Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Nauka czytania dla dzieci
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 02.01.2021 01:00

Nauka czytania dla dzieci

Nauka czytania dla dzieci
pixabay.com

Nauka czytania dla dzieci - na czym właściwie polega?

W rzeczywistości czytanie to nic innego, jak koordynacja oka z działaniem mózgu. Oko dostarcza obraz, a mózg interpretuje ten sygnał na głoski, a te składa w wyrazy, które mają znaczenie. Nie rodzimy się z umiejętnością dekodowania znaków, ale to jeden z naszych najbardziej powszechnych środków komunikacji. Aby wykształcić w sobie tę umiejętność, ćwicząc od małego wkładamy w to tysiące godzin ćwiczeń.

Nauka czytania dla dzieci angażuje wiele obszarów mózgu, ponieważ sam proces jest bardzo skomplikowany. Nie zdajemy sobie sprawy z tej komplikacji, bo robimy to automatycznie a umiejętność tą przyswoiliśmy już dawno temu. Warto jednak pamiętać o tym, że noworodek nie rozumie znaczenia żadnego ze słów, które do niego wypowiadamy i dopiero czas i długotrwałe mówienie do niego sprawia, że uczy się mówić. A czytanie jest jeszcze bardziej skomplikowane.

Nauka czytania to trudne zadanie, z punktu widzenia ewolucji całkiem nowa rzecz, dlatego odbywa się w ciągu pierwszych sześciu lat życia, kiedy to mózg malucha jest bardzo plastyczny i zdolny do wykształcenia odpowiednich połączeń nerwowych. Im szybciej rozpocznie się nauka czytania dla dzieci, tym lepsze będą wyniki.

Nauka czytania dla dzieci - jak przebiega?

Jest wiele sposobów na to, jak nauczyć dziecko czytać. Można je podzielić na metody syntetyczne (najpierw poznajemy litery, a potem przechodzimy do całych wyrazów), analityczne (zaczynamy od poznawania od razu całego wyrazu), analityczno-syntetyczne (poznajemy w tym samym czasie tak części z których składa się wyraz, jak i jego znaczenie), oraz metody globalne (najpierw dziecko zapamiętuje wyraz, a potem analizuje jego znaczenie).

To wszystko oznacza, że bardzo często nauka czytania dla dzieci to najpierw poznawanie samogłosek, potem dochodzą do tego spółgłoski, te łączą się potem w sylaby, aż na końcu dochodzi do czytania całych tekstów.

Świetnym pomysłem na to jak nauczyć dziecko czytać jest nauka przez zabawę. O wiele łatwiej przyswoić coś, gdy czas płynie miło i maluch nawet nie czuje, że tak naprawdę się uczy. Takie małe dzieci często naśladują dorosłych, więc jeśli zobaczą nas z książką, to na pewno zainteresują się co robimy. Potem mogą na przykład dopytywać co jest napisane na znakach albo sklepowych szyldach. W takiej sytuacji świetnie sprawdzają się książeczki z bajkami dla dzieci, specjalnie zaprojektowane tak, by rozwijać w dziecku umiejętność czytania.

Nauka czytania dla dzieci -  ćwiczenia

Zanim dziecko będzie mogło samo czytać książeczki, musi się najpierw nauczyć liter, a potem składać je w wyrazy. Ćwiczenia, które rozwijają tę umiejętność nie trwają długo, a dzieci je lubią, ponieważ są przy tym często chwalone. Zazwyczaj mają postać kartoników, na których nadrukowano krótkie wyrazy. Taka nauka przez zabawę polega na pokazywaniu ich maluchowi i mówieniu co na nich jest napisane. Nie trzeba od razu przerabiać całego słownika, lepiej pokazać dziecku kilka wyrazów, a potem je pochwalić i całą czynność powtórzyć za godzinę. Po jakimś czasie, gdy pokażemy dziecku wyraz i spytamy co jest tam napisane, samo nam powie. Pamiętajmy, by je za to potem pochwalić!

Najlepsze w tym jest to, że takie ćwiczenie można przygotować samemu, albo wręcz z naszą pociechą, ozdabiając kartoniki z wyrazami. Potem można rozszerzać ich znaczenie i dodawać zwroty zawierające wiele wyrazów, jak na przykład "mama gotuje".

Tagi: Dziecko
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?