Objawy cukrzycy ciążowej – przyczyny, leczenie, powikłania
pixabay.com
Martyna Trębacz - 15 Listopada 2020

Objawy cukrzycy ciążowej – przyczyny, leczenie, powikłania

Cukrzyca ciążowa dotyka coraz większą grupę kobiet. Nieleczona może stanowić niebezpieczeństwo zarówno dla dziecka jak i matki. Dlatego ważne jest, aby w porę postawić odpowiednią diagnozę. Niestety, objawy cukrzycy ciążowej nie są charakterystyczne, dlatego wykrycie choroby nie zawsze jest proste.

Co to jest cukrzyca ciążowa?

Cukrzyca ciążowa to zaburzenie gospodarki węglowodanowej, które prowadzi do podwyższonego poziomu glukozy we krwi w czasie ciąży. Dotyczy to kobiet, które przed ciążą nie chorowały na cukrzycę. Najczęściej choroba ta jest wykrywana około 24-28 tygodnia ciąży, ponieważ w tym czasie wykonywany jest test OGTT nazywany krzywą cukrową, lub glikemiczną.

Jakie są objawy cukrzycy ciążowej?

Niestety, objawy cukrzycy ciążowej nie są na tyle charakterystyczne, żeby jednoznacznie wskazywały na hiperglikemię. Większość dolegliwości towarzyszących tej chorobie można odczytywać jako objawy typowo ciążowe. Mowa tu o częstym oddawaniu moczu, który jest jednym z najbardziej charakterystycznych symptomów wskazujących na wystąpienie cukrzycy ciążowej. Powód jest prosty – glukoza prowadzi do zatrzymania wody w organizmie i łączy ją ze sobą, stąd częsta potrzeba wizyty w toalecie. Przy cukrzycy ciążowej możliwe jest oddawanie nawet ponad 3 litrów moczu na dobę. Niestety, często ten objaw jest bagatelizowany, traktowany jako norma – wraz z rozwojem ciąży macica powiększa się i coraz bardziej uciska na pęcherz moczowy. Wielomocz wpływa na inny objaw cukrzycy ciążowej, czyli zwiększone zapotrzebowanie na przyjmowanie płynów. Częste oddawanie moczu oznacza utratę wody, stąd pojawia się duże pragnienie. Również w tym przypadku objaw ten można uznać za naturalny w ciąży, przez co wykrycie prawdziwej przyczyny jest problematyczne. Cukrzyca ciążowa objawia się również wzmożonym apetytem. Wynika to z braku insuliny, przez co glukoza nie może przedostać się do tkanek, gdzie mogłaby być zużyta. W efekcie organizm, mimo dostarczania odpowiedniej lub zwiększonej ilości jedzenia odczuwa głód i niepohamowany apetyt. Niestety, objaw ten także nie jest przypisywany jedynie cukrzycy, kobiety w ciąży często mają zwiększony apetyt, dlatego trudno na tej podstawie postawić odpowiednią diagnozę. Cukrzycy ciążowej często towarzyszą: wzmożona senność, uczucie zmęczenia, a także wahania wagi. Także w tym przypadku trudno mówić o niepokojących sygnałach, ponieważ wszystkie te objawy można tłumaczyć zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie kobiety po zajściu w ciążę. Właśnie dlatego tak ważne jest regularne badanie się, ponieważ jedynie wtedy mamy pewność, że w porę uda się zdiagnozować chorobę. Dlatego właśnie badanie stężenia glikemii należy przeprowadzić kilkukrotnie, najpierw w 10 tygodniu ciąży, a następnie między 24-28 tygodniem.

Jakie są przyczyny cukrzycy ciążowej?

Nie można jednoznacznie wskazać przyczyn wystąpienia cukrzycy ciążowej. Z pewnością duży wpływ mają na to zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety z chwilą zajścia w ciążę. W wyniku działania hormonów może dojść do upośledzenia wrażliwości tkanek na insulinę. Wśród innych przyczyn można wskazać wiek powyżej 35 roku życia, otyłość, nadciśnienie tętnicze czy wystąpienie cukrzycy w poprzedniej ciąży.

Jak leczyć cukrzycę ciążową?

Cukrzyca ciążowa wymaga leczenia, dlatego od razu po jej wykryciu należy udać się do diabetyka, aby ustalić specjalną dietę cukrzycową, dostosowaną do kobiet w ciąży. W ten sposób można ustabilizować poziom glukozy we krwi. Szczególnie ważne jest, aby chore na cukrzycę ciążową unikały słodyczy, tłuszczów oraz słodkich napojów. Konieczne są także częste wizyty u lekarza prowadzącego, średnio co dwa tygodnie. To jednak nie wszystko. Kobiety chorujące na cukrzycę ciążową muszą pamiętać o samokontroli. Polega to na samodzielnym sprawdzaniu za pomocą glukometru poziomu cukru minimum cztery raz na dobę.

Jakie są możliwe powikłania przy cukrzycy ciążowej?

Niezdiagnozowana, a co za tym idzie nieleczona cukrzyca ciążowa wiąże się z poważnym ryzykiem powikłań. Może dojść do makrosomii płodu, czyli nadmiernej masy ciała w stosunku do wieku ciąży. Istnieje także możliwość wystąpienia niedocukrzenia czyli hipoglikemii. Zarówno makrosomia jak i niedocukrzenie stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia matki i dziecka. Cukrzyca ciążowa zwiększa ryzyko wystąpienia u dziecka wad wrodzonych, takich jak wady serca, wady układu nerwowego, wady nerek czy wady w budowie kończyn.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj portalparentingowy.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News