Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:13

OB u dzieci

OB u dzieci
pixabay.com

OB u dzieci – norma

OB to inaczej odczyn Biernackiego lub opad Biernackiego, czyli wskaźnik opadania erytrocytów. Badanie to sprawdza drogę opadania czerwonych krwinek (czyli właśnie erytrocytów) w niekrzepnącej krwi w okresie jednej godziny. Określane jest za pomocą milimetrów na godzinę i ściśle wiąże się z obecnością stanu zapalnego w organizmie.

Pobiera się próbkę krwi żylnej, zazwyczaj rano. Pacjent powinien być na czczo, najlepiej od godziny 18:00 poprzedniego dnia powstrzymać się od jedzenia. Jest to bardzo proste, a do tego szybkie badanie, często zalecane nawet profilaktycznie. Wykonuje się je też u pacjentów dotkniętych przewlekłymi chorobami, w tym atakującymi krew, lub nowotworami. Jest to tanie badanie, więc można je zlecić nawet w laboratorium na własny koszt.

Normy zależą od wieku oraz płci pacjenta. OB u dzieci to od 0 do 2 mm/h u noworodków (niezależnie od płci), u niemowlaków od szóstego miesiąca życia to 12 do 17 mm/h.

Dorośli mają nieco inne normy, u kobiety poniżej 50. roku życia jest to od 6 do 11 mm/h, zaś powyżej 50. roku życia – do 30 mm/h. Mężczyźni poniżej 50 lat mają normy rzędu od 3 do 8 mm/h, a powyżej 50 lat do 20 mm/h.

Podwyższone OB

Podwyższone OB u dzieci może świadczyć o wielu schorzeniach, szczególnie jeśli wynik badania jest wyjątkowo wysoki. Zwłaszcza wynik trzycyfrowy może informować o problemach takich jak stany zapalne (na przykład zapalenie płuc), infekcja (wirusowa lub bakteryjna), nowotwór, choroby reumatologiczne (jak toczeń rumieniowaty albo układowy, czy polimialgia reumatyczna), niedokrwistość, choroby nerek lub wątroby i inne urazy.

U dorosłych może oznaczać też martwicę tkanek, na przykład taką jak przy zawale serca. Do tego dochodzi też makroglobulinemia i hiperfibrynogenemia.

U kobiet w ciąży i podczas połogu podwyższone OB jest naturalną reakcją organizmu. Stan taki utrzymuje się do 6 tygodni po porodzie. Może też pojawić się przed miesiączką i podczas menstruacji albo być powodem stosowania hormonalnej antykoncepcji. W innych przypadkach jednak podwyższone OB wymaga dalszej diagnostyki.

Bardzo podwyższone OB może też oznaczać, że w organizmie toczy się proces nowotworowy. W przypadku białaczki, szpiczaka mnogiego czy guza, może to być wynik rzędu 100 mm/h lub wyższy.

Obniżone OB

Obniżone OB u dzieci nie zdarza się często, przez co możliwe przyczyny dość łatwo wyodrębnić. Pierwszą z nich jest niedokrwistość, inaczej zwana czerwienicą. Polega na znaczącym podwyższeniu ilości czerwonych i białych krwinek, a także płytek krwi. Taki sam wynik badania można zauważyć przy przewlekłej niewydolności krążenia, żółtaczce, w razie wystąpienia chorób alergicznych czy obniżenia poziomu białka osocza, które uczestniczy w procesie krzepnięcia (co nazywane jest hipofibrynogemią).

Jeśli ktoś stosuje leki o działaniu przeciwzapalnym, również może mieć bardzo niski wynik podczas badania OB, jest to jednak wtedy spodziewana reakcja organizmu.

Tagi: Dziecko