niemowlę
Pikrepo/ CC0 Domena publiczna
Jessika Piechocka - 29 Października 2020

Jak często kąpać noworodka? Skuteczne porady krok po kroku

Kąpiel noworodków może na początku być trudna, zwłaszcza jeśli tego nie lubią. Oto co musisz wiedzieć o utrzymaniu dziecka w czystości, zdrowiu i radości.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, rodzice powinni poczekać 24 godziny, aby pierwszy raz wykąpać swoje dziecko. Badania z ostatnich 10 lat wykazały, że kąpiel od razu po narodzinach stresuje dziecko i może prowadzić do mniej skutecznego karmienia piersią na wczesnym etapie. Dodatkowo noworodki rodzą się pokryte naturalną warstwą mazi płodowej, która działa jak naturalny antybiotyk, który chroni dziecko przed szkodliwymi bakteriami podczas porodu i bezpośrednio po nim. Utrzymuje również nawilżenie skóry. Jeśli natychmiast ją zmyjesz, może to zwiększyć ryzyko infekcji i popękanej skóry dziecka.

Jak często kąpać dziecko?

Nie wiesz, jak często kąpać dziecko? Wystarczy kąpiel 2-3 razy w tygodniu, aby utrzymać noworodka w czystości. Jeżeli maluch bardzo lubi kąpiele, możesz robić to częściej, ale pamiętaj, że zbyt częste kąpiele mogą wysuszyć skórę dziecka. Na kąpiel noworodka wystarczy około 5-10 minut.

Bezpieczne kąpanie dziecka

Najlepiej nie kąpać dziecka zaraz po karmieniu, gdy jest głodne lub zmęczone. Upewnij się, że pomieszczenie, w którym je kąpiesz, jest ciepłe. Przed kąpielą uszykuj wszystkie potrzebne rzeczy: wanienkę, ręczniki, czystą pieluchę, czyste ubranko, środki czystości przeznaczone do pielęgnacji niemowlaka. Pamiętaj:

  • woda powinna być ciepła, a nie gorąca. Sprawdź nadgarstkiem lub łokciem jej temperaturę;
  • delikatnie włóż dziecko do wanienki, trzymając jedną rękę za ramię oraz podtrzymując jego głowę i ramiona;
  • trzymaj głowę dziecka z dala od wody. Drugą ręką delikatnie opryskaj dziecko wodą;
  • nigdy nie zostawiaj dziecka samego w wannie;
  • wyciągnij dziecko i osusz je.

Czas po kąpieli to dobry moment na masaż dziecka, który pomoże mu się zrelaksować i zasnąć. Unikaj używania jakichkolwiek olejków lub balsamów, dopóki dziecko nie skończy przynajmniej miesiąca.

Wskazówki dotyczące kąpieli

Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami, aby kąpiel była łatwiejsza i skuteczniejsza:

  • zacznij od góry - eksperci zalecają rozpoczęcie każdej kąpieli od delikatnego umycia włosów i twarzy malucha;
  • nie zapomnij o dłoniach i stopach - niemowlęta mają tendencję do ssania palców u rąk i nóg, dlatego bardzo ważne jest, aby je dokładnie oczyścić;
  • wybieraj łagodne produkty - wybierając mydło, szampon i balsam, których będziesz używać do mycia dziecka, staraj się wybierać produkty bez barwników i substancji zapachowych. Perfumowane produkty do kąpieli mogą wysuszać lub podrażniać skórę niemowlęcia i należy ich unikać.

Źródło: nhs.uk, raisingchildren.net.au

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News