portalparentingowy.pl
fot. Julia Pavaliuk, canva.com

fot. Julia Pavaliuk, canva.com

Nauka ekologii od małego - połącz naukę i zabawę!

26 Listopada 2021

(Ostatnia zmiana: 11 Grudnia 2021)

Autor tekstu:

Redaktor

Udostępnij:

Wychowanie dziecka w duchu ekologii staje się dziś coraz ważniejsze. Ekologiczne wzorce przekazywane od małego wpływają na kształtowanie się prawidłowych nawyków i zrównoważone czerpanie z dóbr w dorosłym życiu, a dodatkowo przynoszą realne oszczędności w domowym portfelu. Jak przekazać takie podejście maluchom i nieco starszym dzieciom? 

Nauka ekologii dla maluchów — jak przekazywać podstawowe informacje?

Dzieci, szczególnie najmłodsze, bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, jak wielki wpływ na środowisko naturalne mają ludzie. Segregowanie śmieci, gaszenie światła, robienie odpowiedzialnych zakupów czy zakręcanie wody podczas mycia zębów wydaje im się mało zrozumiałe i niepotrzebne. Dorastanie z rodzicami, którzy każdego dnia troszczą się o środowisko, uczy maluchy wrażliwości oraz odpowiedzialności społecznej.

Wpajanie podstawowych zasad od najmłodszych lat daje im szansę na wyrobienie prawidłowych nawyków, które w nastoletnim i dorosłym życiu będą w pełni naturalne. Nie będzie to dla nich żadnym ciężarem.
 
W jaki sposób wprowadzać do codzienności dziecka troskę o naturalne środowisko i planetę?

To naprawdę proste! Prawdopodobnie robisz to już teraz: nauka wrażliwości — wrażliwość i empatia jest bardzo ważną cechą, która pomaga w zdrowy sposób przejąć się losem zagrożonych zwierząt i słabszych od siebie istot; powiązanie nauki o ekologii z przyjemnością — troska o środowisko powinna być dla malucha przyjemnością. Zamiast straszyć wizją pożarów czy suszy, warto wspólnie obcować z przyrodą, pokazywać jej piękno i zachęcać do dbania o to, co nas otacza; dawanie dobrego przykładu — dzieci bardzo chętnie naśladują swoich rodziców, dlatego warto pamiętać o dawaniu dobrego przykładu w codziennym życiu.

Wiola Lis z ekologicznego centrum Arkana Smaku potwierdza: „Bardzo wiele mam stawia na ekologiczne produkty dla maleństwa już od pierwszych chwil jego życia, ale same dokonują takich wyborów dużo wcześniej. W ten sposób dziecko bardzo naturalnie naśladuje rodziców”.

Ekologiczne zabawy dla dzieci

Nauka o środowisku może być dla naszych pociech prawdziwą frajdą. Warto przekazać dziecku podstawowe zasady dbania o planetę w formie zabawy, przy okazji objaśniając sens podstawowych działań. 

Zabawa w segregowanie śmieci

Jednym z najprostszych wyrazów troski o środowisko jest segregowanie odpadów. Do wykonania zabawy wystarczy przygotować papierowe kosze na śmieci w odpowiednich kolorach oraz różne odpady w formie zdjęć. Przydadzą się tu stare gazety, z których możemy powycinać przedmioty. Starsze dzieci chętnie będą zdobywały punkty i nagrody za właściwą segregację śmieci w domu.

Sadzenie roślin

Wyhodowanie własnej rośliny jest dla malucha niezwykle ciekawym eksperymentem. Do przygotowania zabawy wystarczy zaopatrzyć się w niewielką doniczkę, ziemię oraz sadzonkę lub nasiona, na przykład koperku. Obserwacja wzrastania rośliny nauczy dziecko, w jaki sposób wygląda cykl życia roślin oraz jakie warunki są najlepsze do ich hodowli. Troska o roślinkę zaowocuje w dalszym życiu.

Opowiadanie bajek

Dzieci często nie są w stanie zrozumieć trudnych, ekologicznych zagadnień. Doskonałym pomysłem jest pokazanie im świata w formie bajki lub teatrzyku z wykorzystaniem własnoręcznie przygotowanych kukiełek, najlepiej z odpadów. Dzieci mimo niewielkiego doświadczenia bardzo szybko uczą się i przyswajają nowe wiadomości. Przekazywanie im naszej wiedzy podczas zabawy z pewnością wpłynie na kształtowanie ich ekologicznej osobowości. Uczenie ich miłości do środowiska może być przyjemne zarówno dla nich, jak i dla nas!

logo 1 big (1)


Informacje o autorze:

Arkana Smaku to ekologiczne centrum odwiedzane każdego miesiąca przez 80 000 użytkowników. To wyjątkowe miejsce inspiracji na temat zdrowego stylu życia, kuchni i odżywiania całego organizmu. Arkana Smaku gromadzą również sprawdzonych dostawców ekologicznej żywności, naturalnych kosmetyków oraz akcesoriów do domu. W katalogu znajduje się już około 20 000 najlepszej jakości produktów! To miejsce, w którym kompleksowo zadbasz o siebie i swoich bliskich.

RedaktorAutor

Portalu Parentingowego

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@portalparentingowy.pl

Podobne artykuły

Dziecko

Próby samobójcze wśród dzieci i młodzieży. Policja opublikowała dane z 2021

Czytaj więcej >

Dziecko

Temperatura w pokoju dziecka. Ile powinna wynosić?

Czytaj więcej >

Dziecko

Czy TikTok jest bezpieczny dla dzieci? Dowiedz się, jak dbać o malucha w internecie

Czytaj więcej >

Dziecko

Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2021 roku

Czytaj więcej >

Dziecko

Babcia doniosła na wnuczkę. Miała przykry powód

Czytaj więcej >
fot. studioroman, canva.com

Dziecko

Rodzinne Święta Bożego Narodzenia — włącz dziecko do przygotowań!

Czytaj więcej >