portalparentingowy.pl
Ocena ruchliwości płodu

pixabay.com

Ocena ruchliwości płodu

16 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Grzegorz Piórkowski

Udostępnij:

Ruchy dziecka w ciąży są bardzo ważne, a ich brak często wywołuje słuszny niepokój. Ocena ruchliwości płodu jest bardzo subiektywna i zamiast na sztywnym liczeniu kopnięć, polega raczej na monitorowaniu czy nic nie zakłóca rytmu dnia dziecka

Czemu służy ocena ruchliwości płodu?

Ruchy płodu to jeden z pierwszych znaków mówiących przyszłej mamie o tym, że jej maleństwo żyje i ma się dobrze. Na początku będą bardzo nieregularne, ale z czasem ciężarna zauważy, że jej pociecha też ma własny rytm dnia, na który składają się okresy aktywności i odpoczynku. Słabsze odczuwanie ruchów płodu albo ich całkowity zanik może być sygnałem ostrzegawczym i świadczyć o tym, że życie dziecka jest zagrożone.

Prawidłowe ruchy płodu

Ocena ruchliwości płodu w większości przypadków zaczyna być możliwa w dwudziestym tygodniu ciąży. Kobieta w ciąży odczuwa je wtedy zazwyczaj jako delikatne kopnięcia, trzepotanie, przesuwanie i obracanie. Sama obecność tych ruchów oznacza, że układ nerwowy oraz mięśniowo-szkieletowy płodu funkcjonuje prawidłowo. Maleństwo może się swobodnie poruszać i robi to w rytmie wyznaczającym tak czas aktywności, jak i odpoczynku oraz snu.

W przypadkach, gdy kobieta miała już wcześniej dziecko, ruchy płodu może zacząć odczuwać nawet tak wcześnie, jak w szesnastym tygodniu ciąży. W odwrotnym przypadku, jeśli jest to pierwszy raz, to ruchy maleństwa można dopiero zauważyć później niż w dwudziestym tygodniu. Intensywność i ilość ruchów stopniowo się zwiększa aż do trzydziestego drugiego tygodnia, kiedy to stabilizuje się na pewnym etapie i tak trwa aż do samego porodu. Należy jednak pamiętać, że ich częstotliwość nie maleje pod koniec trzeciego trymestru, więc jeśli się tak stanie, powinno to zwrócić uwagę przyszłej mamy.

Ocena ruchliwości płodu jest tym łatwiejsza, im szybciej określimy czas aktywności dziecka. Zazwyczaj szczytowy jej moment przypada na godziny wieczorne i popołudniowe. Gdy płód śpi, to zazwyczaj nie wyczuwa się wtedy żadnych ruchów. Takie drzemki pojawiają się tak w dzień jak i w nocy, ich długość wynosi od 20 do 40 minut. Bardzo rzadko trwają dłużej niż 90 minut.

Ocena ruchliwości płodu - metody

Kobieta w ciąży powinna zwracać uwagę na dziecko, ocena ruchliwości płodu jest ważna aż do samego porodu. Na samą aktywność malucha wpływa też wiele czynników. Najczęściej jednak najsilniej można ją odczuć leżąc, gdy zaś siedzimy lub stoimy ruchy są mniej wyczuwalne. Warto też mieć na względzie, że przyjmując leki uspokajające, albo chociażby używki takie jak alkohol, to przenikają ono przez łożysko i mogą spowodować osłabienie ruchów płodu, które normalnie o tej porze powinno wykazywać aktywność.

Ocena ruchliwości płodu opiera się głównie na subiektywnym ich odczuwaniu przez mamę. Bardziej obiektywne metody to na przykład badanie sonograficzne. Samo liczenie ruchów też jest sprawą indywidualną. Ważniejsze od trzymania się ich określonej ilości jest zwracanie uwagi na to jak dziecko ruszało się do tej pory i czy pojawiły się jakieś odstępstwa od normy. Jeśli ciężarna stwierdzi, że nastąpiło osłabienie, to powinna położyć się na lewym boku i przez dwie godziny skupiać się na ruchach dziecka. Jeśli do tego czasu nie poczuje przynajmniej dziesięciu ruchów, należy się skontaktować z położną. Jest to ważne szczególnie jeśli ciąża jest zagrożona albo powtarzają się epizody słabszego odczuwania ruchów malucha. Jeśli ma to miejsce rzadko, to najpewniej wszystko jest w porządku i nie ma powodu do zmartwień. Statystyki podają, że ciąże z pojedynczym zanikiem ruchów płodu w 70% przebiegają zupełnie prawidłowo.

Podobne artykuły

stopy

Ciąża i poród

Domowe sposoby na opuchnięte stopy podczas ciąży

Czytaj więcej >
bliźniaki

Ciąża i poród

Jakie mam szanse na posiadanie bliźniąt?

Czytaj więcej >
stajk kobiet - aborcja

Ciąża i poród

Ogólnopolski Strajk Kobiet opublikował nową mapę Protestu Kobiet. Chodzi o aborcję

Czytaj więcej >
niemowlę

Ciąża i poród

Czy będzie kolejny baby boom? Ekonomiści i epidemiolodzy odpowiadają

Czytaj więcej >
Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

Ciąża i poród

Szkoła rodzenia – co to jest i dlaczego warto do niej chodzić?

Czytaj więcej >
Cysta w ciąży

Ciąża i poród

Cysta w ciąży

Czytaj więcej >