Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Życie rodzinne > Dziecięce zabawki to dopiero początek. Co jeszcze można "prać" w zmywarce?
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 11.10.2021 02:00

Dziecięce zabawki to dopiero początek. Co jeszcze można "prać" w zmywarce?

Zmywarka do naczyń
Fot. Pexels/Castorly Stock

Zmywarka to jeden z naszych ulubionych sprzętów kuchennych. Potrafi nas wyręczyć w uciążliwym i męczącym ręcznym zmywaniu. Co ciekawe, do jej wnętrza możemy włożyć znacznie więcej niż tylko sztućce i garnki. Niektóre mamy odkryły, że sprzęt ten świetnie nadaje się do czyszczenia zabawek.

Zabawki ulegają wielu zabrudzeniom i uszkodzeniom. Sterylność przedmiotów, które dotykają nasze dzieci, jest niezwykle ważna, bo ma realny wpływ na ich zdrowie. Nie trzeba jednak biegać wokół nich z płynem do dezynfekcji, ani czyścić ręcznie, można skorzystać z pomocy zmywarki!

Dezynfekcja zabawek w zmywarce

Gumowe i plastikowe zabawki to siedliska bakterii. Często zapominamy jednak o tym, żeby je umyć, szczególnie wtedy, gdy nie wychodzimy z nimi na zewnątrz. Mimo to nawet w domu zabawki obleka wszelkiego rodzaju brud - "koty" z podłogi, kurz, sierść i ślina psa czy kota. 

Na szczęście plastikowych i gumowych zabawek nie musimy myć ręcznie. Do wyczyszczenia ich idealnie sprawdzi się zmywarka. Wystarczy, że mniejsze elementy włożymy do pojemnika na sztućce, a większe rozłożymy równomiernie w zmywarce. Zamiast detergentu zalecamy użycie odrobiony octu.

Co jeszcze wejdzie do zmywarki?

W zmywarce możemy umyć również wiele innych rzeczy. Nie musimy ograniczać się tylko do zabawek. Sprawdzoną przez wielu metodą jest pranie w niej czapek z daszkiem. Nakrycia głowy, które mogłyby zostać zniszczone w bębnie pralki, w zmywarce są całkowicie bezpieczne.

Kolejną kategorią rzeczy, które możemy czyścić w kuchennym sprzęcie, są akcesoria łazienkowe. Słuchawka prysznica, kubeczek na szczoteczki do zębów, koszyczki łazienkowe — to wszystko powinno wyjść bez szwanku z wnętrza zmywarki. Podobnie jest z półkami z lodówki, których czyszczenie bywa szczególnie męczące. Domowy sprzęt może nas w tym wyręczyć.

 

Uważaj na te przedmioty!

Ostatnią kategorią rzeczy, które nadadzą się do mycia w zmywarce, są szczotki i grzebienie, Chodź, wydawałoby się, że ulegną w niej zniszczeniu, to tak naprawdę nie powinny być ani trochę naruszone. Dotyczy to jednak tylko tych plastikowych! Drewniane lepiej trzymać z dala od zmywarki.

Bez zmywarki, namaczania i sztucznej chemii. Naczynie żaroodporne będzie lśnić jak nowe
Bez zmywarki, namaczania i sztucznej chemii. Naczynie żaroodporne będzie lśnić jak nowe
Zapomnij o namaczaniu, sztucznych środkach chemicznych i druciaku. Naczynie żaroodporne po pieczeniu będzie lśnić jak nowe dzięki domowej mieszance z produktów, które z pewnością masz w domu. Jak wyczyścić naczynie żaroodporne? Przygotuj sodę oczyszczoną, ocet i sok z cytryny. Naczynie będzie lśnić jak nowe.W naczyniu żaroodpornym przygotujemy zapiekanki, gołąbki, pieczeń, lasagne i wiele innych dań. Po pieczeniu bardzo często na szkle zostają jednak resztki jedzenia. Przypalony ser, mięso, warzywa i sos lub tłuszcz są trudne do usunięcia. Jak wyczyścić naczynie żaroodporne? Zrezygnuj z chemicznych środków czyszczących. Nie dość, że są o wiele droższe od domowej mikstury, to jeszcze mogą powodować silną reakcję uczuleniową. Produkty czyszczące nie usuną brudu i zaschniętych resztek jedzenia tak szybko i sprawnie jak soda, sok z cytryny i ocet.
Czytaj dalej
Jak pobudzić kreatywność dziecka? Nowoczesne zabawki są doskonałym rozwiązaniem
Dzieci z długopisem 3D
Dzieci z długopisem 3D
Kreatywność - co to jest?Rozwój intelektualny dziecka podczas pandemiiDługopis 3D - współczesna forma rysowaniaTechnologia ma służyć zarówno dorosłym, jak i dzieciomKiedy od niemal roku jesteśmy na mniejszą lub większą skalę uwięzieni w domach, zaczyna wkradać się pewna monotonia i zmęczenie obecnym stanem rzeczy. Czują to nie tylko dorośli, lecz także dzieci. A nawet szczególnie one. Co możemy zrobić, żeby nasze pociechy mogły się prawidłowo rozwijać, kiedy brakuje im bodźców i doświadczeń zdobywanych poza domem? Sprawdzić, co współczesna technologia może zdziałać w tym temacie.Kreatywność dzieckaKreatywność to bardzo ciekawy temat, często błędnie rozumiany przez wielu z nas. Bardzo przejrzyście jest to wyjaśnione w książce “Kreatywność w erze cyfrowej” autorstwa Beverley Barnaby i Victorii Burghardt, które w swoim dziele skupiają się na tym temacie w kontekście naszych pociech. Definicja kreatywności zawarta w książce zakłada, że składają się na nią cztery rzeczy:myślenie wielowątkowebadanie pomysłówinnowacyjnośćoryginalne, elastyczne myśliChoć definicje poszczególnych ekspertów w tym temacie nieco się od siebie różnią, niemal wszyscy są zgodni, że najbardziej angażującymi i rozwijającymi dziecko aktywnościami kreatywnymi będą takie, które prowadzą do stworzenia czegoś nowego, postrzeganego przez nasze pociechy jako wartościowe. Niekoniecznie wartościowe w sensie materialnym - wartość emocjonalna jest przez dzieci ceniona znacznie bardziej.
Czytaj dalej