portalparentingowy.pl
Obniżone neutrocyty – co to znaczy?

unsplash.com/ Zohre Nemati

Obniżone neutrocyty – co to znaczy?

30 Listopada 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Neutrocyty odpowiadają za walkę z wirusami, bakteriami i innymi drobnoustrojami. Ich obecność lub jej brak wiele mówi o stanie naszego układu odpornościowego. W zdrowym organizmie stanowią około 70% wszystkich białych krwinek. Czym może grozić obni

Czym są neutrocyty i jak działają?

Neutrocyty to rodzaj białych krwinek, czyli leukocytów. Mają stały kształt i wielkość, która waha się od 12 do 15 mikrometrów. Ich najważniejszą funkcją w naszym organizmie jest produkcja bakteriobójczych białek. Reagują na zagrożenie szybko, a produkowane są w szpiku, gdzie też dojrzewają do pełni swej funkcjonalności, by potem zostać uwolnione do krwi.

Gdy do organizmu dostanie się patogen, lub nastąpi uszkodzenie tkanek, neutrocyty docierają do zagrożonego miejsca. Tam poprzez proces fagocytozy zaczynają pochłaniać chorobotwórcze drobnoustroje, które są trawione w ich strukturach komórkowych, a następnie unieszkodliwiane.

Efekty ich pracy możemy często zauważyć gołym okiem, ponieważ wytwarzają one ropę w zagrożonym miejscu. Ropa to wbrew powszechnej opinii dobry znak, ponieważ dodatkowo zapobiega wniknięciu do organizmu kolejnych patogenów.

Przyczyny obniżonego poziomu neutrocytów

Zmiana ilości neutrocytów w naszym organizmie może ujawnić wiele dręczących nas problemów zdrowotnych. Jeśli ich liczba jest obniżona, nazywa się to neutropenią. Żeby postawić taką diagnozę ich ilość powinna wynosić poniżej 1500/µl. Jeśli zaś poziom ten obniży się do 500/µl, to mamy do czynienia ze stanem zagrażającym życiu, nazywamy go wtedy agranulocytozą.

Jedną z częstszych przyczyn obniżonego poziomu neutrocytów jest wrodzony zespół upośledzenia ich produkcji. Mogą to być: zespół Kostmanna, zespół zespół Shwachmana-Diamonda lub neutropenia cykliczna.

Zespoły upośledzenia produkcji neutrocytów mogą być też nabyte, zazwyczaj poprzez ciężkie infekcje wywołane przez wirusy lub bakterie, białaczkę, chłoniaki, przerzuty nowotworowe na szpik kostny, niedobór witamin takich jak żelazo i miedź, ale również alkoholizm.

Gruźlica również jest chorobą, która bardzo skutecznie niszczy neutrocyty w naszym organizmie. Podobnie sprawa ma się w przypadku dolegliwości takich jak malaria, AIDS, choroby autoimmunologiczne, a nawet i użycia płucoserca podczas operacji kardiochirurgicznej. Niektóre leki, zwłaszcza antybiotyki, również obniżają ich poziom.

Neutrocyty a ciąża

W drugiej połowie trwania ciąży może wystąpić podwyższenie ilości neutrocytów, jednak wcale nie musi oznaczać to żadnej patologii. Jest to zwyczajna reakcja na procesy, które zachodzą w ciele kobiety w ciąży.

Uwagę jednak należy zwrócić na obniżoną wartość neutrocytów. Mogą wskazywać na infekcję bakteryjną, zakażenie grzybicze albo niedobór witaminy B12 lub kwasu foliowego. W przypadku uzyskania niskiego wyniku należy skontaktować się z lekarzem.

Neutrocyty u dziecka

Ilość neutrocytów w organizmie dziecka waha się zależnie od wieku. Ich liczba spada już w pierwszej dobie od porodu, a swoją najniższą wartość osiąga około pierwszego roku życia, po czym zaś zaczyna stopniowo wzrastać, wartość docelową osiągając po dziesięciu latach życia dziecka.

Podobnie jak u osoby dorosłej, choroby autoimmunologiczne, wzmożony stres, infekcje wirusowe lub bakteryjne oraz niedoczynność tarczycy mogą mieć negatywny wpływ na ilość neutrocytów u dziecka.

Tagi:

dziecko

Grzegorz PiórkowskiAutor

Grzegorz Piórkowski

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Zdrowie

Problemy z jedzeniem u dzieci w wieku przedszkolnym

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zanieczyszczenie toksynami dotyczy także organizmów naszych dzieci. Czas na rewolucję w myśleniu!

Czytaj więcej >

Zdrowie

Zbiórka dla opiekunów dzieci z niepełnosprawnością. "Madko Polko, przepuść na głupoty!"

Czytaj więcej >

Zdrowie

Na ciele chłopca pojawiła się dziwna wysypka. Kilka godzin później wylądował w szpitalu

Czytaj więcej >

Zdrowie

Food chaining — sprawdzona metoda na niejadka

Czytaj więcej >

Zdrowie

Świętochłowice: szpital zamyka oddział pediatryczny

Czytaj więcej >