portalparentingowy.pl
Objawy świnki

pixabay.com

Objawy świnki

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Świnkę wywołuje przenoszony drogą kropelkową wirus, najczęściej dotykając dzieci przed 10. rokiem życia. Choroba ma zazwyczaj łagodny przebieg, a leczenie nie jest skomplikowane, choć w rzadkich przypadkach może dojść do powikłań, szczególnie u dor

Przyczyny świnki

Świnka, czyli nagminne zapalenie ślinianek przyusznych, dotyka najczęściej dzieci w wieku szkolnym, choć może zaatakować również dorosłych, którzy nie przeszli jej w młodości. To wirus, który przenosi się drogą kropelkową oraz przez kontakt z przedmiotami używanymi przez zarażoną osobę. Objawy świnki są stosunkowo łagodne, drobnoustroje zajmują ślinianki przyuszne, ale mogą się też przenieść na inne gruczoły jak jajniki, tarczyca, pozostałe ślinianki, a także układ nerwowy (co prowadzi czasami do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych).

Jest to choroba, która występuje wyłącznie u ludzi. Zarazić się można od innej osoby, która jest chora, najczęściej przez kontakt z wirusem przenoszonym podczas kaszlu i kichania. Łatwo się zarazić jeśli ktoś nie był szczepiony lub nie chorował wcześniej na świnkę – istnieje ok. 80% szans, że po kontakcie z osobą zarażoną sam zapadnie na tę chorobę. Ogniska zachorowań, na przykład w przedszkolu czy szkole, są całkiem częste.

Do momentu, w którym widoczne są objawy świnki, mija zazwyczaj około dwóch do trzech tygodni. Osoba zarażona może rozprzestrzeniać chorobę od jakichś dwóch dni przed wystąpieniem obrzęku ślinianek, do dziewięciu po tym jak ów obrzęk się pojawi.

Mimo że objawy świnki są łagodne u dzieci, u osób dorosłych mogą one przebiegać nieco ciężej, co może wymagać nawet hospitalizacji z powodów takich jak zapalenie jąder, trzustki lub opon mózgowo-rdzeniowych.

Ile trwa świnka? Jak ją leczyć?

Po tym jak wirus dostanie się do dróg oddechowych, rozmnaża się on w błonie śluzowej jamy ustnej, a potem przenika do krwioobiegu, gdzie wraz z krwią dociera do wrażliwych gruczołów. Okres wylęgania choroby trwa najczęściej od 15 do 18 dni.

Nie leczy się bezpośrednio przyczyn zarażenia świnką, nie ma na tę chorobę antybiotyków, ponieważ zarażenie wirusem nie powoduje powikłań bakteryjnych. Leczy się za to objawy stosując leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe. Jeśli pojawiają się silne bóle, można spotkać się z zastosowaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Objawy świnki

Najwcześniejsze objawy świnki dzielone są z innymi pospolitymi chorobami, dlatego nie tak łatwo ją od razu stwierdzić. Pojawia się niewysoka gorączka, brak apetytu a także ospałość i złe samopoczucie. Te objawy jednak w większości szybko ustępują.

Gorączka za to wzrasta wraz z upływem czasu, a po chorym można już poznać, że dręczy go właśnie świnka. Następuje obrzęk i ból w okolicy ślinianek przyusznych, najpierw z jednej strony, a po około dwóch dniach dotyka również z drugiej. Powiększają się też ślinianki podżuchwowe i podjęzykowe. Można odczuwać ból uszu, mieć trudności z przełykaniem, żuciem i otwieraniem ust. W buzi nie ma wiele śliny, dlatego choremu towarzyszy uczucie suchości.

Sam obrzęk ślinianek ustępuje po około czterech dniach. Aby uniknąć związanego z nim bólu należy ograniczyć spożywanie kwaśnych dań. Oprócz tego dobrze jest dużo pić i płukać usta.

Dzieci nie są aż tak bardzo narażone na powikłania jak dorośli. Wiążą się one najczęściej z dolegliwościami układu rozrodczego. Może to być zapalenie jąder, które charakteryzują się bólem jąder promieniującym do krocza, obrzękiem i zaczerwienieniem, bólem podbrzusza, gorączką oraz mdłościami. Zdarza się też zapalenie jajnika, w tym przypadku objawy podobne są do tych występujących przy wyrostku robaczkowym. Zapalenie trzustki może ustąpić samoistnie po około tygodniu od momentu, w którym pojawią się objawy (najczęstsze to ból brzucha, nudności, wymioty i biegunka).

Zachorowanie na świnkę daje odporność na tę chorobę przez całe życie, jednak jeśli nie chorowaliśmy w młodości, dobrze będzie odizolować się od zarażonych osób, co pozwoli zmniejszyć ryzyko zapadnięcia na tę dolegliwość i wystąpienia powyższych powikłań.

Podobne artykuły

Prezenty na chrzest

Dziecko

Jakie prezenty na chrzest?

Czytaj więcej >
Basen dla dziecka

Dziecko

Basen ogrodowy dla dzieci - jaki wybrać?

Czytaj więcej >
Pierwszy spacer

Dziecko

Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?

Czytaj więcej >
psychiatria dziecięca

Dziecko

Z jakimi problemami mierzą się dziś dzieci? Rozmowa z Sarą Romską, autorką książki "Dzieci Psychiatryka"

Czytaj więcej >
pytanie na śniadanie

Dziecko

"Pytanie na śniadanie": wpadka programu w temacie o dzieciach

Czytaj więcej >
Huśtawka zarwała się pod 10-latką

Dziecko

Niebezpieczny wypadek w Nysie. Huśtawka zerwała się pod 10-latką

Czytaj więcej >