Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Dziecko > Nocne zmazy – czym są, jakie są przyczyny i kiedy się pojawiają?
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:14

Nocne zmazy – czym są, jakie są przyczyny i kiedy się pojawiają?

Nocne zmazy – czym są, jakie są przyczyny i kiedy się pojawiają?
pixabay.com

Nocne zmazy – czym są?

Nocne zmazy, zwane polucją, to niekontrolowany, mimowolny wytrysk nasienia u chłopców i mężczyzn, do którego dochodzi podczas snu. To całkowicie normalne zjawisko fizjologiczne, które zaczyna występować w okresie dojrzewania, około 13. roku życia i może pojawiać się także później w dorosłym życiu. Zdarzają się przypadki, gdy polucja występuje do późnej starości, ale dzieje się to sporadycznie i przeważnie dotyczy mężczyzn, którzy byli nieaktywni i niezaspokojeni seksualnie. Nocne zmazy pojawiają się w fazie snu REM, w której śnimy lekkim snem i łatwo o wybudzenie. U młodych osób pojawienie się nocnych zmazów często wywołuje zawstydzenie, a nawet podejrzenie o chorobę. W żadnym razie polucja nie jest wynikiem nietrzymania moczu ani nadpobudliwością seksualną – wręcz przeciwnie – świadczy o tym, że organizm jest całkowicie zdrowy i zachodzą w nim poprawne zjawiska fizjologiczne. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że u niektórych chłopców nocne zmazy nie występują i wcale nie musi to oznaczać żadnej nieprawidłowości. Powodem, dla którego nocne zmazy mogą nie pojawiać się wcale, jest mniejsze napięcie seksualne i co za tym idzie mniejsza ilość spermy.

Nocne zmazy – jakie są przyczyny ich występowania?

Pojawienie się polucji w okresie dojrzewania jest całkowicie naturalne i nie powinno wzbudzać żadnego niepokoju. Przyczyną są procesy zachodzące w organizmie chłopca w okresie dojrzewania, kiedy dochodzi do nadprodukcji hormonów, które odpowiadają za produkcję plemników. Nie bez znaczenia jest fakt, że nocne zmazy pojawiają się jeszcze przed rozpoczęciem życia seksualnego, ale nie tylko interpretowanego jako współżycie płciowe z partnerem, ale także masturbacja. Polucja ma na celu doprowadzić do samoregulacji nadmiaru plemników, dlatego pojawia się w okresie poprzedzającym wszystkie formy aktywności seksualnej. Z powodu braku aktywności następuje nadprodukcja hormonów, którą regulują pojawiające się w trakcie snów nocne zmazy. Dlatego też polucja rzadko występuje u mężczyzn, którzy są aktywni seksualnie, ponieważ w ich przypadku nie dochodzi do nadprodukcji spermy. Za to u chłopców i mężczyzn, którzy nie współżyją i nie masturbują się, nasienie nie może znaleźć innej drogi wyjścia i dlatego pojawiają się nocne zmazy.

Nocne zmazy – kiedy i jak często się pojawiają?

Nocne zmazy pojawiają się zawsze w trakcie snu, a dokładnie w fazie REM, która charakteryzuje się także największą aktywnością serca oraz mózgu. To właśnie wtedy najczęściej śnimy i fantazjujemy na jawie. Stosunkowo łatwo się z niej wybudzić, dlatego wielu chłopców budzi się w nocy zaraz po, albo w trakcie orgazmu. Inni dopiero rano odkrywają, że wystąpiły u nich nocne zmazy. W większości przypadków dochodzi do nich w trakcie snu erotycznego, ale nie musi to być warunek konieczny. Po raz pierwszy pojawiają się między 12. a 14. rokiem życia, a więc w czasie dojrzewania, ale przed rozpoczęciem aktywności seksualnej, także rozumianej w kontekście masturbacji. Ponieważ polucje mają na celu uregulowanie nadprodukcji plemników w znacznie mniejszym stopniu dotyczy chłopców i mężczyzn, którzy są aktywni seksualnie. Warto jednak mieć świadomość, że polucja pojawia się u większości, ale nie wszystkich chłopców, dlatego jej brak nie musi świadczyć o zaburzeniach hormonalnych. Nocne zmazy zdecydowanie najczęściej pojawiają się u chłopców w okresie nastoletnim, kiedy naturalne jest występowanie ich nawet codziennie. U dorosłych mężczyzn zdarza się to zdecydowanie rzadziej, do kilku razy w miesiącu.

Nocne zmazy – czy można im zapobiec?

Nocne zmazy, zwłaszcza dla nastolatków, którzy miewają je nawet codziennie, bywają uciążliwym i wstydliwym problemem. Nie ma jednak możliwości, aby się ich pozbyć, ponieważ ich występowanie w okresie dojrzewania jest zupełnie naturalne i zdrowe. Polucje pozwalają rozładować napięcie seksualne i uregulować nadprodukcję spermy, która nie ma innej drogi wyjścia z powodu nie rozpoczęcia jeszcze aktywności seksualnej. Jeśli jednak nocne zmazy destrukcyjnie wpływają na psychikę warto poprosić o pomoc psychologa, którzy zmniejszy negatywne emocje związane z pojawianiem się polucji i tym samym pomoże poprawić komfort życia.

Tagi: Dziecko
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?