Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Nawodnienie w ciąży
Aleksandra Kurowska
Aleksandra Kurowska 23.03.2022 04:13

Nawodnienie w ciąży

Nawodnienie w ciąży
pixabay.com

Dlaczego nawodnienie w ciąży jest ważne?

Pytanie mogłoby się wydawać banalne, gdyby nie to, że w istocie takie nie jest. Fakty są następujące – woda stanowi około 60% masy ciała dorosłej kobiety. Jest podstawowym budulcem każdego narządu w ciele człowieka. Największy udział procentowy ma w krwi (do 90%) jeden z mniejszych w kościach (ok. 20%). Skoro jest tak istotnym czynnikiem, to jej niedobory mogą być tragiczne w skutkach.

W trakcie ciąży kobieta zatrzyma około 4-6 litrów płynu. Wiąże się to między innymi z produkcją płynu owodniowego, który jest między innymi barierą mechaniczną chroniącą płód przed wstrząsami i urazami. Poza tym spełnia ważną rolę w utrzymaniu stałej i prawidłowej temperatury środowiska w jakim płód dorasta. Właściwa ilość płynu owodniowego wpływa również na możliwość poruszania się płodu wewnątrz macicy. Ponadto dziecko ćwiczy za jego pomocą szereg czynności takich jak oddychanie, picie czy wydalanie. Dlatego ważne jest, aby jego poziom nigdy nie był za niski.

Według badaczy duża ilość spożywanej wody przez przyszłą mamę nie ma negatywnych konsekwencji, jeśli stan płynu owodniowego jest w normie, natomiast jeśli jest on za niski wówczas pijąc dużo wody można go szybko uzupełnić.

Picie wody ma też pozytywny wpływ na zwalczanie niektórych ciążowych dolegliwości takich jak nudności, zaparcia czy zgaga. Szklanka wody wypita po przebudzeniu może skutecznie zahamować poranne dolegliwości. Ponadto picie odpowiedniej ilości wody pomaga przy prewencji infekcji układu moczowego.

Jakie jest zapotrzebowanie na wodę w ciąży?

Aby organizm kobiety był właściwie nawodniony w ciąży niezbędne jest zdanie sobie sprawy również z tego, jak procentowo rozkłada się proces nawadniania organizmu. Przyjmuje się, że około 20% dziennego zapotrzebowania na płyny ciężarna dostarcza wraz ze zjedzonym pokarmem. Pozostałe 80% należy po prostu wypić. Instytut Żywności i Żywienia zaleca spożywanie 2,3 litrów płynów dziennie – wierząc tej matematyce możemy założyć, że ilość płynów jaką kobieta powinna dostarczać (wypijać) w czasie ciąży to około 1,85 l. Chociaż niektóre źródła podają, że bazowa zalecana objętość spożywanych płynów powinna wynosić 2,7 l. Najbezpieczniej będzie spożywać około dwóch litrów płynów dziennie.

Co pić w ciąży?

Nawodnienie w ciąży to nie tylko ile, ale i co. Istnieją rozbudowane opracowania tego, jaką wartość dla kobiety spodziewającej się dziecka mają poszczególne napoje. Można je streścić w poniższym zestawieniu. Grupa I to najbardziej wartościowe napoje, grupa VI – najmniej wartościowe.

Grupa I – wodaGrupa II – herbata i kawaGrupa III – mleko o niskiej zawartości tłuszczu i przetwory sojoweGrupa IV – bezcukrowe napoje dietetyczneGrupa V – mleko krowie i soki owocoweGrupa VI – wysokoenergetyczne napoje z cukrem

Kawy i herbaty naturalnie nie powinno się słodzić. Niewiele osób myśli o tym w tych kategoriach, ale napoje zawierające duże ilości cukru mogą stanowić jedną z głównych przyczyn nadmiernego przyrostu wagi w ciąży.

Skoro już wiemy, że najlepiej pić wodę, warto też wiedzieć jak to robić:

  • regularnie,

  • powoli, ale często,

  • małymi łykami,

  • nie czekać, aż pojawi się pragnienie.

Odwodnienie w ciąży

Odwodnienie kojarzy się nam głównie z ekstremalnymi sytuacjami. Ludźmi zgubionymi na pustyni, sportowcami po ekstremalnym wysiłku lub osobami starającymi się za wszelką cenę zrzucić jak najwięcej kilogramów w jak najkrótszym czasie. Prawda natomiast jest taka, że o odwodnienie równie łatwo w XXI wieku w środku dużego miasta na początku chłodnej wiosny.

Jeśli ciężarna nie dostarcza odpowiedniej ilości płynów do organizmu może skutkować to mniej lub bardzie poważnymi konsekwencjami. Puchnięcie stóp i dłoni w trakcie ciąży jest jednym z objawów odwodnienia – organizm nie otrzymuje odpowiedniej ilości płynów, więc zaczyna je magazynować w tkankach. Poważniejsze w skutkach mogą być zasłabnięcia i omdlenia w ciąży – te grożą nawet uszkodzeniem płodu. Jedną z najpoważniejszych konsekwencji odwodnienia w ciąży jest niedostateczna ilość płynu owodniowego, który może skutkować nawet wystąpieniem małowodzia, które prowadzi do szeregu bardzo groźnych powikłań takich tak:

  • hipotrofia wewnątrzmaciczna,

  • hipoplazja płuc,

  • deformacja płodu,

  • zespół taśm owodniowych,

  • wewnątrzmaciczne obumarcie płodu.

Nie warto lekceważyć tego, jak kluczową rolę spełnia nawodnienie w ciąży i tego, jak skutecznie dbać o jego właściwy poziom. Dzięki piciu odpowiedniej ilości płynów nie tylko zapewniamy dziecku odpowiednie środowisko do rozwoju, ale też zabezpieczamy je przed groźnymi powikłaniami.

undefined

Bibliografia

Tagi: Dziecko