Obniżony brzuch w ciąży – co oznacza?
Co oznacza obniżony brzuch w ciąży?
Opadnięty brzuch w ciąży to typowy objaw zbliżającego się porodu. Wiedzieli o tym już nasi przodkowie, którzy właśnie w ten sposób sprawdzali, czy do rozwiązania zostało już niewiele czasu. Obecnie termin porodu ustala się na podstawie badań USG i przy pomocy kalkulatorów ciążowych, ale dawniej nie było takich możliwości. Nie mając dostępu do zaawansowanych badań, wiedzę czerpano w dużej mierze z obserwacji. Na tej podstawie udawało się oszacować, czy poród nastąpi za kilka dni, tygodni, czy pozostało więcej czasu. Obecnie dzięki rozwojowi medycyny i zaawansowanych technik można w miarę dokładnie ustalić, kiedy nastąpi rozwiązanie. Mimo to nadal opadający brzuch jest uważany za ważny sygnał, który wysyła nam nasze ciało na niedługo przed porodem.
Jak wytłumaczyć, dlaczego pod koniec ciąży opada brzuch? W ostatnich tygodniach przed porodem zarówno ciało kobiety jak i płód zaczynają przygotowywać się do porodu. Płód zaczyna stopniowo zmieniać swoją pozycję. Najpierw dziecko układa się główką do dołu, a następnie ustawia się w kierunku kanału rodnego. Właśnie dlatego – kiedy dziecko przesuwa się w dół – można zaobserwować, że brzuch przyszłej mamy wyraźnie się obniża.
Obniżenie brzucha w ciąży – czy zawsze występuje?
Wiele kobiet zastanawia się, czy obniżony brzuch w ciąży pojawia się u każdej przyszłej mamy. Okazuje się, że nie. Wprawdzie opadający brzuch pod koniec ciąży jest typowym objawem, ale nie występuje w każdym przypadku. Powodów, dla których tak się dzieje jest kilka. Opadający brzuch jest sygnałem, że dziecko ułożone jest głową do dołu, co zwiastuje zbliżający się poród. Nie zawsze jednak maleństwo układa się w takiej pozycji. Jeśli płód nie obróci się główką do dołu nie ma mowy o obniżeniu się brzucha. W takiej sytuacji kobieta najczęściej nie może rodzić siłami natury i poród odbywa się przy pomocy cesarskiego cięcia. Inną sytuacją, w której nie zaobserwujemy opadającego brzucha jest ciąża mnoga. W takim przypadku także poród następuje w zdecydowanej większości poprzez cesarskie cięcie.
Obniżony brzuch w ciąży – objawy
Przyszłe mamy mogą być spokojne, obniżony brzuch w ciąży jest bardzo łatwo zauważyć. Nie trzeba się martwić, czy uda się dostrzec różnicę w sylwetce, ponieważ zmiana jest widoczna gołym okiem. Co więcej, kobiety spodziewające się dziecka nie tylko zauważą, że brzuch nagle stał się mniej widoczny, ale odczują zmianę również w samopoczuciu. Kiedy brzuch opadnie, przyszła mama natychmiast zauważy, że znacznie łatwiej się jej oddycha. Ma to związek z ułożeniem dziecka, które przygotowując się do przyjścia na świat zmienia pozycje, przez co następuje zmniejszenie ucisku na przeponę. Objawem towarzyszącym obniżeniu brzucha jest także częstsza wizyta w toalecie, spowodowane naciskiem macicy na pęcherz moczowy.
Na ile przed porodem obniża się brzuch?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która wskazywałaby dokładnie na ile dni przed porodem obniża się brzuch. Można jednak określić przybliżony czas. W przypadku pierwszej ciąży zazwyczaj opadanie brzucha można zaobserwować nawet na miesiąc przed porodem, a więc w okolicach 36-37 tygodnia ciąży. U kobiet, które już wcześniej rodziły, brzuch obniża się później. Często następuje to na kilka dni przed porodem, albo wcale.