Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Objawy porodu – kiedy wiadomo, że to już?
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:15

Objawy porodu – kiedy wiadomo, że to już?

Objawy porodu – kiedy wiadomo, że to już?
pixabay.com

Objawy zbliżającego się porodu

Pierwszą oznaką, że poród zbliża się wielkimi krokami jest obniżony brzuch. U kobiet, które będą rodziły po raz pierwszy, następuje to w okolicach 36-38 tygodnia ciąży. W przypadku kolejnych porodów brzuch opada nieco później, nawet na kilka dni przed rozwiązaniem. Obniżony brzuch w ciąży ma związek z ułożeniem płodu, dziecko zmienia pozycje i ustawia się głową do dołu, przesuwając się w kierunku kanału rodnego. Opadający brzuch nie jest jednak powodem do natychmiastowej wizyty w szpitalu. To zaledwie pierwszy, poważny sygnał świadczący o tym, że za nie dłużej niż kilka tygodni pojawi się nowy członek rodziny. Istnieją jednak inne objawy, które pozwalają stwierdzić, że poród to kwestia nie kilku tygodni, a najwyżej dwóch dni. Sygnałem na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę jest pojawienie się krwawej wydzieliny, która nazywana jest barierą śluzową. W takiej sytuacji poród może nastąpić w ciągu 24 godzin, dlatego najlepiej od razu udać się do szpitala. Innym sygnałem świadczącym o zbliżającym się porodzie jest odejście wód płodowych, które następuje w skutek przerwania błony płodowej. Oczywiście, zdarza się również, że wody odchodzą dopiero w trakcie porodu, ale w zdecydowanej większości następuje to na nie dłużej niż 24 godziny przed rozwiązaniem. W takiej sytuacji nie należy zwlekać z wizytą w szpitalu i najlepiej od razu udać się na porodówkę. Ważne jest także zachowanie zimnej krwi i zanotowanie o której godzinie odeszły wody płodowe, a także poinformowanie lekarza o ilości i kolorze płynu.

Pierwsze objawy porodu

Pojawienie się wydzieliny czy przerwanie błony płodowej wcale nie oznacza, że właśnie rozpoczyna się akcja porodowa. Istnieją jednak objawy porodu, które nie pozostawiają wątpliwości, że ten moment właśnie nastał. Pierwszy objaw porodu charakteryzuje się regularnymi skurczami macicy. W początkowej fazie, skurcze będą pojawiały się mniej więcej co pół godziny. Skurczom będą towarzyszyły bóle typowe dla miesiączki. Wraz z upływem czasu objawy te nie tylko będą przybierać na sile, ale także będą coraz częstsze.

Fazy porodu krok po kroku

Poród można rozłożyć na cztery etapy. Pierwszy to faza rozwierania, która przebiega od pojawienia się skurczy, aż do rozwarcia szyjki macicy. Pierwszy etap trwa zdecydowanie najdłużej, w niektórych przypadkach zdarza się, że aż kilka dni. Najczęściej jednak jest to około 10 godzin. Ból w pierwszej fazie porodu jest zbliżony do bólu menstruacyjnego. Później następuje druga faza – wydalania. Towarzyszą jej silne skurcze, które są coraz bardziej dokuczliwe. Ten etap trwa nie dłużej niż 2 godziny, a jego zwieńczeniem jest pojawienie się na świecie dziecka. Następny etap to faza łożyskowa, w której silne skurcze ustępują miejsca delikatnym, przez co rodząca odczuwa ulgę. Wtedy też następuje wyparcie łożyska. Ostatni etap to faza poporodowa w której lekarz i położna badają dziecko, a także obserwują czy mama i noworodek czują się dobrze.

Jak przygotować się do porodu?

Poród jest dla każdej przyszłej mamy sporym stresem, dlatego warto wcześniej się do niego przygotować. Pozwoli to na zminimalizowanie niepokoju, jaki pojawia się na samą myśl o zbliżającym się rozwiązaniu. Dobrym pomysłem jest przeczytanie książki, w której znajdą się odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Warto rozważyć także zapisanie się do szkoły rodzenia, gdzie będzie można bezpośrednio omówić wiele ważnych kwestii, w tym także te dotyczące samego porodu. Aby zminimalizować stres związany z porodem wskazane jest wybranie wcześniej położnej, która będzie obecna przy porodzie. Najlepiej zrobić to w połowie ciąży, aby położna miała okazję nie tylko zapoznać się z przebieg ciąży, ale także poznać przyszłych rodziców. Przygotowując się do porodu można porozmawiać z innymi mamami, które mają to doświadczenie za sobą. Oczywiście, należy jednak zachować dystans i pamiętać, że każdy poród jest inny. Ważne jest również, aby wcześniej wybrać odpowiedni szpital w którym chcemy rodzić. Zbliżający się poród to dla każdej pary wielkie wydarzenie, dlatego nie należy niczego odkładać na ostatnią chwilę. Choć każda przyszła mama zna planowaną datę porodu, należy traktować ją jedynie umownie. Nigdy nie wiadomo kiedy nasz maluch zapragnie przyjść na świat. Dlatego lepiej być gotowym na poród już kilka tygodni wcześniej. Ostatnim etapem przygotowań jest spakowanie wszystkich potrzebnych rzeczy, które zabierzemy do szpitala. W ten sposób unikniemy stresu i będziemy mieć pewność, że o niczym nie zapomnieliśmy.

Tagi: Dziecko
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?