Nerwica jelit
Szacuje się, że zespół jelita drażliwego, jest jedna z najczęstszych przyczyn wszelakich absencji czy to w szkole czy w zakładzie pracy. Według wielu specjalistów, dolegliwości spowodowane nerwicą jelit są bardziej uciążliwe dla pacjentów niż te związane z depresją, cukrzycą, astmą czy migrenami.
Depresja, stany lękowe, stres, nerwica czy nawet niewłaściwe odżywianie – mogą, choć nie muszą być związane z zespołem jelita drażliwego. Z występowaniem tej choroby (lub dolegliwości, ale do tego dojdziemy) często łączone są również: zaburzenia na osi mózg – jelito, nadwrażliwość trzewna, nieprawidłowa motoryka jelit, przebyte biegunki o podłożu infekcyjnym.
Szacuje się, że przypadłość ta jest na tyle powszechna, że może dotyczyć nawet 10% społeczeństwa. Dokładne liczby nie są znane, ponieważ wielu chorych nie próbuje diagnozować choroby. Częściowo z lęku przed wykryciem np. raka jelita, lub innych chorób układu pokarmowego, częściowo dlatego, że choroba może mieć charakter okresowy i traktowana jest cokolwiek pobłażliwie.
Objawy nerwicy jelit
Objawy nerwicy jelit pochodzą naturalnie ze strony układu pokarmowego. Przy tej chorobie najczęściej obserwuje się pojawiające się okresowo silne bóle brzucha z towarzyszącymi im zaburzeniami wypróżniania. Zanim przejdziemy do opisania typów nerwicy jelit ze względu na charakterystykę zaburzeń, warto wspomnieć o innych objawach, które mogą jej towarzyszyć są to: nudności, zgaga, bóle głowy, uczucie zmęczenia, wzdęcia i gazy, częste odbijanie.
Nerwica jelit tym różni się od innych groźnych chorób związanych z układem pokarmowym, że bóle nie występują w nocy i zazwyczaj ustępują po oddaniu kału. Osoba cierpiąca na zespół jelita drażliwego nie będzie też borykała się z utratą masy ciała czy zaburzeniami połykania, stanami zapalnymi problemami kardiologicznymi czy gorączką.
Jak już wspomnieliśmy, nerwica jelit może występować pod dwiema postaciami. Jest to postać biegunkowa oraz zaparciowa. Jak nazwa wskazuje przy postaci biegunkowej chory będzie odczuwał nagłą i niepohamowaną potrzebę oddania stolca po przebudzeniu lub bezpośrednio po spożyciu. Biegunce często towarzyszy ból brzucha oraz wzdęcia. Przy postaci zaparciowej, problemy z oddaniem kału nie mają charakteru permanentnego, przeplatane są z okresami prawidłowej pracy układy pokarmowego. Głównymi objawami są towarzyszące zaparciom kolkowe bóle brzucha, zgaga czy nudności.
Diagnostyka nerwicy jelit
Ze względu na brak jakichkolwiek odchyleń czy zmian anatomicznych zespół jelita drażliwego często nie jest traktowany jako choroba a jako dolegliwość. Nie zmienia to jednak tego, jak uciążliwe mogą być objawy z nim związane. Ponieważ zespołu jelita drażliwego nie da się potwierdzić badaniami laboratoryjnymi, endoskopowymi czy radiologicznymi diagnostyka musi opierać się o stwierdzenie i obserwację kluczowych objawów choroby oraz szerokim i dokładnym wywiadzie lekarskim. Szacuje się, że prawidłowe rozpoznanie nerwicy jelit jest zazwyczaj wykonane po kilku latach od rozpoczęcia badań pacjenta, choć czas ten może ulec znacznemu skróceniu dzięki zastosowaniu tak zwanych kryteriów rzymskich. Zakładają one, że można stwierdzić zespół jelita drażliwego, jeśli u diagnozowanej osoby bóle brzucha występowały przez co najmniej 12 tygodni w ciągu ostatnich 12 miesięcy i były powiązane z przynajmniej dwoma z niżej wymienionych: łagodniały po wypróżnieniu, początek był związany ze zmianą rytmu wypróżnień, zmianą konsystencji lub wyglądu stolca.
Leczenie nerwicy jelit
Z uwagi na to, że choroba nie ma jednoznacznej przyczyny, a także może mieć różne postaci leczenie nerwicy jelita ma charakter głównie objawowy. Co oznacza, że nie leczymy wówczas przyczyn choroby – bo tej bezpośrednio nie jesteśmy w stanie zweryfikować bądź wyleczyć, ale staramy się łagodzić objawy. Często z dużą skutecznością w terapii stosowane są leki na zaparcia lub zapobiegające biegunce – aby załagodzić najbardziej uciążliwe objawy choroby. Podczas leczenie choroby często również stosowane są leki rozkurczowe oraz te, które regulują motorykę przewodu pokarmowego, uspokajające lub antydepresanty. Czasem, chociaż rzadko stosuje się działające w jelicie antybiotyki. Najważniejszym elementem walki z chorobą jaką jest zespół jelita drażliwego jest zmiana stylu życia oraz diety.
undefined
Bibliografia
https://parenting.pl/czym-jest-nerwica-jelit
https://wylecz.to/uklad-pokarmowy/nerwica-jelit-objawy-dieta-i-sposoby-na-jelito-drazliwe/
undefined