Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy

Higiena

To praktyki wykonywane w celu zachowania zdrowia i czystości organizmu. Do zachowania higieny należą: częste mycie rąk i twarzy, kąpiel. Istnieją różne rodzaje higieny: medyczna, domowa i codzienna, osobista, kulinarna, snu.

toaleta w przedszkolu
12.04.2024 07:42 Nauczycielki powinny, ale wcale nie chcą. Jak to jest z podcieraniem w przedszkolu?

Odbierasz dziecko z przedszkola i czujesz, że coś jest nie tak. W domu okazuje się, że twój nos cię nie zmylił – maluch ma brudną pupę. Od razu zastanawiasz się, jak długo tak chodził i dlaczego nikt mu nie pomógł w toalecie. Ale czy nauczycielki w przedszkolu mają obowiązek podcierać dzieciom pupy?Takiego zapisu nie ma w żadnej ustawie regulującej funkcjonowanie placówek. Ale to wcale nie znaczy, że pomoc w toalecie nie leży w obowiązkach przedszkolnej kadry.  Wyjaśniamy, jak to rzeczywiście wygląda i co czeka maluszki, które zaczynają przedszkole od września, a nie potrafią jeszcze same się podcierać.

niemowlę
05.04.2024 15:47 Oblizanie dziecięcego smoczka to nie grzech. Pediatra o zaskakujących skutkach

Każda mama, której dziecko używa smoczka uspakajającego, w pewnym momencie stanie przed tym dylematem: co zrobić, kiedy upadnie on na podłogę? Umyć go pod kranem? A może sparzyć we wrzątku? A może... nic nie robić?Na temat sterylnego środowiska, które powinno otaczać, zwłaszcza te najmniejsze dzieci, krąży wiele mitów. Pediatra wyjaśnia, co tak najbardziej szkodzi tu naszym pociechom.

dotykanie pieczywa
26.02.2024 17:11 Aż trzęsę się z obrzydzenia. Niewiarygodne, co ludzie potrafią robić w sklepach

Na pewno znasz ten widok: przy sklepowej półce z pieczywem stoi ktoś, kto nakłada sobie bułeczki do torebki foliowej. Bierze je w dłonie, sprawdza, czy są świeże i... odkłada, by znaleźć taką, która jest bardziej/mniej chrupiąca.To samo dotyczy owoców i warzyw, podnosi się je, by sprawdzić, czy ze wszystkich stron wyglądają tak samo i nie mają plamek, czy skaz. Jednak je można (a nawet trzeba) wyszorować, a pieczywa raczej nikt nie myje pod kranem.

Krem na mróz i wiatr
26.01.2024 08:12 Wazelina, krem, a może olej kokosowy? Wybraliśmy, co najlepiej chroni buzię dziecka przed zimnem

Jak wiadomo, nie ma złej pogodny, może być tylko nieodpowiednie ubranie. Wiatr, śnieg i mróz nie powinny przeszkadzać nam w rodzinnych spacerach. Warto się dotleniać, wentylować płuca i wzmacniać odporność na zmiany temperatur.Gdy jesteśmy dobrze ubrani, taki spacer to samo zdrowie. A co z twarzą? Ona przecież zawsze jest goła! Ją także trzeba chronić przed działaniem warunków atmosferycznych, dlatego smarujemy się przeróżnymi kremami. No właśnie – a czym najlepiej posmarować dziecięcą buzię? Na pewno kremem?

Stulejka
26.11.2023 13:49 Stulejka u chłopców. Pediatra mówi, co zrobić, by jej uniknąć

Budowa narządów intymnych chłopców to kwestia, która niejednej mamie spędza sen z oczu. "Czy u mojego synka wszystko jest w porządku?” – takie pytania pojawiają się naturalnie, gdy tylko coś nas zaniepokoi. A niepokoi przeważnie napletek. Konkretnie to, czy się zsuwa z żołędzi, czy nie. Bo jeśli się nie zsuwa, to może być stulejka. Czy to coś poważnego, czy może etap przejściowy? Jeszcze czekać, czy już biec do lekarza? Rozwiewamy wątpliwości.

Zmiękczanie wełny
25.11.2023 10:26 Wełniane czapki i swetry są wspaniałe, ale gryzą. Genialny patent na zmiękczenie wełny

Gdy na zewnątrz jest coraz zimniej, z szaf wyciągamy kolejne ciepłe sztuki odzieży. Czapki, rękawiczki, szale i szaliki. Nasze obszerne swetry i małe dziecięce sweterki. Tym wełnianym nic innego nie dorównuje, jeśli chodzi o zapewnienie ciepła w zimne dni. Jest tylko jeden szkopuł. Gryzą.Na szczęście są dobre, domowe sposoby na to, jak zmiękczyć wełnę. Wypróbuj nasze metody, a już nigdy nie usłyszysz narzekania dzieci, że nie chcą zakładać wełnianych sweterków.

czyszczenie zębów
09.11.2023 15:29 Jaki sposób czyszczenia przestrzeni międzyzębowych będzie dla Ciebie najlepszy?

Dbasz o jamę ustną, a jej higiena jest dla Ciebie niezwykle ważna? Jest aspekt, który może wydawać się mało znaczący, ale ma ogromny wpływ na jakość naszego uśmiechu – czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. To nie jest temat, o którym rozmawiamy przy kawie lub lubimy się chwalić na imprezach, ale warto mu poświęcić uwagę. Dlaczego? Bo brak higieny w przestrzeniach międzyzębowych może prowadzić do kłopotów - a nikt nie lubi próchnicy czy zapalenia dziąseł, prawda?

Zmywarka do naczyń
11.10.2021 02:00 Dziecięce zabawki to dopiero początek. Co jeszcze można "prać" w zmywarce?

Zmywarka to jeden z naszych ulubionych sprzętów kuchennych. Potrafi nas wyręczyć w uciążliwym i męczącym ręcznym zmywaniu. Co ciekawe, do jej wnętrza możemy włożyć znacznie więcej niż tylko sztućce i garnki. Niektóre mamy odkryły, że sprzęt ten świetnie nadaje się do czyszczenia zabawek.Zabawki ulegają wielu zabrudzeniom i uszkodzeniom. Sterylność przedmiotów, które dotykają nasze dzieci, jest niezwykle ważna, bo ma realny wpływ na ich zdrowie. Nie trzeba jednak biegać wokół nich z płynem do dezynfekcji, ani czyścić ręcznie, można skorzystać z pomocy zmywarki!