Nigdy nie dawaj dziecku klapsów. Skutki mogą być dramatyczne
Chociaż coraz więcej ludzi odchodzi od stosowania kar cielesnych, a dla ogółu społeczeństwa bicie dzieci jest absolutnie niedopuszczalne, wciąż znajdują się zwolennicy "niewinnych" klapsów. Według nich to jedyny i właściwy sposób na nauczenie pociech posłuszeństwa, ale czy na pewno dawanie klapsów jest "niewinne"?
Według specjalistów kary cielesne, w tym dawanie dzieciom klapsów może wywołać u nich trwałe zmiany w mózgu. Dzieci wychowywane w ten sposób mogą być agresywne, a także autoagresywne, a nawet mogą mieć myśli samobójcze.
Klapsy nie są niewinne
Zwolennicy klapsów, często argumentują słuszność i skuteczność stosowania kar cielesnych tym, że sami byli bici i wyrośli na ludzi. Dr Magdalena Śniegulska , psycholożka i psychoterapeutka, która na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą, twierdzi jednak, że klaps jest jedynie wyrazem bezradności rodzica i porównała takie argumentowanie z następującą sytuacją: dziadek walczył w powstaniu warszawskim i wyszedł na ludzi, czy to znaczy, że wnuczka także powinna biegać po ulicach z karabinem? - Wiele osób przeżyło traumatyczne historie i poradziło sobie w życiu. Dzieci poddawano zabiegom bez znieczulenia, ale rodzi się pytanie – po co? Jakim kosztem? Jeśli rodzic mówi, że dostawał klapsy w dzieciństwie i wyszedł na ludzi, to dlaczego teraz nie pozwala się bić? - wyjaśnia Dr Magdalena Śniegulska w wywiadzie dla web.swps.pl.
Dawanie klapsów powoduje zmiany w mózgu dziecka
Klapsy nie tylko są nieskuteczną metodą wychowawczą, ale także w dalszej perspektywie szkodliwą. Według American Academy of Pediatrics rodzice nie powinni stosować żadnych kar cielesnych wobec dzieci, ponieważ prowadzi to do zmian w mózgu. Według wieloletnich badań, u bitych dzieci dochodzi do zmniejszenia ilości istoty szarej . Mają one także wysoki poziom hormonów stresu, co może powodować w przyszłości destrukcyjne zachowania u nastolatków.
Wśród długofalowych skutków stosowania kar cielesnych u dzieci wymieniane są skłonności samobójcze, zachowania agresywne, podatność na nadużywanie substancji odurzających, czy zachorowanie na depresję.
Artykuły polecane przez redakcję Portal parentingowy:
-
Szukali jej od dwóch lat. Nie mieści się w głowie, gdzie znaleziono 6-latkę
-
Rączki i nóżki rocznej dziewczynki zaczęły robić się fioletowe. Wszystko przez kawałek sera
-
Matka pokazała, jak wygląda jej 14-miesięczna córka. Internauci zamarli, w sieci
Źródło: parenting.pl, web.swps.pl/