zwrócić uwagę?

Zabierając się za przygotowywanie dań dla dzieci, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Dbając o te szczegóły, sprawimy, że przyjęcie będzie udane, a my nie natkniemy się na niemiłe niespodzianki.

Przekąski a alergia

Wiola Lis, specjalistka z internetowego ekocentrum Arkana Smaku przestrzega: „Warto podczas zapraszania gości zrobić rozeznanie, czy istnieje jakiś składnik, na który dzieci są uczulone. Głównie chodzi tutaj o nabiał i orzechy, gdyż reakcje spowodowane alergią są w tym przypadku niezwykle groźne”. 

Warto również skupić się na produktach dla wegan czy wegetarian, gdyż świadomość ludzi rośnie i diety te są dla coraz większego grona osób codziennością. 

Jeśli decydujemy się na imprezę poza domem, należy o wszystkim zawiadomić kuchnię.

Przekąski – produkty wysokiej jakości

Przygotowane dania muszą być oparte o składniki wysokiej klasy. Możemy przygotować coś sami lub poprosić o to rodziców, którzy przyjdą ze swoimi pociechami na imprezę. Najlepiej wybierać produkty od sprawdzonych dostawców i o dobrym składzie – bez zbędnych ulepszaczy i konserwantów.

„Dodatkowo warto zaopatrzyć się w zdrowsze przekąski. Wśród alternatyw dla wysoko przetworzonej żywności znajdziemy chipsy z owoców, czekoladowe przekąski z owoców i orzechów, zdrowe batony, chipsy z ciecierzycy czy groszku… Możemy też postawić na najprostsze rozwiązania: zastąpić chrupki dobrze doprawionymi ziemniakami, a cukierki soczystymi owocami” – dodaje Wiola Lis z internetowego ekobazaru Arkana Smaku.

Przekąski – małe i wygodne porcje

To oczywiste, że dziecko nie będzie w stanie usiedzieć przy stole jak dorosły. Wszystkie pociechy będą się bawić, a do stołu podejdą w momencie, w którym poczują głód lub zarządzimy taką przerwę. Musimy więc zadbać o przekąski zarówno na ciepło, jak i na zimno. Muszą dobrze smakować i dać się łatwo chwycić i włożyć do ust, by chapsnąć je na raz.  

Postaw na kreatywny sposób podania

Dzieci jedzą oczami. Możemy więc tworzyć jedzenie w kształcie smerfów czy innych bohaterów z bajek. Pomidory w łatwy sposób zamienimy w biedronki, winogrona nabite na wykałaczki i wbite w połówkę jabłka stworzą przyjaznego jeża, a inne owoce poprzez swoją kolorystykę mogą żyć swoim życiem.

Najmniej zdrowym elementem przyjęcia będzie zapewne tort. Zjedzony w rozsądnych ilościach nie zaszkodzi jednak naszym maluchom, a dla radości ze zdmuchiwania świeczek chyba nie warto z niego rezygnować. Oczywiście powinniśmy zadbać, by był on przygotowany z najlepszych składników.

Wystrój

W przypadku dziecięcych urodzin pstrokaty wystrój to jeden z ważniejszych aspektów, o którym nie wolno nam zapomnieć. Warto więc zakupić kolorowe dekoracje takie jak serwetki, balony i wstążki. 

Specjalistka z ekocentrum Arkana Smaku podpowiada: „Bezpiecznym zastępstwem szklanych talerzy są talerzyki biodegradowalne z naturalnych surowców. Są one bezpieczne zarówno dla dzieci, jak i planety”.

Kolorowa zastawa będzie dopełnieniem naszych kulinarnych eksperymentów i realizacji.


Tagi:

jedzenie

RedaktorAutor

Portalu Parentingowego

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Dziecko

Lista popularnych 100 lat temu imion, które wciąż są modne

Czytaj więcej >

Dziecko

Studenci nagrali audiobooki dla dzieci z Ukrainy. Poruszający gest

Czytaj więcej >

Dziecko

Kim jest gwiezdne dziecko? Tajemnicze określenie skrywa wielką tragedię

Czytaj więcej >

Dziecko

Wyjątkowo inteligentne dziecko rozpoznasz po 5 cechach

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak oswoić dziecko z tematem niepełnosprawności? Praktyczny savoir-vivre

Czytaj więcej >

Dziecko

Jak nazywano dzieci 100 lat temu? Niektóre wybory mogą zaskoczyć

Czytaj więcej >