Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Zdrowie i pielęgnacja dziecka > Obrzęk po szczepieniu – przyczyny, objawy, zapobieganie, groźne skutki uboczne
Martyna Trębacz
Martyna Trębacz 23.03.2022 04:14

Obrzęk po szczepieniu – przyczyny, objawy, zapobieganie, groźne skutki uboczne

Obrzęk po szczepieniu – przyczyny, objawy, zapobieganie, groźne skutki uboczne
unsplash.com/ Kinga Cichewicz

Obrzęk po szczepieniu – dlaczego się pojawia?

Pojawienie się obrzęku po szczepieniu jest częstą i spodziewaną reakcją organizmu. Składniki zawarte w szczepionce mają za cel wytworzenie odporności i co za tym idzie prawidłowej reakcji organizmu na kontakt z patogenem. Może się jednak zdarzyć, że składniki te mają także niekorzystny wpływ na organizm i w efekcie pojawia się obrzęk. Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków jest to całkowicie normalna reakcja organizmu i o ile nie dojdzie do powikłań, nie zagraża ona zdrowiu i życiu dziecka. Niemal każda szczepionka niesie za sobą ryzyko pojawienia się odczynu poszczepiennego, a na dodatek reakcja organizmu na szczepionkę jest kwestią złożoną. Wpływ ma na to kilka czynników, takich jak skład szczepionki oraz indywidualne uwarunkowania każdej osoby.

Obrzęk po szczepieniu – jakie są objawy?

Planując szczepienie dziecka warto dowiedzieć się, jakie są możliwe skutki uboczne. Dzięki temu można nie tylko próbować zapobiegać ich powstawaniu, ale także w porę zareagować, gdy sytuacja będzie wymagała kontaktu z lekarzem. Reakcja niepożądana na podaną szczepionkę pojawia się najczęściej kilka godzin po szczepieniu, ale możliwe jest pojawienie się efektów ubocznych nawet do dwóch dni po szczepieniu. W przypadku pojawienia się obrzęku najczęściej pojawia się ból w okolicach miejsca, gdzie znajduje się odczyn. Może się zdarzyć, że z powodu dokuczliwych dolegliwości dziecko będzie miało problem ze swobodnym poruszaniem ręką. Tego typu reakcja organizmu może potrwać około trzech dni. Bardzo często miejsce szczepienia jest zaczerwienione, pojawia się opuchlizna, a nawet świąd. W tym czasie dziecko może czuć się osłabione, mogą pojawić się bóle głowy i mięśni. Charakterystycznym objawem jest także złe samopoczucie, brak apetytu a nawet podwyższona temperatura, nawet do 38,5°C. Wszystkie te objawy są uznawane za normalne i o ile nie będą się nasilały albo nie ustąpią po kilku dniach, nie wymagają pomocy specjalisty. Jeśli jednak zdarzy się inaczej, warto skonsultować się z lekarzem.

Obrzęk po szczepieniu – zapobieganie

Świetnym sposobem na walkę ze skutkami ubocznymi szczepienia jest zapobieganie wystąpieniu obrzęków. Dlatego jeszcze przed wizytą w przychodni warto skonsultować się z ze specjalistą. Lekarz wskaże odpowiednie leki przeciwbólowe, które można podać dziecku po szczepieniu oraz zakup sody oczyszczonej. Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie obrzęku po szczepieniu jest wykonanie okładu na miejsce wkłucia. Można go wykonać samodzielnie, wykorzystując do tego gazę, około pół szklanki letniej wody oraz łyżeczkę sody oczyszczonej. O ile lekarz wyrazi na to zgodę można także podać środki przeciwbólowe, ale nie wolno tego robić na własną rękę, dlatego decyzja ta powinna być skonsultowana ze specjalistą. Jeśli po szczepieniu pojawiła się gorączka można podać środki na jej obniżenie w postaci czopka lub syropu. Warto jednak zapytać wcześniej o zgodę lekarza.

Groźne objawy i skutki uboczne po szczepieniu

Choć w zdecydowanej większości reakcja na szczepionkę jest uznawana za normalną i nie ma powodów do niepokoju, to w niektórych przypadkach może się zdarzyć, że niezbędna będzie konsultacja z lekarzem. Dlatego też tak ważne jest, aby obserwować organizm dziecka i w razie groźnych sygnałów natychmiast udać się po pomoc. Niepokojącym objawem jest wysoka temperatura, powyżej 38,5°C, pojawienie się drgawek oraz opuchlizny na twarzy. Groźnym skutkiem ubocznym jest także pojawienie się ropnia w miejscu wkłucia, a także powiększone węzły chłonne. Jeśli po szczepieniu u dziecka pojawiają się któreś z tych objawów, należy natychmiast poszukać pomocy lekarza, ponieważ świadczy to o wystąpieniu powikłań, które zagrażają zdrowiu, a w skrajnych przypadkach nawet życiu dziecka. Do najbardziej niebezpiecznych należy zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowych, anafilaksja czy przewlekłe zapalenie stawów.

Tagi: Dziecko
Powiązane
Karol Strasburger
Pokręcony quiz z pytaniami z "Familiady". Zgadniesz, jak odpowiedzieli ankietowani?