Wyszukaj w serwisie
Przed ciążą Ciąża i Poród dziecko 0-2 przedszkolak szkoła Życie rodzinne zdrowie i pielęgnacja dziecka quizy
portalparentingowy.pl > Ciąża i poród > Odczyn Wassermanna
Grzegorz Piórkowski
Grzegorz Piórkowski 23.03.2022 04:13

Odczyn Wassermanna

Odczyn Wassermanna
unsplash.com/ John Looy

Czym jest odczyn Wassermanna?

Odczyn Wassermanna jest badaniem serologicznym, wykrywa się za jego pomocą kiłę czyli syfilis. To choroba bakteryjna, która przenosi się głównie drogą płciową. Zazwyczaj jest ona nabyta, ale są sytuacje, w których może okazać się schorzeniem wrodzonym. Dzieje się tak wtedy, gdy chora matka zaraża chorobą swoje dziecko w czasie ciąży.

Sytuacja ta ma poważne konsekwencje. Może doprowadzić do uszkodzenia płodu lub poronienia. Odczyn Wassermanna ma zapobiec takiej sytuacji i wykonuje się go w pierwszym oraz trzecim trymestrze ciąży. Choroba zazwyczaj przechodzi na dziecko przez łożysko, ale może się to stać też podczas samego porodu, jeśli na narządach płciowych kobiety pojawią się zmiany kiłowe. Kluczem do pozbycia się kiły jest właśnie wykrycie jej odpowiednio wcześnie.

Jest to bardzo łatwo dostępne badanie, w dodatku można je szybko przeprowadzić. Nie jest ono jednak ukierunkowane specjalnie przeciwko krętkom (krętek blady to bakteria wywołująca syfilis), dlatego często zamiast niego wykonuje się teraz bardziej precyzyjne testy.

Czasami podczas badania można otrzymać fałszywy wynik pozytywny. Dzieje się tak na przykład u pacjentów, którzy nie mają kiły, ale za to są nosicielami wirusa HIV, a także osób, które były niedawno szczepione, przeszły zawał serca, mają chorobę autoimmunologiczną albo problemy z wątrobą. Dlatego często po badaniu z użyciem odczynu Wassermanna wykonuje się dodatkowe badania, które sprawdzają odczyny krętkowe. Może to być na przykład TPHA lub ELISA.

Odczyn Wassermanna wykonuje się profilaktycznie, jak również podczas leczenia kiły, aby monitorować postępy pacjenta. Warto się badać również wtedy, gdy nie jesteśmy pewni partnera, z którym odbyliśmy stosunek płciowy. Miejmy na względzie, że kiła może przejść w stan utajenia, kiedy to nie zdradzają jej widoczne objawy. Zdarza się, że stan taki trwa nawet latami. Choroba jest wtedy szczególnie groźna dla przyszłej mamy. Nie można też ignorować samych zmian skórnych powodowanych syfilisem, które występują na zewnętrznych narządach płciowych.

Odczyn Wassermanna – diagnostyka

Badania serologiczne polegają na wykrywaniu w surowicy krwi przeciwciał, które są reakcją organizmu na zakażenie bakteriami kiły. Do takich właśnie zalicza się odczyn Wassermanna. Wynikiem prawidłowym jest wynik ujemny, wskazujący na brak zakażenia. W przypadku wyniku dodatniego wykonuje się dodatkowe badania, a gdy potwierdzą one obecność kiły, można przystąpić do jej właściwego leczenia.

WR dodatni w ciąży

Kiła jest bardzo niebezpieczną chorobą dla matki i dla płodu. W najgorszym wypadku może doprowadzić nawet do śmierci dziecka. Zanim jednak zacznie się leczenie, diagnozę wykonaną poprzez odczyn Wassermanna trzeba potwierdzić innymi metodami. Zazwyczaj sprawdza się obecność przeciwciał we krwi, mówią nam one o tym, czy infekcja trwa, czy może organizm ma ją już za sobą.

Tagi: Dziecko