portalparentingowy.pl
Nerwica lękowa

pixabay.com

Nerwica lękowa

2 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Nerwica lękowa oznacza zespół zaburzeń lękowych, gdzie odczuwany bez wyraźnego powodu niepokój jest przyczyną wystąpienia objawów somatycznych, emocjonalnych i psychotycznych. Same objawy różnią się w zależności od osoby, kt&oa

Nerwica lękowa - skąd się bierze?

Nerwica lękowa to rodzaj nerwicy, podczas którego odczuwany lęk wywołuje w organizmie reakcje somatyczne (jak na przykład bóle głowy, bóle brzucha, nudności, zaparcia, zespół jelita drażliwego) i psychotyczne (zaburzenia emocjonalne i natrętne myśli), a ze względu na ich pojawienie się cierpiący odczuwa jeszcze większy lęk i tak błędne koło się zamyka.

Choroba ta może w znaczący sposób utrudnić codzienne funkcjonowanie. Po pewnym czasie lęk nieustannie towarzyszy cierpiącemu na tą dolegliwość i stan ten pojawia się nawet przy zwyczajnych, codziennych czynnościach, jak wyjście do pracy, sklepu, spotkanie ze znajomymi czy jakiekolwiek interakcje międzyludzkie. W końcu chory skupia się tylko na negatywnych doznaniach i jedyne, co udaje mu się tym osiągnąć, to potęgowanie uczucia lęku.

Bywa, że jesteśmy doskonale świadomi tego, że pojawienie się nerwicy lękowej spowodowane jest problemami leżącymi w psychice, jednak mimo tego nadal odczuwamy lęk. Zazwyczaj są to niezaspokojone potrzeby emocjonalne bądź przeżycie traumatycznego wydarzenia. Może ją też wywołać presja otoczenia (rówieśników bądź rodziców), której bardzo trudno jest sprostać.

Nerwica lękowa często występuje wraz z innymi problemami natury psychicznej. Sprawia to, że czasami trudno jest rozróżnić, który objaw jest częścią nerwicy, a który już innego schorzenia.

Nerwica lękowa - objawy

To jak objawia się nerwica lękowa w dużej mierze zależy od cierpiącej na nią osoby. Mogą to być objawy somatyczne, emocjonalne, a także zaburzenia funkcji poznawczych. Nie zawsze też wszystkie występują jednocześnie.

Zaburzenia emocjonalne to pozornie niemający przyczyny lęk. Źródłem obaw może być wszystko, od przedmiotów, do zwierząt, poprzez czynności, na sytuacjach społecznych kończąc (strach może wywoływać spotkanie kogoś nowego, stresująca sytuacja w pacy, a czasem obecne jest stale towarzyszące uczucie niepokoju). Pojawia się też nieuzasadniony atak paniki, a także obniżenie nastroju lub depresja. Jedna osoba może być bardzo nadpobudliwa, podczas gdy u kogoś innego ujawni się apatia.

Objawy somatyczne to ból głowy, problemy z układem trawiennym, nudności, nadmierne pocenie się, wrażenie suchości w ustach, wrażenie gorąca lub zimna, a także szybkie kołatanie serca.

Nerwica lękowa - jak sobie radzić?

Najbardziej skutecznym sposobem na to by pozbyć się choroby jest psychoterapia. Rola terapeuty różni się w zależności od tego, skąd wzięła się nerwica lękowa. Jeśli przyczyny leżą w psychice pacjenta, to zazwyczaj pracuje się z nim nad tym, by wyciągnąć z jego wnętrza trudne wspomnienia, które są przyczyną lęku i je z nim przepracować. Polega to na nauce akceptacji swoich niekoniecznie pozytywnych cech, zrozumieniu niektórych wydarzeń z przeszłości i tego, że czasu nie da się cofnąć.

Jeśli nerwica lękowa jest tak silna, że praktycznie uniemożliwia codzienne funkcjonowanie, można zastosować leczenie farmakologiczne. Stosuje się wtedy środki antydepresyjne, czyli inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny.

Podobne artykuły

dziecko

Zdrowie

Badania pokazują, że dzieci wytwarzają słabsze przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Czy są bardziej narażone na zachorowanie?

Czytaj więcej >
Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Zdrowie

Zespół Reye’a – przyczyny, objawy, sposoby leczenia

Czytaj więcej >
Toksoplazmoza

Zdrowie

Toksoplazmoza

Czytaj więcej >
Depresja poporodowa

Zdrowie

Depresja poporodowa

Czytaj więcej >
Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Zdrowie

Zespół Blooma – co to jest, jak się objawia, jakie są przyczyny i sposoby leczenia?

Czytaj więcej >
Escherichia coli w moczu

Zdrowie

Escherichia coli w moczu

Czytaj więcej >