Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Noworodek

Noworodek

Noworodek – podstawowe informacje

Noworodkiem nazywa się dziecko od urodzenia do końca 4. tygodnia życia. Pierwsze 28 dni jest okresem szczególnie ważnym dla noworodka, ponieważ w tym czasie przystosowuje się on do życia poza łonem matki. Przy prawidłowej masie ciała przy urodzeniu noworodek powinien ważyć od 2,5 do 4,5 kg oraz mierzyć od 47 do 55 cm. Dziedziną medycyny zajmującą się noworodkami jest neonatologia.

 

Noworodki można podzielić ze względu na wiek ciążowy. Dzieci urodzone przed 37. tygodniem ciąży nazywane są wcześniakami. Kiedy do porodu dochodzi w przedziale od 38. do 42. tygodnia ciąży, to mowa będzie o noworodku donoszonym, natomiast te narodzone po 42. tygodniu ciąży nazywane są noworodkami przenoszonymi.

Jak zajmować się noworodkiem?

Pierwsze chwile z noworodkiem są ogromnym przeżyciem i często wzbudzają w rodzicach ogromny niepokój, zwłaszcza jeśli jest to ich pierwsze dziecko. Rodzice zwykle obawiają się, iż nie będą w stanie podołać potrzebom noworodka. Strach ten jest całkowicie zrozumiały, ponieważ jest to całkowicie nowa sytuacja, a świeżo upieczeni rodzice chcą dla swojej pociechy jak najlepiej.

Po powrocie ze szpitala i kilku dniach w domu teoretycznie trudne czynności zaczynają jednak przychodzić rodzicom z coraz większą łatwością. Noworodki potrafią spać około 20 godzin w ciągu doby z częstymi przerwami na karmienie i przewijanie, toteż na tym głównie polega opieka nad nimi. Czynności te powinny być wykonywane co około 2-3 godziny i choć początkowo jest to wycieńczające szczególnie dla mamy, to z czasem staje się rutyną. Oprócz karmienia, przewijania i snu, ważna jest także bliskość oraz pielęgnacja noworodka. Należy zwrócić szczególną uwagę na kikut pępowinowy.

Podczas opieki nad noworodkiem niezwykle ważne jest wsparcie najbliższych, a w szczególności partnera. Nowo upieczona mama musi mieć czas na regeneracje oraz karmienie noworodka. Bardzo istotnym jest wówczas odciążenie jej z innych zajęć domowych, tak, by mogła skupić się jedynie na sobie oraz na dziecku. Oprócz praktycznej pomocy ważne jest także wsparcie psychiczne, ponieważ połóg jest trudnym momentem w życiu prawie każdej mamy.

Dlaczego noworodek płacze?

Choć płacz może wydawać się czymś niepokojącym, to dla noworodka jest on jedyną możliwą formą komunikacji. Zazwyczaj nie jest on powodem do niepokoju, a raczej świadczy o tym, że dziecko jest głodne, zmęczone, brakuje mu bliskości lub ma brudną pieluszkę. Może także oznaczać, że jest mu niewygodnie, za ciepło lub zbyt zimno. 

Noworodki płaczą także gdy są przebodźcowane. Czasami płacz świadczy także o bólach brzuszka, zaparciach lub wzdęciach. Jeśli jednak powód płaczu noworodka jest nieznany, to konieczna okazać się może konsultacja z lekarzem.

Pokaż więcej

niemowlę, mama
08.05.2024 07:59 Dlaczego noworodek ulewa? Sprawdź kiedy potrzebna jest wizyta u lekarza

Ulewanie zdarza się każdemu noworodkowi i wielu niemowlętom. Młodzi rodzice uczą się o tym z poradników i na szkole rodzenia, a mimo to często martwią się, że z ich dzieckiem coś jest nie tak. Dlaczego noworodek ulewa i kiedy ulewanie wymaga konsultacji z lekarzem?Układ pokarmowy noworodka dopiero uczy się funkcjonować, a to wiąże się z różnymi problemami. Ulewanie jest jednym z nich. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych sposobów na to, żeby złagodzić dziecięce ulewanie. Oto najlepsze z nich.

niemowlę
28.04.2024 09:50 Dlaczego dziecko budzi się z płaczem? O tym większość rodziców zapomina

Ten, kto wymyślił powiedzenie "spać, jak dziecko" chyba nigdy nie miał dzieci. Bo maluchy w ogromnej większości wcale dobrze nie śpią. I nie tylko przez pierwsze miesiące życia. Zmartwieni (i niewyspani) rodzice często zastanawiają się, dlaczego dziecko budzi się z płaczem. O to kilka odpowiedzi na to pytanie.Powodów będzie tyle, ile dzieci, ale niektóre przyczyny nocnych pobudek są dużo częstsze niż inne. A ta najpopularniejsza, którą próbujemy wypchnąć z naszej dorosłej świadomości, to potrzeba bliskości. Dziecko budzi się z płaczem, bo potrzebuje rodzica. Może mieć wtedy równie dobrze 2 miesiące, co 2 lata. Z jakich jeszcze powodów dzieci budzą się z płaczem?

noworodek
22.04.2024 13:05 Gdzie dziecko ma ciemiączko? Czy wolno go dotykać? Wyjaśniamy

Noworodki przychodzą na świat z nie do końca zrośniętymi kośćmi czaszki. Ta luka nosi nazwę ciemiączko i jest niezbędna w porodzie i w pierwszych miesiącach życia dziecka. Ale gdzie dziecko ma ciemiączko? I czy może mieć więcej niż jedno?Tak, ciemiączka są dwa. O drugim, nieco mniejszym, niektóre mamy w ogóle nie wiedzą, chociaż jest tak samo ważne, jak to pierwsze. Ciemiączka wymagają od nas dużej delikatności, ale to nie prawda, że nie można ich dotykać, albo że wymagają jakiejś specjalnej pielęgnacji.

pogrzeb dziecka
19.04.2024 10:05 Rodzice uważają, że to cud! Noworodek ożył na własnym pogrzebie

W całym kraju mówi się o cudzie wody święconej. Rodzina właśnie przygotowywała się, żeby pożegnać noworodka. Dziewczynka przyszła na świat przez nagłe cesarskie cięcie, ale nie dawała żadnych oznak życia. W trakcie pogrzebu stało się coś, w co trudno uwierzyć.21-letnia kobieta trafiła do szpitala w siódmym miesiącu ciąży. Ze względu na jej zły stan lekarze zdecydowali o natychmiastowej cesarce. Niestety dziecko urodziło się martwe. Przynajmniej tak się wtedy wydawało.

granica polsko-bialoruska
18.04.2024 10:52 Straż Graniczna znalazła kobietę z noworodkiem. Urodziła w lesie przy granicy z Białorusią

Podlaski Oddział Straży Granicznej poinformował, że tuż pod granicą z Białorusią na świat przyszło maleńkie dziecko. 16 kwietnia strażnicy natrafili na kobietę trzymającą w rękach maleńkie zawiniątko.Jak się okazało, kobieta urodziła zaledwie kilka godzin wcześniej. W czasie porodu prawdopodobnie była sama.

noworodek
14.04.2024 12:02 Noworodki płaczą w języku swoich rodziców. To zaskakujące, czego uczą się w brzuchu mamy

Czasami wydaje nam się, że dziecko zaczyna poznawać świat dopiero po narodzinach. A jednak nieprawda! Jego zmysły rozwijają się już w życiu płodowym i nawet z brzucha mamy docierają do niego jakieś informacje.Dziecko odbiera bodźce, jego mózg je analizuje i zapamiętuje. To fascynujące, z jakim zasobem wiedzy mały człowieczek przychodzi na świat!

okno życia
08.04.2024 09:31 W oknie życia w Nowym Sączu zadzwonił dzwonek. Pierwszy raz od 14 lat

W piątek późnym wieczorem u sióstr felicjanek z Nowego Sącza zadzwonił dzwonek. W oknie życia pozostawiono noworodka. Urodziła się zaledwie 6 godzin wcześniej.To malutki chłopczyk. Natychmiast wezwano odpowiednie służby, na miejsce przyjechała policja i pogotowie. Noworodek został zbadany, zajął się nim już ośrodek adopcyjny.

noworodek w foteliku samochodowym
06.04.2024 17:40 Dlaczego do szpitala trzeba przynieść fotelik po porodzie? Bez niego nie dostaniesz wypisu

Rodzice czasami zostawiają takie sprawy, jak zakup fotelika samochodowego, na czas kiedy dziecko już się urodzi. A to duży błąd! Fotelik musi czekać na maluszka wcześniej!Będzie potrzebny już w dniu, w którym dziecko wychodzi ze szpitala. W niektórych placówkach bez niego nie dostaniesz wypisu.

dziecko lustro
04.04.2024 11:08 Objawy zespołu Möbiusa można poznać po twarzy. Choruje 20 noworodków na milion

Te dzieci nigdy się nie uśmiechają. Ich twarz wyraża zawsze to samo – obojętność. Choroba, na którą cierpią, dotyka zaledwie od 2 do 20 noworodków na milion, a pierwszym objawem, jaki można zauważyć, jest brak umiejętności ssania.Zespół Möbiusa to niezwykle rzadka wada wrodzona, związana z wieloma zaburzeniami neurologicznymi. Dzieci, które na nią cierpią, w zasadzie nie mają mimiki twarzy. Borykają się też z innymi problemami i niestety nie ma dla nich żadnego leczenia.

największy noworodek w Polsce
04.04.2024 09:33 Największy noworodek w historii Zabrza. Waży dwa razy tyle, co inne dzieci

Takie porody nie zdarzają się często. Dziecko, które urodziło się w Zabrzu, waży dwa razy tyle, ile przeciętny noworodek. Co ciekawe, na świat przyszło siłami natury, w dodatku bardzo szybko i bez komplikacji. O tym niecodziennym zdarzeniu poinformował w internecie sam szpital. To największe dziecko, które, przyszło tu na świat. Mała rekordzistka i jej mama czują się dobrze i prawdopodobnie dziś wyjdą do domu.

policja noworodek Gdynia
18.03.2024 12:28 Policja z Gdyni znalazła na śmietniku noworodka. Był zawinięty w foliowy worek

Do tragicznego wydarzenia doszło w sobotę w Gdyni. Do szpitala zgłosiła się kobieta, której stan zdrowia wskazywał na to, że niedawno urodziła dziecko. Gdy zjawiła się policja, 24-latka wskazała funkcjonariuszom miejsce, w którym porzuciła zwłoki noworodka. W związku z tą sprawą zatrzymano 3 osoby.

dziewczynka z Okna Życia
12.03.2024 09:55 Dziewczynka w Oknie Życia w Łodzi. Dostała imię, oznaczające "piękny kwiat"

W poniedziałek 11 marca 2024 o 19:35 w domu urszulanek w Łodzi przy rozległ się alarm. Siostry natychmiast porzuciły swoje zajęcia i zbiegły na dół, bo ten dźwięk w tym miejscu oznacza tylko jedno – w Oknie Życia pojawiło się dziecko.Trudno sobie wyobrazić dramat, z którym mierzy się kobieta, podejmując decyzję o pozostawieniu dziecka. To już 8 maleństwo znalezione w oknie życia w Łodzi przy ul. Obywatelskiej. Dziewczynka jest zdrowa, a od sióstr otrzymała imię Julia.

noworodek
27.02.2024 15:55 19-latka przyszła do szpitala z noworodkiem na rękach. Natychmiast wezwano policję

Ta historia łamie serce. Do szpitala w Garwolinie zgłosiła się nastolatka z martwym noworodkiem, ale badania przeprowadzone na maleńkim ciałku wykazały, że dziecko urodziło się żywe i zdrowe. Czy młoda matka zabiła własne dziecko?Tej informacji nie podano do wiadomości publicznej, wiadomo jednak, że dziewczyna usłyszała już zarzuty. Jeżeli okaże się, że zabiła własne dziecko z premedytacją, grozi jej nawet dożywocie.

ubranka
17.02.2024 10:02 Ile ubranek dla noworodka kupić? Zdecydowanie mniej, niż myślisz [LISTA]

Ile ubranek kupić dla dziecka na pierwsze trzy miesiące? - To pytanie spędza sen z powiek niejednej przyszłej mamie. W efekcie kupujemy zwykle za dużo. A przecież wydatków przy noworodku jest naprawdę dużo. Nie ma więc sensu kupować tego, czego dziecko nawet razu nie użyje, bo w pierwszych miesiącach maluszek rośnie bardzo szybko!Kompletowanie wyprawki to jeden z przyjemniejszych momentów w oczekiwaniu na dziecko. Jednak warto zachować tu umiar. 

Laktoferyna: działanie i zastosowanie
10.02.2024 09:37 Na odporność i na infekcje. Gdy maluch choruje, warto mieć ją pod ręką

Działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, a nawet przeciwpasożytniczo. Wspiera układ odpornościowy i poprawia wchłanianie żelaza. Pomaga w walce z infekcjami i zabezpiecza przed zachorowaniem na kolejne. Co to takiego? Mowa o laktoferynie. Ta substancja jest wartościowa szczególnie w przypadku niemowląt i małych dzieci. Jeśli twój maluszek często choruje, ma obniżoną odporność lub zbyt niski poziom żelaza, może warto, by zaczął przyjmować tę substancję. Porozmawiaj o tym z pediatrą. 

Okno życia w Radomiu
09.02.2024 12:04 W radomskim oknie życia znaleziono dziewczynkę. To mała wojowniczka

W nocy 30 stycznia w Radomiu rozdzwonił się alarm w Oknie Życia Caritas. Siostry Matki Bożej Miłosierdzia znalazły w nim maleńką dziewczynkę. Noworodek od razu znalazł się pod opieką lekarzy.To już piąte dziecko, które zostało znalezione przez zakonnice w tym miejscu. Dziewczynka dostała niezwykłe imię. Jest zdrowa i z niecierpliwością czeka na rodzinę, która stworzy dla niej kochający dom.

Dziecko i pieluszki
02.02.2024 09:09 Prawie cała wypłata do kosza. Tyle wydasz tylko na pieluchy

Ostatnie tygodnie ciąży powinny być czasem odpoczynku i radosnego oczekiwania. Tymczasem to właśnie wtedy ciężarne mają najwięcej rzeczy do załatwienia przed porodem. Tworzą listę spraw do załatwienia, by wyrobić się przed przyjściem malucha na świat.Jednym z tych zadań są zakupy dla dziecka. Kilka kompletów ubranek, kocyk, butelka, kosmetyki do pielęgnacji i oczywiście pieluchy — kilka tetrowych i całe mnóstwo jednorazowych. Zastanawiasz się, ile dziecko będzie ich potrzebowało? Spieszymy z pomocą.

Dzieci znalezione w Oknie Życia
31.01.2024 10:18 Malutki Michaś dopiero co się urodził. W Oknach Życia na Śląsku znaleziono dwa noworodki

30 stycznia 2024 r. o godz. 2:00 w nocy zadzwonił dzwonek we wrocławskim Oknie Życia. To drugie dziecko w przeciągu zaledwie kilku dni, które ktoś oddał na Dolnym Śląsku. Chłopiec i dziewczynka, obydwoje to noworodki, jeden z maluszków nie miał nawet zabezpieczonej pępowiny.To nie jest pójście na łatwiznę. Oddanie dziecka to trudna decyzja, nigdy nie wiemy, jakie dramaty się za nią kryją. W Polsce działa obecnie 58 Okien Życia. To miejsca, gdzie rodzice mogą zostawić swoje dziecko, jeśli sami, z różnych powodów nie mogą się nim zająć. To szansa dla dziecka i pewność dla rodzica, że w tym trudnym momencie, robi dla maleństwa najlepsze, co może zrobić. Bez zbędnych pytań.

Pijana matka Żuromin
25.01.2024 08:49 Pijana matka urodziła dziecko. Noworodek miał we krwi prawie 3 promile

41-letnia kobieta z Żuromina zgłosiła się do szpitala, będąc pod wpływem alkoholu. Wkrótce potem urodziła dziecko. Maleństwo przyszło na świat pijane. Tą bulwersującą sprawą zajmują się odpowiednie organy, które zostały powiadomione przez lekarzy natychmiast po porodzie. Jaka kara czeka wyrodną matkę?

19-latka która twierdziła, że znalazła niemowlę w lesie, jest na odwyku
18.01.2024 16:11 19-latka twierdziła, że znalazła niemowlę w lesie. Wiadomo, co dzieje się z dzieckiem

W listopadzie 2023 opisaliśmy historię 19-latki, która pojawiła się w szpitalu w Krotoszynie z noworodkiem, twierdząc, że znalazła go w lesie. Wiemy, jak potoczyły się dalej losy dziecka i jego matki.W czasie rozmów, jakie podjęli z nią pracownicy szpitala, wyszło na jaw, że to ona jest matką dziewczynki, sprawą zajęła się policja. Teraz poznaliśmy finał tej sprawy. Wiemy, kto zajął się dzieckiem, a także, co dzieje się z młodą matką.

strażacy uratowali noworodka
11.01.2024 14:24 Druhowie z OSP ruszyli z pomocą. Uratowali życie dwutygodniowego dziecka

Wśród najgorszych lęków, jakie towarzyszą młodym rodzicom, przoduje zachłyśnięcie. Niby każdy z nas wie, co robić, ale czy zachowasz zimną krew, jeśli życie dziecka będzie dosłownie leżało w twoich rękach? Często można usłyszeć, że to wiedza, którą trzeba posiadać, ale... "oby się nigdy nie przydała".Dwutygodniowy noworodek, który zachłysnął się mlekiem 10 stycznia 2024 roku w Porąbcach (powiat bielski) mógł na szczęście liczyć na przytomną reakcję swojej mamy. Akcji ratunkowej nie ułatwiała zimowa aura panująca w okolicy. Na szczęście kobieta wezwała na pomoc strażaków, którzy ponad wszelką wątpliwość uratowali życie dziecka.

niesamowity poród w Splicie
03.01.2024 14:30 Lekarz: "Czegoś takiego jeszcze nie spotkałem w swojej karierze". Niebywałe narodziny w Splicie

W noc sylwestrową w chorwackim mieście Split miało miejsce niespotykane wydarzenie. Na świat przyszły bliźniaczki, które od momentu narodzin stały się prawdziwym ewenementem.Urodziny bliźniąt jednojajowych nie są powszechne, ale to nie to jest powodem niezwykłego wydarzenia. Każda z urodzonych w Chorwacji sióstr będzie miała zupełnie inną datę urodzenia! Różnić będzie je nie tylko miesiąc, ale także rok urodzin.

Niemowlę mróz
08.12.2023 12:12 Spacer z niemowlęciem przy ujemnych temperaturach. Ile stopni jest granicą?

Spacer z niemowlakiem zimą budzi wiele obaw wśród mam. Malutkie dzieci są przecież takie delikatne! Boimy się, że mroźne powietrze podrażni ich drogi oddechowe i zachorują. Spokojnie – nawet z bardzo małymi dziećmi można wychodzić zimą na zewnątrz, ale trzeba przestrzegać kilku zasad.Pediatrzy zalecają codzienne spacery z dzieckiem. Dzięki nim maluszki się dotleniają, ćwiczą swoją odporność i po prostu lepiej się rozwijają. Przebywanie na chłodzie – oczywiście w odpowiednim ubraniu – hartuje młody organizm i wzmacnia zdrowie. 

Noworodek Krotoszyn
28.11.2023 08:05 Z noworodkiem na rękach zgłosiła się do szpitala. Mówiła, że dziecko znalazła w lesie

Do szpitala w Krotoszynie przyszła młoda kobieta z noworodkiem na rękach. 19-latka twierdziła, że znalazła dziecko w lesie.Lekarze zbadali dziecko i zdecydowali o zatrzymaniu go na oddziale noworodkowym. W toku śledztwa okazało się, że młoda kobieta minęła się z prawdą.

Noworodek gigant
13.11.2023 10:04 Na świat przyszedł noworodek gigant. Cała sala zamarła, gdy go zobaczyła

Waga dziecka, które przyszło na świat w ostatnich dniach października, przyprawia o zawrót głowy. Tyle ważą 5-miesięczne maluchy! Szpital, w którym urodził się ten chłopiec, nie widział tak wielkiego dziecka od przeszło 10 lat.Ale to rodzinne! Starsze rodzeństwo "maluszka” przy porodzie również mogło się poszczycić imponującą wagą. Dwoje z nich ważyło blisko 6 kg.

Zaciskanie pięści u niemowlęcia
31.10.2023 13:07 Dlaczego niemowlę zaciska pięści przy karmieniu. Powód może zaskoczyć

Noworodki są fascynujące. Dopiero były w brzuchu! Z każdym dniem poznają świat zewnętrzny, a my – poznajemy je. Przyglądamy się im, dotykamy je, wąchamy. Często równolegle do tego zachwytu kiełkują w nas różne ziarenka niepokoju. Pojawia się mnóstwo pytań: Czy moje dziecko na pewno dobrze się czuje? Czy jest zdrowe? Czy mnie widzi, słyszy? Albo – dlaczego tak podkurcza nóżki, zaciska piąstki? Przyjrzyjmy się temu ostatniemu zjawisku.

Dziecko zmarło z powodu niedoboru wit. K
31.10.2023 09:24 Szpital okłamał matkę, dziecko zmarło. Zaniedbanie tej procedury to skandal!

Chłopiec urodził się w 34. tygodniu ciąży, w szpitalu spędził dwa tygodnie. Pracownicy szpitala wprowadzili rodziców chłopca w błąd i wpisali nieprawdę do dokumentacji medycznej. William ich kłamstwa przypłacił życiem.William Moris-Patto urodził się w szpitalu Addenbrooke's w Cambridge w lipcu 2020 roku. Zmarł siedem tygodni później. Zawinili pracownicy szpitala, którzy nie dopilnowali przeprowadzenia niezbędnych procedur. Zdrowy noworodek doznał krwotoku mózgu. 

noworodek gdynia
29.10.2023 18:04 Ciało noworodka na balkonie w Gdyni. Są zarzuty dla rodziców

Są znane już wstępne wyniki sekcji zwłok noworodka, którego ciało ujawniono na balkonie jednego z mieszkań w Gdyni. Rodzice, 44-letnia Ukrainka i jej 43-letni partner usłyszeli zarzuty.